Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KOLAC

2 posters

Go down

KOLAC Empty KOLAC

Пишување by IVA Вто Окт 02 2018, 10:46

Фереро Рошер колач за само 15 минути

Потребни состојки:
6 јајца
100 грама шеќер
25 грама какао
2 лажици густин
180 грама црно чоколадо
100 грама лешник
100 грама бадеми
2 лажици врела вода
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

KOLAC Empty Re: KOLAC

Пишување by IVA Вто Окт 02 2018, 10:46

Начин на подготовка:
Прво вклучете ја рерната да се загрее на 190 степени. Обложете го плехот што ќе го користите со хартија за печење.

Во еден сад издвојте ги жолчките и белките од јајцето. Белките изматете ги во цврст снег, а жолчките изматете ги со шеќерот додека не добиете убава кремава смеса.

Потоа, стопете го чоколадото на пареа. Во него додајте какао и густин. Испечете ги малку лешниците и бадемите, исечкајте ги во блендер, па додајте ги во смесата. Матете со миксер додека не добиете убав крем. Потоа, додајте врела вода.

Кога сето тоа добро ќе се соедини, исклучете го миксерот и додајте го чоколадниот крем во изматените белки, па внимателно мешајте додека не добиете убава кремава смеса.

Префрлете ја смесата на хартија за печење. Потоа, ставете ја да се пече во рерна околу 15 минути. Кога ќе се испече смесата, наросете ја со какао, па завиткајте ја во влажна крпа. Оставете ја да се излади. Озгора изрендајте малку црно и бело чоколадо или украсете го колачот по ваш вкус.

https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/deserti/srolano-zadovolstvo-ferero-rosher-kolach-za-samo-15-minuti/
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

KOLAC Empty Re: KOLAC

Пишување by IVA Пон Окт 22 2018, 11:04

Uste eden ubav kolac, ovoj pat od jabolka.

Состојки
1кг рендани јаболка
250гр шеќер
600мл вода
1 цимет
2 пудинга од ванила
500мл слатка павлака
300гр бисквити

IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

KOLAC Empty Re: KOLAC

Пишување by IVA Пон Окт 22 2018, 11:04

1. Се рендаат јаболката, се додава шеќерот, заедно се полеваат со половина од водата(300мл) и се ставааат на оган.
2. Во преостанатата вода се раствараат двете пакетчиња пудинг, 1 пакетче цимет и се мешаат
3. Кога ќе се растопи шеќерот и ќе се соедини со јабоката се додаваат пудингот и циметот се вади од огин и се меша
4. Во тавче се редат бисквитите, па јаболката и се повторува три пати истиот процес. Се завршува со бисквити и се остава да се олади
5.Откако ќе се олади десертот на страна се мати слатка павлака и се полеваат бисквитите.
Пријатно јадење.

https://moirecepti.mk/post/%d0%b5%d1%81%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b0%d1%87-%d0%be%d0%b4-%d1%98%d0%b0%d0%b1%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%b0
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

KOLAC Empty Re: KOLAC

Пишување by IVA Чет Ное 01 2018, 11:46

Panforte kolaci.

Панфорте, прекрасни колачиња по италијански рецепт

Прекрасен италијански посен колач кој дава свечена нота на трпезата.

Потребни намирници – 150 грама шеќер, 80 грама брашно, 150 грама мед, 200 грама суви смокви, 100 грама печени лешници, 125 грама бланширани бадеми, 100 грама посна црна чоколада, рендана кора од портокал, шеќер во прав, по прстофат ѓумбир, мускатно оревче и цимет, посен маргарин.

Подготовка

Тавата за печење обложете ја со мрсна хартија и премачкајте ја со посен маргарин. Во сад ставете го брашното, додадете ги зачините, целите лешници и бадеми, иситнетото чоколадо, ренданата кора од портокал и сечканите смокви, па добро измешајте. На умерена температура истопете ги медот и шеќерот, гответе пет минути без мешање. Карамелот прелијте го преку припремената смеса, брзо промешајте, претурете ја смесата во тавата за печење и изравнете ја со лажица. Печете во рерна на 150 степени околу половина час. Колачот изладете го, попрскајте го со шеќер во прав, завиткајте го во пластична фолија и оставете го да отстои во фрижидер.

https://www.makmoda.com/panforte-prekrasni-kolachina-po-italijanski-retsept/
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

KOLAC Empty Re: KOLAC

Пишување by Bosonoga Пон Ное 12 2018, 10:42

Slavski kolaci.

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

KOLAC Empty Re: KOLAC

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот