Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PASTRMKA

Go down

PASTRMKA Empty PASTRMKA

Пишување by EVITA Чет Окт 18 2018, 12:08

Пијана пастрмка во бело вино

СОСТОЈКИ:
1 поголема пастрмка
3 лимони исечкани на парчиња
сол
бибер
1 лажичка коморач
1 рака магдонос
200 мл бело вино
1 шолја бистра супа
лук
зачин

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASTRMKA Empty Re: PASTRMKA

Пишување by EVITA Чет Окт 18 2018, 12:08

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Исечкајте ситно лук, измешајте со малку масло, сок од лимон, зачин и магдонос. Посолете ја пастрмката, наполнете ја со зачини и лимон во сад за печење.


Печете 15 минути на 200 степени па налијте со малку бело вино. За време на печењето залијте ја пастрмката со вино, ставете и малку бистра супа, околу 1 шолја. Печете 20-30 минути.

https://gotvi.mk/2018/10/17/pijana-pastrmka/

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот