Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lekoviti rastenija

Go down

Lekoviti rastenija Empty Lekoviti rastenija

Пишување by Flora on Чет Окт 04, 2018 12:55 pm

3 растенија кои помагаат при воспалителни заболувања

1. Елевтерокок (Eleutherococcus senticosus), познат како руски или Сибирски женшен, е високо ценет во Русија адаптоген, применет на пациентите. Адаптогенот се супстанции кои ги зголемуваат резистивните и приспособителните сили на организмот при стрес – како физички, така и психички.

Најдобро изучени состојки на елевтерококусот се т.н.. елевтерозиди – хетерогена група гликозиди, вклучувајќи стероидни сапонини, фенилпропанови деривати и др.

Елевтерозидите дејствуваат стимулирачко на размножување на Т-клетките, особено на Т-хелперите – раководителите на имунолошкиот одговор.

Елевтерококот е широко применет и како антиревматично средство, поради содржината на соединенија кои го намалуваат производството на проинфламаторни цитокини. Исто така, растенијата демонстрираат значајна заштита од стрес која индуцира забрзување на срцевата активност. Елевтерозидите ги прошируваат крвните садови, најверојатно со зголемување на производството на азотен оксид во ендотелите – најмногу слојот на садовите. Ова го прави корисно средство за коронарна исхемија, периферна васкуларна болест, па дури и еректилна дисфункција.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Lekoviti rastenija Empty Re: Lekoviti rastenija

Пишување by Flora on Чет Окт 04, 2018 12:55 pm

2. Кордата (Houttuynia cordata Thunb) потекнува од југоисточна Азија. Коренот и листовите се користат како зачин. Неодамнешните сознанија објавени во весник за антивирусни истражувања покажуваат дека фитокомплексот од корда го спречува активирањето на протеини и го спречува развојот на херпес инфекциите и акутниот респираторен синдром.

Познато е дека херпес симплекс вирусите тип I и II бараат активација на нуклерания фактор на Б-клетките. Податоците за влијанието на оваа вирусна инфекција се особено убедливи. Исто така, водните екстракти од кордата покажале антиоксидантни својства и силно намалување на активноста на тумор, што е од особена голема помош за белодробното ткиво.

Се претпоставува дека ефикасноста на кордатата при акутен респираторен синдром – тешка форма на пневмонија, се должи на нејзината способност да ја намалува активноста на Б-клеточниот нуклеарен фактор. Засега, сепак, тоа е само хипотеза, која треба да биде проверена експериментално.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Lekoviti rastenija Empty Re: Lekoviti rastenija

Пишување by Flora on Чет Окт 04, 2018 12:56 pm

3. Даншенот, попрецизно неговите корени, се предмет на интензивни истражувања – во последните години излегле над 1600 научни публикации посветени главно на противтуморните својства на состојките на растението.

За Алкохолен екстракт од даншен ​​(Salvia miltiorrhiza) беа пријавени антиинфламаторни ефекти кои истражувачите оддаваат на намалување на синтезата на проинфламаторните цитокини и зголемување на синтезата на воспалителни цитокини.

Даншенот ги ​​намалува серумските нивоа на интерлеукин 6 и 8, и туморнекротизирачкиот фактор алфа кај пациенти со панкреатит – воспаление на панкреасот. Даншенот содржи дитерпени кои инхибираат синтеза на интерлевкиновија и активност на васкулрна адхезионна молекула 1, која го контролира навлегувањето на имуните клетки во крвните садови и ѕидови при воспаление.

Антиагрегантните, воспалителни и циркулаторен својства го прават особено погоден при кардиоваскуларни и цереброваскуларни заболувања со воспалителни компоненти – хронични дегенеративни или трауматски состојби. Дефинитивно заслужува внимание и антиејџинг ефектот како резултат на намалување на содржината на липофусцин – гранули во клетките кои содржат отпадните производи од клеточниот метаболизам. Тоа се пигментни клетки кои претставуваат своевидни “отпадоци за ѓубре” во ќелијата. Антиејџинг ефектот е особено истакнат кај комбинирање на даншенот со сладник – добро познато кај нас растение.

Даншенот е строго контраиндициран кај бременоста и кај оние кои се обидуваат да забременат! Растението е многу блиско до други растенија од родот Salvia како Salvia apiana, Salvia officinali и Salvia divinorum, поради што идентификацијата и може да биде потешка.

https://gradina.mk/3-rastenija-koi-pomagaat-pri-vospalitelni-zaboluvana/3/

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Lekoviti rastenija Empty Re: Lekoviti rastenija

Пишување by delta on Пет Окт 05, 2018 10:05 pm

ako ne se paravi rakija od niv ne se lakoviti lazat./.,,.
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Lekoviti rastenija Empty Re: Lekoviti rastenija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот