Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОЈ ВИ ПЛАКА И КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДОКОЛКУ ВЕ КАСНЕ КУЧЕ

2 posters

Go down

КОЈ ВИ ПЛАКА И КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДОКОЛКУ ВЕ КАСНЕ КУЧЕ  Empty КОЈ ВИ ПЛАКА И КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДОКОЛКУ ВЕ КАСНЕ КУЧЕ

Пишување by osa Нед Окт 21 2018, 21:34

КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ И КОЈ ВИ ПЛАКА ОШТЕТА АКО ВЕ КАСНЕ КУЧЕ
Објавено: 21/10/2018 17:38

Град Скопје и „Kомунална хигиена“ исплаќаат отштета на граѓани што биле каснати од улични кучиња и кои потоа тужеле на суд и добиле надомест на штета. Во октомври годинава 300 граѓани побарале да се вакцинираат на Инфективната клиника поради истата причина

Во главниот град честа е појавата на напад на кучиња скитници.

Дневно во просек во Скопје се уловуваат од 120 до 170 кучиња скитници, дел од нив повторно се враќаат на улица, дел се евтанизираат, а дел завршуваат во домовите на скопјани. Кучињата што и по две недели нема никој да ги удоми, се враќаат на местото од каде што се уловени.

Од ЈП „Комунална хигиена” велат дека откако граѓанин ќе пријави кај нив дека е каснат од куче скитник, службите веднаш излегуваат на терен за да го најдат кучето и да проверат дали има беснило.

За каснувањето, граѓанинот може да бара отштета која ЈП „Комунална хигиена” и Градот Скопје солидарно ја делат.Доколку случајот дојде на суд, практиката покажува дека граѓанинот за претрпени физички болки може да добие отштета од 35.000 денари, за претрпен страв 30.000 денари, за претрпени душевни болки поради намалена животна активност износ од 20.000 денари и за нагрденост износ од 5.000 денари или вкупен износ од 90.000 денари.

https://mkd-news.com/kade-da-prijavite-i-koj-vi-plaka-oshteta-ako-ve-kasne-kuche/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ВИ ПЛАКА И КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДОКОЛКУ ВЕ КАСНЕ КУЧЕ  Empty Re: КОЈ ВИ ПЛАКА И КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДОКОЛКУ ВЕ КАСНЕ КУЧЕ

Пишување by osa Нед Окт 21 2018, 21:38

ich nema da chekam ushte utre ke tuzam za pretrpen strav i za pretrpena dushevna bolka ...nemora da chekam da me kasne kucheto ,dovolno e shto me vadi od pamet i shto se stresuvam pa nemozam da rabotam od pregolem stres

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ВИ ПЛАКА И КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДОКОЛКУ ВЕ КАСНЕ КУЧЕ  Empty Re: КОЈ ВИ ПЛАКА И КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДОКОЛКУ ВЕ КАСНЕ КУЧЕ

Пишување by Albatros Пон Окт 22 2018, 10:45

Ako ne sum greska treba da se prilozi i lekarsko uverenie kon tuzbata.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ВИ ПЛАКА И КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДОКОЛКУ ВЕ КАСНЕ КУЧЕ  Empty Re: КОЈ ВИ ПЛАКА И КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДОКОЛКУ ВЕ КАСНЕ КУЧЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот