Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SAMPITI

3 posters

Go down

SAMPITI Empty SAMPITI

Пишување by EVITA Чет Окт 04 2018, 10:02

Шампита со сливи

Потребни состојки:
За тесто

250 грама брашно
20 грама квасец
50 милилитри слатко млеко
50 грама шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
50 грама шеќер
1 јајце
50 грама стопен путер
1,5 килограми исчистени сливи
250 грама смеса од мак

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SAMPITI Empty Re: SAMPITI

Пишување by EVITA Чет Окт 04 2018, 10:03

За филот

50 грама шеќер
250 милилитри слатка павлака
1 јајце
25 грама брашно
2 лажици цимет
За шлагот

8 јајца

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SAMPITI Empty Re: SAMPITI

Пишување by EVITA Чет Окт 04 2018, 10:04

Начин на подготовка:

Ставете брашно и 20 грама квасец во сад, па додајте 80 милилитри топло млеко. Потоа, додајте малку шеќер. Покријте со крпа и оставете го малку да отстои.

Потоа, додајте 1 ванилин шеќер, остатокот од шеќерот и 1 јајце. Сето тоа прелијте го со стопениот путер. Замесете меко тесто. Покријте го со крпа и оставете го да отстои 10 минути.

Откако ќе отстои, извадете го тестото на површина наросена со брашно каде што ќе го замесите уште малку. Наросете го со малку брашно и развлечете го така што ќе одговора на големината на вашиот плех.

Подмачкајте го плехот со путер, па наросете го со брашно. Ставете го тестото и убаво развлечете го за да го пополни целиот плех. Оставете го да нарасне дупло.

Исчистете околу 1,5 килограм сливи, па исечете ги на четвртини. На нараснатото тесто додајте му смеса од мак, па распоредете ги сливите. Потоа, подгответе го филот.

Измешајте 50 грама шеќер со 250 милилитри слатка павлака. Додајте 1 јајце и измешајте. Потоа додајте 25 грама брашно и 2 лажици цимет. Прелијте ги сливите со филот и ставете го колачот да се пече во рерна околу 50 минути на 180 степени.

Додека колачот се пече, подгответе го шлагот. Одвојте ги белките од жолчките. Во садот со белките ставете малку сол и 240 грама шеќер. Изматете ги пенесто со миксер. Кога колачот ќе се испече, премачкајте го озгора со шлагот од белки, па ставете го во рерна да се потпече малку и да добие убава златна боја.

Пред да го послужите колачот, наросете го со шеќер во прав.

https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/deserti/sekoe-zalche-se-topi-vo-usta-shampita-so-slivi/

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SAMPITI Empty Re: SAMPITI

Пишување by misterija Чет Окт 04 2018, 20:17

Зошто ставаш рецепт кој неможеш да го направиш...касниш малку, сливи веќе нема.

Ставај рецепт или слика од некој колач што си го направила..мислам дека нема потреба да го полниш форумов реда ради со било каков рецепт.


_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

SAMPITI Empty Re: SAMPITI

Пишување by Delta Пет Окт 05 2018, 22:06

nnema slivi ama ima slivova.//.,/./<
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

SAMPITI Empty Re: SAMPITI

Пишување by misterija Саб Окт 06 2018, 20:47

delta напиша:nnema slivi ama ima slivova.//.,/./<

хаххахахааааа..луд си..можеби со суви сливи???

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

SAMPITI Empty Re: SAMPITI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот