Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА .....

4 posters

Go down

КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА ..... Empty КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА .....

Пишување by SHARENI Саб Дек 22 2018, 19:44

Кој ќе ќари слобода за „крвавиот четврток“?

Очите на јавноста вперени кон амнестијата за собраниските инциденти. Кој ќе добие политичка слобода ќе одлучи судот. Обвинителката Вилма Русковска која го води предметот за крвивот упад од 27 април, од законот толкува дека амнестија ќе добијат пратениците, Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Љупчо Димовски и Јохан Тарчуловски, но и двајца вработени во Собранието од кабинетот на Вељаноски. Во интервју за 360 степени, Русковска со став дека организаторите на протестите „За заедничка Македонија“, не треба бидат амнестирани. Но, последното мислење ќе го има јавното обвинителство.

„Од овој закон јасно е дека се амнестирани на пример пратениците, двајцата обвинети од кабинетот на поранешниот претседател на собранието Трајко Вељаноски. Според како е сега законот. За сите останати ќе се одлучи во ЈОРМ. Не се опфатени организаторите. Тоа е мое лично мислење, не значи дека така и ќе остане до крај“, вели обвинителката Вилма Русковска.

Адвокатите на организаторите на протестите со поинаков став, сметаат дека според законот ослободени од обвинение треба да бидат Богдан Илиевски, Игор Дурловски, Владо Јовановски и Борис Дамовски.

Во кривичниот суд обвинетите ги праќаат барањата за амнестија, рокот им истекува во вторник. Дел од нив најавија дека ќе бараат слобода, дел нема.

Бидејќи законот за амнестија не ги опфаќа сите обвинети за крвавиот упад во законодавниот дом, правниците го оценуваат како селективен.

„Решение за амнестија, според одредбите од овој закон го донесува судот, кој ја донел првостепената одлука. Ние првостепена одлука немаме во овој предмет. Сè уште и прашање е кога ќе има, тоа е една од мааните на овој закон. Второ, самата проценка кој, каква улога одиграл, некаде може да биде многу јасно како што е предметот за обидот на убиство на Зијадин Села, таму е јасна ситуацијата, не можат да бидат амнестирани според законот. Но, многу е проблематично во овој предмет“, изјави адвокатот Ѕвонко Давидовиќ.

Амнестија нема да има за организаторите и нарачателите за собранискиот упад од 27 април. Русковска најави, наскоро ќе се отвори истражна постапка за откривање на нарачателите за „крвавиот четврток“.
https://1tv.mk/video/%D0%BA%D0%BE%D1%98-%D1%9C%D0%B5-%D1%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B2%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B2/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА ..... Empty Re: КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА .....

Пишување by nino Нед Дек 23 2018, 01:03

Малку ќотек им беше изгледа. На сите им простија. Нема правда, нема мир.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА ..... Empty Re: КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА .....

Пишување by Dino Нед Дек 23 2018, 13:05

Ne na site, prosta raja ke naebe kako onoj dedoto sto ja skubna Sekerinska. Apasite sto stvarno se odgovorni ke se izvlecat.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА ..... Empty Re: КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА .....

Пишување by osa Чет Јан 09 2020, 20:28

[size=54]Вељаноски, Јанакиески, Ристески, Атанасовски на обвинителна клупа за настаните од 27 април[/size]

Вељаноски, Јанакиески, Ристески, Атанасовски, на обвинителна клупа за организација на настаните од 27 април
Споделете

[size]

 Print[/size]
Кривичниот суд информира дека е прифатено обвинението против четворицата екс-функционери поднесено минатата година. Судскиот процес нема да ги опфати поранешниот премиер Никола Груевски и разузнавачот Никола Бошкоски кои беа дел од истрагата за насилствата во собранието. Причина е што се во бегство
Ќе им се суди на екс-собранискиот спикер Трајко Вељаноски, поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристески и некогашниот директор на УБК, Владимир Атанасовски за организација на настаните од 27 април. Кривичниот суд денеска информираше дека е прифатено обвинението против четворицата функционери поднесено минатата година.
„Советот за оценка на обвинителен акт поврзан со настаните од 27 април 2017 година во Собранието, по одржана јавна седница како и ценење на фактите и доказите во истиот, донесе решение со кое обвинителниот акт се одобрува во целост“, се вели во соопштението на судот.
Четворицата обвинети се товарат за подготовка на настанатите кои ќе кулминираат со крвавата пресметка во парламентот на 27 април се со цел да се спречи предавање на власта
[size]

Електронскиот систем за распределба на предмети ќе утврди кој судија ќе ја води постапката по што и ќе биде закажен почеток на судењето.
Овој судски процес нема да ги опфати поранешниот премиер Никола Груевски и разузнавачот Никола Бошкоски кои беа дел од истрагата за насилствата во собранието. Причина е дека двајцата се во бегство.
Четворицата обвинети се товарат за подготовка на настанатите кои ќе кулминираат со крвавата пресметка во парламентот на 27 април се со цел да се спречи предавање на власта откако стана јасно дека има парламентарно мнозинство за формирање влада без ВМРО-ДПМНЕ. Минатата година 16 лица беа осудени на вкупна затворска казна од 211 години за учество во настаните на 27 април.[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА ..... Empty Re: КОЈ КЕ ДОБИЕ СЛОБОДА ЗА .....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот