Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Убиството на новинарот Кашоги

3 posters

Go down

Убиството на новинарот Кашоги Empty Убиството на новинарот Кашоги

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 21:18

По две недели од убиството на саудискиот новинар Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул, откако тврдеше дека новинарот излегол од таму жив и здрав, Саудиска Арабија конечно призна дека е убиен. Наводно во борба против 18 луѓе од тајните служби на Ријад. Ниту збор за тоа зошто тогаш неговото тело е исчезнато и „несреќниот случај“ се криеше. Да не зборувам за санкции против Саудиска Арабија, која е сојузник за нашите пријатели што ни го менуваат името и идентитетот. Истите беа експресно воведени против Русија на пример за обидот за труење на Скрипал и ќерка му без никакви докази.
Сега сите се внимателни.

https://kurir.mk/svet/vesti-svet/reakcii-po-priznanieto-na-rijad-za-ubistvoto-na-kashogi/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Убиството на новинарот Кашоги Empty Re: Убиството на новинарот Кашоги

Пишување by Luxor Саб Окт 20 2018, 21:23

Информацијата за Кашоги беше објавена, западот побара објаснување па затоа саудијците дозволија турската полиција да влезе во конзулатот. Санкции не верувам ни јас дека ќе има. Случајот Скрипал беше искористен за вршење притисок врз Путин исто како што беа порано користени лажни извештаи за оружје за масовно уништување за напад врз Ирак.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Убиството на новинарот Кашоги Empty Re: Убиството на новинарот Кашоги

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 21:41

Или за хемиско оружје во Сирија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Убиството на новинарот Кашоги Empty Re: Убиството на новинарот Кашоги

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 15:04

http://expres.mk/ubieniot-kashogi-na-parchinja-bil-iznesen-od-konzulatot-vo-istanbul/

Пријателиве на НАТО од Саудиска Арабија ќе станат и наши пријатели.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Убиството на новинарот Кашоги Empty Re: Убиството на новинарот Кашоги

Пишување by трендафил Вто Окт 23 2018, 19:47

Телото на убиениот новинар е пронајдено во бунар во дворот на резиденцијата на саудискиот конзул. Меѓународната банда (заедница) верува дека убиството не е дело на државата Саудиска Арабија, туку на поединци од тајните служби. Затоа што не им одговара да воведат санкции против саудискиот режим.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Убиството на новинарот Кашоги Empty Re: Убиството на новинарот Кашоги

Пишување by Albatros Вто Окт 23 2018, 19:53

Nema kako da obvinis drzava, posebno ako ti e edinstven siguren sojuznik na bliskiot istok.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Убиството на новинарот Кашоги Empty Re: Убиството на новинарот Кашоги

Пишување by трендафил Саб Окт 27 2018, 21:10

Зошто за случајот Скрипал меѓународната банда (заедница) експресно воведе санкции против Русија и протера и ги натера понизните земји вклучувајќи ја тука и Македонија да протера руски дипломати, а во случајот со саудискиот новинар е како нема. Дали затоа што Скрипал преживеа, а Кашоги е мртов?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Убиството на новинарот Кашоги Empty Re: Убиството на новинарот Кашоги

Пишување by Albatros Чет Ное 29 2018, 09:40

Zavrsen slucajot so Kasogi, srekno i veselo za site osven za nego i familijata.

https://www.mkd.mk/svet/vesti/sad-kje-i-prodadat-na-saudiska-arabija-raketni-odbranbeni-sistemi-vredni-15-milijardi

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Убиството на новинарот Кашоги Empty Re: Убиството на новинарот Кашоги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот