Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SLOBODNA TEMA

3 posters

Go down

SLOBODNA TEMA Empty SLOBODNA TEMA

Пишување by Albatros Саб Дек 01 2018, 11:00

Mislam treba da ima edno mesto kade ke se pisuvaat raboti koi ne se vo direktna vrska so odredeno rastenie. Eve idei za gradini vo domot ako nemate dvor.

ИДЕИ ЗА МАЛИ ГРАДИНИ ВО ДОМОТ


Многумина од нас живеат во пренаселени места каде бучавата е дел од секојдневието и затоа можноста за рекреација и уживање можат да си ја дозволат само на оние места кои се богати со вегетација и каде соодветниот простор може да им дозволи уживање на соодветен начин.

Секој од нас може да си ја оствари желбата за уредување и уживање во своите градини. Затоа Ви претставуваме неколку пристапи и начини на кој може да дојдете до посакуваната цел:

Доколку во својот дом имате доволно простор, може да посадите растенија кои растат во вертикална насока. Заради подобар естетски изглед, доколку од надворешноста имате скали кои водат кон домот може да посадите винова лоза и да ја поставите да расте во насока на скалите.
Денес, вертикалните градини сè повеќе наоѓаат свое место во уредувањето заради својата декоративност и ефикасност и најчесто даваат убаво екстериерно уредување на градината, а сето тоа може да се направи и во многу мали простори, а сепак да се добие една убава градина која ќе даде дополнителна убавина на домот.
Друг начин на уредување, доколку не располагате со доволен простор, за да може да си направите сопствена градина во домот, секако е уредување со бонсаи, кое може да го најдете во секоја цвеќара, а на вас преостанува само да продолжите со негово одгледување во домашни услови, но и да се грижите на соодветен начин.

http://hortikultura.mk/idei-za-mali-gradini-vo-domot/


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

SLOBODNA TEMA Empty Re: SLOBODNA TEMA

Пишување by Flora Нед Дек 02 2018, 16:47

Ubavo smisleno.

Експертите пресудија: Ова се трите најдобри билки за секој дом

Ако сте личност која ќе купи билка само затоа што истата ви се допаѓа, ова не с енајдобри вести за вас, бидејќи не сите видови успеваат во исто опкружување.

Една од причините за тоа е тоа што вашиот дом, односно просториите во истиот, се исполнети со различен извор на светлина.

Експерите од Home Advisor издвоиле три билки кои може да се прилагодат на вашите животни простории.

Бршленот е идеален за вашата бања, бидејќи го влажни и прочистува воздухот од токсични честички што е особено добро за претстојниот зимски период. Оваа билка бара не многу светло место, свеж и влажен воздух и редовно полевање. Поради тоа е одлична за во бањата.

Фикус бенџамин ги отстранува токсините и го зголемува нивото на кислород, па поради ова добро е да биде во вашата спална соба.Освен ова има и интересен изглед и лесно се одгледува. Оваа билка се чува на под, па избегнувајте ја доколку имате подно греење.

Дрвото жад симболизира среќа, па се препорачува да го чувате во ходник каде ги пречекувате луѓето кои влегуваат во вашиот дом. Билката може да порасне и до метар и половина. Според фенг шуи оваа билка носи пари и привлекува енергија на богатства.

https://vesti24.mk/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%98/

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

SLOBODNA TEMA Empty Re: SLOBODNA TEMA

Пишување by Flora Саб Јун 01 2019, 12:29

Vaka treba i kaj nas.

За диплома – 10 дрвца
За да добијат диплома, студентите на Филипини мора да засадат 10 дрвца, со што се вклучуваат во глобалната борба против климатските промени.

https://www.slobodenpecat.mk/za-diploma-10-drvcza/

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

SLOBODNA TEMA Empty Re: SLOBODNA TEMA

Пишување by osa Нед Мар 15 2020, 05:01

ova epten interesna idejava ....eve edna i od mene :sekoj da donira po edna tuba dezental za dezinfekcija na ulicite i okolinata voopshto

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SLOBODNA TEMA Empty Re: SLOBODNA TEMA

Пишување by osa Нед Мар 15 2020, 05:28

SLOBODNA TEMA W_55950337

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SLOBODNA TEMA Empty Re: SLOBODNA TEMA

Пишување by osa Пон Ное 29 2021, 01:07


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SLOBODNA TEMA Empty Re: SLOBODNA TEMA

Пишување by osa Вто Јан 09 2024, 01:03


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

SLOBODNA TEMA Empty Re: SLOBODNA TEMA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот