Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Пчеларство

+3
kiBik
tmoro
Hamad bim Khalifa
7 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Пчеларство Empty Пчеларство

Пишување by Гостин Чет Фед 19 2015, 23:35

Пчелите како хоби. Можеби некој ќе помисли дека е малку контроверзно. Пчеларството обично се спомнува како бизнис. Меѓутоа информациите зборуваат дека најголем дел од пчеларите се хобисти, или популарно наречени викенд пчелари. Се разбира покрај задоволството тука улога има и дополнителниот приход, кој ова хоби може да го донесе.Сепак морате да исполнувате одредени услови и да имате некои погодности, за да може да бидете пчелар хобист.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Чет Фед 19 2015, 23:35

Одржувањето на пчелните семејства, кои ќе ги имате толку колку што ви дозволуваат условите, не е многу скапо, посебно имајки во предвид дека сепак ќе успеете да произведете чист и квалитетен мед, барем за задоволување на домешните потреби.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Чет Фед 19 2015, 23:43

Еве слика како изгледа рој пчели кој веќе почнал со изградба на своето живеалиште во природата.

Пчеларство Big_2350bab234d46fa7f925566c77d70dbd

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Пет Фед 20 2015, 18:36

Пчелите живеат в организирана заедница, наречена пчелно семејство. Обично имаат, зависно од годишното доба, од неколку илјади до неколку десетини илјади единки. Пчелното семејство го сочинуваат матицата, единствената пчела која може да несе оплодени јајца и да го зголемува бројот на единки во семејството, пчелите работнички кои се грижат за собирање на храната и одгледување на потомството, и трутовите, машките единки кои ја оплодуваат младата матица.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Пет Фед 20 2015, 20:41

Матицата, е кралицата на пчелното семејство. Лачи феромони кои останатите пчели ги чувствуваат и тоа им помага во организацијата на работата. Недостатокот на феромони од матицата предизвикува вознемиреност кај пчелите, и тогаш пчелите преземаат одредени дејствија. Ако матицата е присутна, но поради старост се намалило лкачењето на феромоните, во пчелното семејство се случува тиха смена. Пчелите одгледуваат нова, млада матица, која после спарувањето ја заменува старата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Пет Фед 20 2015, 20:44

Матицата опколена од своите придружнички...

Пчеларство 9027755

Матичњаци, келиите во кои пчелите ја одгледуваат матицата..

Пчеларство Maticnjaci_na-okviru

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Саб Фед 21 2015, 16:30

Пчелите работнички, се оние кои ги хранат и греат ларвите, произведуваат восок и го градат саќето, ја чуваат кошницата од натрапници, носат вода и собираат полен и нектар неопходни за преживувањее на семејството.

Пчеларство Pcele-680x425

Додека на трутовите пред се, задача им е да ги оплодат младите неоплодени матици.

Пчеларство 9

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Нед Фед 22 2015, 16:36

Основната храна на пчелите се нектарот, кој го лачат цветовите на растенијата, и поленот, т.е. цветниот прашец. Ги собираат пчелите работнички, и ги складираат во кошницата. Нектарот се преработува од куќните пчели . Се додава ензимот инвертаза, се испарува водата, и кога ќе постигне густина во која водата ќе биде околу 20% се запечатуваат ќелиите. Поленот се набива во ќелиите, па се дополнуваат со мед. Таму фемантира. Тоа се нарекува перга, најквалитетниот продукт на пчелите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Фед 22 2015, 16:50

Пчеларство Smiley-laughing025

Kaj me frli od bombaski temi na PCELI!!!! NE E MOGUKJE!!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Нед Фед 22 2015, 16:52

Мора некој да се грижи за здравјето на мелничарите. А медот е една од најздравите храни. Има поговорка која вели, ако не го јадеш медот како храна, ќе го јадеш како лек. Пчеларство Happy-smiley21 Пчеларство Happy-smiley21

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Фед 22 2015, 16:54

Obozava med : med so palacinki i orasi, med so jabolkov ocet i med so caj i rum!!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Нед Фед 22 2015, 17:12

Во пчелното семјство матицата полага јајца од кои се испилуваат пчели работнички, трутови, или нови матици. Трутовите се испилуваат од неоплодени јајца, додека за да се испилат пчели работнички и матици јајцата мора да бидат оплодени.Најбргу се испилуваат матиците, за 16 дена, пчелите работнилчки за 21 ден, и трутовите за 24 дена.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Нед Фед 22 2015, 17:17

Инаку развојот започнува како јајце, па ларва, кокона, и на крај возрасна единка. Стадиумите траат различно за матицата, работничките и трутовите.Еве една слика со различен стадиум на развој на пчелите.

Пчеларство Bienen_mit_Brut_1

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Нед Фед 22 2015, 17:21

Уште една, но таму каде што пишува трутови, треба да биде работнички, а каде што пишува работнички треба да биде трутови. Но приказот на развој на единките е точен.

Пчеларство 590px-Razvojni_ciklus_p%C4%8Dele

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Пон Фед 23 2015, 20:56

Да напоменам дека пчелите на почетокот ларвите ги хранат со млеч а подоцна со перга, мешавина од полен и мед. Единствено матицата е хранета со млеч до запечатувањето на келијата. Инаку основните производи од пчелите се медот, поленот, восокот, млечот, и пчелниот отров, кој во последно време се повеќе наоѓа употреба во медицината...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 23 2015, 22:49

Luki edno strucno mislenje: Dali moze da se cuvaat dve-tri koshnici na balkon na 4-ti kat i povisoko? Dali ke vlijae na kvalitetot na medot i dali e vo zakonski ramki? Ako ne e kolku e kaznata?
p.s. Napomena - vo zgradata nema lift!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Пон Фед 23 2015, 23:08

Може. Но дали е законски во Македонија не знам. Во поголемиот дел од ЕУ државите е дозволено. На квалитетот на медот влијае изворот на некатарот, не местоположбата на кошницата. Немањето лифт е проблем за пчеларот, не за пчелите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 23 2015, 23:17

Epa cim e taka uste samo edno prashanje:
Dali moze kukjarkite - koshnicite da gi napravam od stiropor, poradi smaluvanje na tezina, t.e. m"knenje po skali! Laughing
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Пон Фед 23 2015, 23:45

Може. Но сепак би требало да имаш некакво искуство во одгледувањето на пчели за да го направиш тоа. Освен тоа материјалот треба да биде квалитетен со голема густина. Најдобро решение би било купување на готова кошница од стиропор. Мислам дека во Македонија ги нема, но во соседството може да се најдат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Пон Фед 23 2015, 23:56

Kalifu, ti navistina mislish da se zakachash so ovie bodlivite insekti???Пчеларство Happy-smiley17 Пчеларство Happy-smiley17 Пчеларство Happy-smiley17

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 23 2015, 23:56

More da pocekam malku....? Razbrav deka naskoro ke se prodaval "seknd hend stiropor" po povolna cena. Ke se demontirale od nekoi si fasadi..... samo ne sum bash siguren vo kvalitetot.... Rolling Eyes
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 23 2015, 23:58

Teo напиша:Kalifu, ti navistina mislish da se zakachash so ovie bodlivite insekti???Пчеларство Happy-smiley17 Пчеларство Happy-smiley17 Пчеларство Happy-smiley17

Normalno....od nesto mora da se zivee, a ne mi se ide u Ekvador!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Вто Фед 24 2015, 00:03

Nema kvalitet tamu kalifu...

Пчеларство Mac%20Gov%20Dec%202014%20%20by%20SJM%20(1)

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Гостин Вто Фед 24 2015, 00:05

Hamad bim Khalifa напиша:
Teo напиша:Kalifu, ti navistina mislish da se zakachash so ovie bodlivite insekti???Пчеларство Happy-smiley17 Пчеларство Happy-smiley17 Пчеларство Happy-smiley17

Normalno....od nesto mora da se zivee, a ne mi se ide u Ekvador!

Zoshto bre u Ekvador...Pa mozhesh i u Belize...Пчеларство Happy-smiley17 Пчеларство Happy-smiley17

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Фед 24 2015, 00:10

More znaes deka ova - kapitelive- mnogu prakticna rabota.... koga ke se isprljaat od ova skopskiov smog, mozes nabrzina da go demontirash i u prva avto peralna na perenje! Za eden den mozes cela fasada da ja izvadish, isperes i vratish nazad! PAMETNO nek si ebat mater!?!?!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Пчеларство Empty Re: Пчеларство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот