Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SLATKO OD JABOLKA

Go down

SLATKO OD JABOLKA Empty SLATKO OD JABOLKA

Пишување by IVA Саб Сеп 29 2018, 11:37

Lesno, brzo, ednostavno.

Рецепт за слатко од јаболка

Состојки: 2 кг јаболка, 1 кг шеќер, 2 лажици лимонтус, 1 стапче ванила, 1 шолја вода

Начин на подготовка:

Ставете шеќер и вода да се готват во поголемо тенџере, додека не добиете густ сируп.

Измијте ги, излупете ги и исчистете ги јаболката од семки. Исечкајте ги на мали парчиња и додајте ги во речиси готовиот сируп, заедно со ванила.

Слаткото се готви додека јаболката не омекнат и додека сирупот не згусне. На крај додајте лимонтус.

Готовото слатко ставете го во чисти тегли уште додека е врело, затворете и веднаш свртете наопаку. По желба стерилизирајте 5 минути.

https://centar.mk/blog/2018/09/28/retsept-za-slatko-od-jabolka-domashno-e-najdobro/
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот