Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BOZIKNO CVEKE

Go down

BOZIKNO CVEKE Empty BOZIKNO CVEKE

Пишување by Flora Пет Дек 28 2018, 10:04

Praznicite doagaat pa eve edno cveke so prigodno ime.

Божиќното Цвеќе Euphorbia pulcherrima, или кај нас попозната како Божиќна Ѕвезда е предвесник на доаѓањето на Божиќните и Новогодишните празници. Со својата свечена црвено зелена боја одлично се вклопува во празничната декорација на секој дом.

Божиќното Цвеќе е повеќегодишно растение кое покрај во црвена боја, можете да го најдете и во жолта, портокалова, бела и крем варијанта.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

BOZIKNO CVEKE Empty Re: BOZIKNO CVEKE

Пишување by Flora Пет Дек 28 2018, 10:05

Додека цвета Божиќната ѕвезда треба да ја чувате во малку постудена просторија на температура од 15-20 °C, затоа што во потопла просторија брзо ќе прецвета. Не ја поставувајте во близина на радијаторите, клима уредите и други извори на топлина и секако избегнувајте места каде често се отвара врата или прозор.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

BOZIKNO CVEKE Empty Re: BOZIKNO CVEKE

Пишување by Flora Пет Дек 28 2018, 10:06

Божиќното цвеќе се наводнува само кога земјата е потполно сува. Проверувајте ја влажноста на почвата на два до три дена.
Наводнувајте со доволно количество вода со цел да се навлажни целата почва, а вишокот на вода што ќе остане во подлошката одстрнете го. Ако не го наводнувате доволно долните листови ќе започнат да паѓаат. Од друга страна, пак, ако пак го наводнувате премногу, долните листови најпрво ќе започнат за пожолтуваат, па потоа ќе паднат.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

BOZIKNO CVEKE Empty Re: BOZIKNO CVEKE

Пишување by Flora Пет Дек 28 2018, 10:08

Додавајте прихрана на Божиќното цвеќе еднаш во месецот.

Кога листовите на Божиќното цвеќе ќе започнат да паѓаат, одприлика при крајот на зимата и почетокот на пролетта, преместете го на постудено место. Потоа следува период на кастрење на гранките и пресадување на растението во поголема сакисја (доколку е потребно) со нова хранлива земја со 15 % чист песок.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

BOZIKNO CVEKE Empty Re: BOZIKNO CVEKE

Пишување by Flora Пет Дек 28 2018, 10:08

Скратете/Подкастрете ги неговите гранчиња на должина од околу 10 сантиметри и притоа внимавајте да ги запечатите местата каде се пресечени гранчињата со восок од свеќа или запрашете го со малку дрвен јаглен, со цел да не истече млекото од цвеќето.
Доколку млекото истече постои голема веројатност цвеќето да не процвета. Постапката на кастрење се извршува со цел да пораснат нови гранчиња и да се развијат нови пупки.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

BOZIKNO CVEKE Empty Re: BOZIKNO CVEKE

Пишување by Flora Пет Дек 28 2018, 10:10

На есен, во периодот од Октомври до средината на Ноември внесете го Божиќното цвеќе во вашиот дом и поставете го во потемна просторија. Во овој период му се потребни само 10 часа светлина што значи во периодот од 17.00 до 08.00 часот треба да го поставите во потполно темна просторија бидејки ако дојде во допир со светлина формирањето на црвените листови ќе биде нарушено. Само во такви услови ќе се развијат нови црвени листови во кои ќе имате можност да уживате и следниот Божиќ.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

BOZIKNO CVEKE Empty Re: BOZIKNO CVEKE

Пишување by Flora Пет Дек 28 2018, 10:23


Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

BOZIKNO CVEKE Empty Re: BOZIKNO CVEKE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот