Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SLATKO OD LIMON

3 posters

Go down

SLATKO OD LIMON Empty SLATKO OD LIMON

Пишување by EVITA Пон Ное 05 2018, 09:43

Сте пробале ли некогаш слатко од лимон? Егзотичен вкус кој ќе го обожавате

СОСТОЈКИ:

1,1 кг лимони

1,5 кг шеќер

2 лажички винска киселина

2 л вода

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SLATKO OD LIMON Empty Re: SLATKO OD LIMON

Пишување by EVITA Пон Ное 05 2018, 09:44

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Кората од лимон изрендате ја. Овошјето прободете го на неколку места со дебела игла. Ставете да се готви во 3 води, а самото готвење треба да трае 4 минути (секое готвење е во нова студена вода).

Направете умрено густ шеќерен сируп од вода и шеќер. Исечкајте го изладеното овошје на парчиња и ставете во сирупот заедно со изренданата кора. Слаткото ставете го да се готви додека лимонот не омекне, а сирупот не згусне. На крај додајте винска киселина во врелата вода и гответе уште 2-3 минути.

Така подготвеното слатко префрлете го во друг чист сад и оставете го да отстои 5-6 минути. Ставете во стерилизирани тегли и чувајте го на темно место.

https://gotvi.mk/2018/11/04/slatko-od-limon/

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

SLATKO OD LIMON Empty Re: SLATKO OD LIMON

Пишување by osa Пон Ное 05 2018, 18:47

ovamora da e intersno ...i sekako vkusno ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SLATKO OD LIMON Empty Re: SLATKO OD LIMON

Пишување by IVA Пон Ное 05 2018, 19:22

A zavisi od vkusot i kiselo. Very Happy
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

SLATKO OD LIMON Empty Re: SLATKO OD LIMON

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот