Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SNICLI

Go down

SNICLI Empty SNICLI

Пишување by Flora Нед Окт 14 2018, 11:29

Месо кое крчка: Шницли со пиво, мед и сенф

СОСТОЈКИ:
4 свински шницли
200 мл. пиво
2 лажици мед
1 лист ловор
1 лажица сенф
сол и бибер
10 гр. маргарин
масло

ПОДГОТОВКА:
Се спрема маринадата за месо најубаво навечер, така што се мешаат мед и пиво, а секое парче месо става во сад, а на него сол и бибер.
Се става маринада горе и лист ловор.
Се остава преку ноќ во ладилник.
Се става масло на оган и парчиња маргарин, се загрева и се пржи месото, па кога е готово речиси, се става маринадата половина, се додава сенф и се убаво крчка.
Се служи со пире, компир, сезонска салата.

https://gotvi.mk/2018/10/13/snicli-pivo-med-senf/

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот