Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TRILECE

2 posters

Go down

TRILECE Empty TRILECE

Пишување by EVITA Чет Ное 22 2018, 12:26


EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TRILECE Empty Re: TRILECE

Пишување by IVA Нед Дек 02 2018, 11:13

eve i pisan recept za trilece.

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Некој го сака купено од слаткарница, а некој кога е дома подготвено. Со сета почит кон слаткарниците, но за тимот на Gotvi.mk како трилечето по рецепт на Гордана Јаневска, никаде не може да се купи. Ви го откриваме рецептот
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

TRILECE Empty Re: TRILECE

Пишување by IVA Нед Дек 02 2018, 11:13

СОСТОЈКИ:
10 јајца
10 лажици шеќер
10 лажици брашно
1 ванила
1 прашок за пециво
750мл млеко
250гр млеко во прав
500 мл слатка павлака (хопла)
готов карамел
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

TRILECE Empty Re: TRILECE

Пишување by IVA Нед Дек 02 2018, 11:14

Се матат јајцата со шеќерот 10 минути за да се добие фина текстура. Се додаваат брашното, ванилата и прашокот за пециво и убаво се мешаат. Смесата се става да се пече во претходно подмачкано и набрашнето тавче бр. 32.
Се пече 20 минути на температура од 180 степени. Откако ќе се испече се остава да се излади, меѓутоа не целосно, односно тестото треба да остане млако.
Во меѓувреме додека се лади тестото во тенџере на оган се додаваат млекото и млекото во прав.
Вариме со постојано мешање се додека млекото не почне да врие. Откако ќе зоврие вариме уште 3-5 минути и потоа ја тргаме смесата од оган и ја додаваме слатката павлака.
Мешаме додека состојките да се соединат и со добиената смеса го посипуваме млакото тесто. Оставаме течноста да упие.
Во меѓувреме на оган го растопуваме карамелот до степен да стане течен. Со растопениот карамел го премачкуваме колачот.
Трилечето го сечеме на коцки и го оставаме неколку часа во фрижидер убаво да се олади.

http://gotvi.mk/2016/03/31/trilece-neverojatno-vkusen-domasen-specijalitet/
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

TRILECE Empty Re: TRILECE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот