Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Seri pilesko

Go down

Seri pilesko Empty Seri pilesko

Пишување by IVA Сре Ное 21 2018, 10:28

Шери пилешко

Состојки:

600 гр пилешко бело месо
2 лажици маслиново масло
сол
200 гр вишни
250 мл сок од вишни
цимет
15 гр шеќер
150 гр брашно
2 јајца
рузмарин
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Seri pilesko Empty Re: Seri pilesko

Пишување by IVA Сре Ное 21 2018, 10:28

Начин на подготовка:

Пилешкото филе исчукајте го, посолете го, побиберете го и испечете го на загреано маслиново масло.

Во друг сад ставете вишни и сок од вишни, загрејте и додајте цимет и шеќер. Густинот разматете го во вода и згуснете го сосот од вишни.

Разматете јајца, додајте постепено брашно, рузмарин и мешајте додека масата не биде компактна (ако е потребно поради густината додајте малку млеко).

Со супена лажица вадете кнедли и гответе ги во врела вода. Сервирајте ги кнедлите и пилешкото на чинија, па прелијте со сос од вишни.

Совет: Важно е да не претерате со додавањето цимет како би дошла до израз аромата на овошјето.

https://centar.mk/blog/2018/11/21/sheri-pileshko/
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот