Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Републиката во пламен

+3
Bosonoga
osa
трендафил
7 posters

Go down

Републиката во пламен Empty Републиката во пламен

Пишување by трендафил Саб Мар 30 2019, 16:09

По загадувањето во летните месеци хунтата донесе уште една новина во Северна Македонија. Масовни шумски пожари во март.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by osa Саб Мар 30 2019, 16:54

znachi redok primerok si nema shto ....prochitaj shto pishuvash [red da stisnesh enter....pishuvash :huntata donese .....stvarno tolku si ....pa ti ne zasluzuvash da ti se replicira ...sosema si prolupal ...shto bi rekol Teo ili Luxor ,ne se sekavam najdobro koj od niv beshe ,odi zemi gi apchinjata ....ti bez doza nemozesh da funkcionirash

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by Bosonoga Саб Мар 30 2019, 16:57

kako gi donese huntata pozarite na magare ili na konj ?
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by defo Саб Мар 30 2019, 22:47

Дали си нормален?

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by трендафил Саб Мар 30 2019, 22:50

Не смеам да напишам, затоа што ако напишам дека пожарите доаѓаат како Божја казна затоа што дозволивме да се разнебити една библиска нација и земја ќе бидам обвинет за говор на омраза. Така беше при пожарите во Грција. Како ги донесе хунтата пожарите прашајте ја неа. Останува фактот дека никогаш порано во Македонија немало во исто време толку пожари дури ни во летните месеци, ниту има пожари во соседството, па од тука претпоставувам дека се работи за реформа на владата на Ахмети и Заев. Кога имаше пожари, во времето на минатата власт но исклучиво во лето виновна беше владата. Имало случаи и во минатото власт во заминување да разурнува.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by PRVOBOREC Саб Мар 30 2019, 23:45

Небањат кога господ се зачлени во вашата партија па почна да ги казнува владите од спротивна политичка провиниенција?

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by трендафил Нед Мар 31 2019, 11:02

Човеку со испран мозок, не напишав дека не смеам да кажам дека Господ можеби ја казнува власта, туку дека со пожарите можеби не казнува сите Македонци вклучувајќи ме и мене затоа што не знаевме да си ја сочуваме Македонија. Им се извинувам на тие што не се сметаат за Македонци од секогаш, туку уште чекаат Заев да им каже од кога се и дали воопшто се Македонци.
Реформата дека за пожари е виновна власта ја воведе СДСМ и платениците на Сорос кои медиумски ја поддржуваа оваа партија но само во нашата земја во време на големите летни пожари што ги имаше ширум Европа пред 8-9 години. Сега е чудно што има пожари само во Македонија, па не знам дали се работи за директна казна од Бога или можеби црпнатиот од нива во Муртино има некое влијание на настаните. Можеби е и нешто трето на кое ќе се сети некој од вас. Да се надеваме дека власта ќе се сети да купи некое противпожарно возило или авион. Старата власт го направи тоа. Дали новата ги краде и тие наводни 500 милиони евра што ги крадеше поранешната власт и парите со кои старата власт нешто правеше.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by трендафил Нед Мар 31 2019, 19:25

Прв пат имаме и напад врз пожарникар додека гаси пожар на отворен простор.

https://infomax.mk/wp/гасел-пожap-го-haпаднале-со-мotика-пожаapник/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by defo Пон Апр 01 2019, 21:34

Владата е крива, шо не донесе одлука сите фатени во пироманско дејание по еде вжештен кол в газ.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by трендафил Вто Апр 02 2019, 09:35

Можеби луѓето мислат дека откако ја прифативме срамната промена на името под притисок на евроатлантската меѓународна заедница со самото тоа што сме северни опасноста од пожари е помала. Очигледно е дека не е така. Во секој случај не гледам зошто со новата влада бројот на пироманите се зголемил. Можеби е намален бројот на луѓе во државата, ако бегаат од режимот на Ахмети и Заев, па нема кој на време да забележи дека има пожар и гаснењето да почне на време. Или нововработените партиски војници во шумските претпријатија уште немаат искуство во гасењето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by Teo Вто Апр 02 2019, 11:13

C c c kolku zhestoko gi branish piromanite od vzheshten kol vo gaz kako da treba tebe da ti go napikaat. Se prashuvam da ne sluchajno si igrash so ogan.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by трендафил Вто Апр 02 2019, 14:29

Од кој дел од текстот заклучи дека ги бранам пироманите од било каква казна? Доколку се работи за пиромани, а не на пример за Божја казна затоа што не ја заштитивме (сите заедно, не се исклучувам ни себе) библиската земја Македонија од варварските напади на евроатлантската меѓународна заедница.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by Luxor Вто Апр 02 2019, 18:26

Мораш да ги браниш по наредба од штабот, сепак не ми е јасно какви бездушни предавници сте вие што си ја палите сопствената држава.

Републиката во пламен X11

Републиката во пламен A10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by Bosonoga Вто Апр 02 2019, 20:39

luxor напиша:Мораш да ги браниш по наредба од штабот, сепак не ми е јасно какви бездушни предавници сте вие што си ја палите сопствената држава.

Републиката во пламен X11

Републиката во пламен A10

Leleee crepovi ludi piromanski.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by osa Вто Апр 02 2019, 21:34

pa ushte tresat zeleni nemozela drzavata da se spravi so pozarite ...abe koj se spravil so podmetnati raboti ,nikoj .....sramota ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by трендафил Сре Апр 03 2019, 10:05

Знаеме дека власта е ефикасна во гонење на членови на ВМРО. Треба ли да мислам дека тие што не се фатени се од редовите на ДУИ и СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by трендафил Чет Апр 04 2019, 17:56

И според министерот Спасовски, ако добро разбирам, почнало востание во Македонија, па според него „терористи“ ги палеле шумите. Порано герилците ги нарекувале партизани, комити, а од страна на власта шумкари, бандити ...
Не ми е познато дека герилците ги уништуваат шумите. Во Виетнам тоа не го правеше Виетконг туку Америкаците и виетнамските заевисти (квислинзи).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by defo Чет Апр 04 2019, 19:45

Не тропај, ќе ве фатат со спуштени гаќи. Ова се само зборови, ама кога и ќе има пресуди, ќе е па, па. Само да го најдат(а нема да го најдат) нарачателот.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by трендафил Пет Апр 05 2019, 20:35

И кога имаше терористички напад во кумановско Диво Насеље виновно беше ВМРО, а не пријателите на Зоран Заев од Косово. Веројатно и за тоа што не е исчистена дивата депонија што се запали пред конвенцијата на СДСМ кај салата „Борис Трајковски“ не се одговорни градоначалникот на Скопје или Карпош, туку опозицијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Републиката во пламен Empty Re: Републиката во пламен

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот