Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

STEVIA

2 posters

Go down

STEVIA Empty STEVIA

Пишување by Flora Вто Окт 02 2018, 12:09

Stevia (стевиа Bertoni rebaudiana) е суптропско растение со сладок вкус со потекло од Јужна Америка, каде што локалните домородци  свежите листови ги користат во исхраната со векови. Иако овој егзотичен вид во Европа се појави некаде околу 16-тиот век, со пристигнувањето на шеќер од шеќерна репка и шеќерна трска беше брзо потиснат и заборавен. Дури во последните години листовите од стевиа, од кои се добива сладок зелен и бел прав и течен екстракт,  стана  природен засладувач во прехранбените производи како овошни сокови, десерти, сосови и друго. Иако ова е мулти-годишен растителен вид, во наши услови, Stevia може да се одгледува на отворено како едногодишен вид, бидејќи доаѓа од суптропските области со благи зими.

Flora

Број на мислења : 418
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

STEVIA Empty Re: STEVIA

Пишување by Flora Вто Окт 02 2018, 12:10

Технологија на одгледување

Квалитетот и концентрацијата на гликозиди во стевиа зависи од локацијата на одгледување, односно климатските и почвените карактеристики. Покрај тоа, значајна е и технологијата за одгледување, особено ѓубрење и наводнување. Stevia доаѓа од Парагвај и Бразил, својот најголем потенцијал ќе даде ако климата се карактеризира со суви лета и благи зими, и за време на сезоната на растење може да издржи температура до 37 ° C. За брзиот раст на стевиа, идеалната температура е 20 до 24 ° C и почнува да стагнира на температура пониска од 9 ° C . На твоорено се сади во средината на мај, кога ќе помини опасноста од мраз. Нема посебни барања за почвата, но не поднесува задржување на водата во почвата и ќе напредува најдобро на песочно-глинести почви.

Flora

Број на мислења : 418
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

STEVIA Empty Re: STEVIA

Пишување by Flora Вто Окт 02 2018, 12:10

размножување

Генерално се собираат од садници, а главниот ограничувачки фактор е лошото ртење на многу малите семиња. Се поттикнуваат да растат во стаклена градина во почетокот на пролетната сеидба во соодветните стиропор контејнери со голем број на саксии или кутии. Оптималната температура за ртење е помеѓу 24 и 28 ° C, со минимум 18 ° C и максимум 30 ° C. Бидејќи семето полека никнува, пресадувањето се изведува по 50 дена со премин во тенџере со дијаметар од 10 cm. За да се соберат садници потребни се 8 недели, а тие на отворено се садат во средината на мај, кога поминува опасноста од пролетни мразови. Важно е да се напомене дека семето на стевиата бара светлина, што значи дека по сеењето не се покрива. Предноста на оваа размножување е тоа што новите растенија се генетски идентични со родителската фабрика од која потекнуваат, и се бара многу работна сила. Од фабриката родител се земаат фрагменти ткиво, што потоа се става на средината на културата богата со минерални материи. Предноста на овој метод е дека резултат е билка без вируси и богата со некои секундарни хербални производи, а главниот недостаток е високата цена на ваквите садници.

Flora

Број на мислења : 418
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

STEVIA Empty Re: STEVIA

Пишување by Flora Вто Окт 02 2018, 12:11

прихранување

Стевиата нема голема потреба од хранливи материи во споредба со другите видови на растенија, но претпочита ѓубриво со органски потекло кое ќе обезбеди корекција на физичките, хемиските и биолошките својства на почвата. Главниот проблем во одгледувањето на стевиа е плевелот, бидејќи коренот е релативно плиток. Билката со својот сладок вкус има реактивно дејство и генерално ги одбива штетниците. Оштетувањето на листовите понекогаш може да предизвикаат вошки или бели муви, особено кога се одгледуваат во заштитено подрачје. Понекогаш на лисјата може да се забележат темни дамки, што укажува на трескавичка мачна болест на лисјата. Во случај на појава на оваа болест, препорачливо е да се примени навремената берба за да се избегнат понатамошни загуби.


Flora

Број на мислења : 418
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

STEVIA Empty Re: STEVIA

Пишување by Delta Пет Окт 05 2018, 22:08

a fermentira lli./.,,./
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

STEVIA Empty Re: STEVIA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот