Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ

3 posters

Go down

ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ  Empty ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ

Пишување by osa Пон Апр 01 2019, 19:56

Ципрас утре ќе го блокира Скопје


Поради утрешната посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас утре од 09 часот и 30 минути до 20 часот ќе биде воведен посебен сообраќаен режим во поширокото централно подрачје на Град Скопје.

Министерството за внатрешни работи во попладневното соопштение апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат насоките од полициските службеници и сообраќајната регулатива за променетиот режим на сообраќај.

Премиерот Алексис Ципрас ќе ја предводи грчката делегација, која во вторник на 2 април ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија.

На врвот на агендата на првата посета на еден грчки премиер на северниот сосед е средбата меѓу Ципрас и македонскиот колега Зоран Заев. Билатерални средби со своите ресорни колеги во Скопје ќе одржат и грчките министри кои ќе го придружуваат Ципрас. По овие разговорите предвиден е состанок на Советот за соработка меѓу Северна Македонија и Грција, односно своевидна меувладина седница по што ќе следи и заедничка прес-конференција на двајцата премиери.

Ципрас во Северна Македонија, како што е порано најавено,доаѓа за да го потврди унапредувањето на соработката меѓу двете земји откако е решен повеќедеценискиот спор околу името, како и за зајакнување на економската соработка. Грчките медиуми јавуваат дека Ципрас во Скопје ќе го придружуваат и претставници на 70 средни и големи грчки компании.

Премиерите Заев и Ципрас попладнето на 2 април ќе го отворат и Бизнис форумот каде компаниите од двете земји ќе се поврзат и ќе ги разгледаат можностите за можна соработка. Грчкиот премиер, претходно, треба да се сретне и со претседателот на парламентот на Северна Македонија, Талат Џафери.

Инаку се очекува Зоран Заев, многу брзо по посетата на Ципрас во Скопје да замине во возвратна посетата во Атина.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ  Empty Re: ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ

Пишување by трендафил Пон Апр 01 2019, 20:57

Не знам зошто се воведува полициски режим кога во посета ни доаѓа пријател, неми? Дали конвенцијата на СДСМ во салата Борис Трајковски е генерална проба на полицијата, затоа што и вечерва е блокиран градот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ  Empty Re: ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ

Пишување by трендафил Вто Апр 02 2019, 09:42

Историска посета. Нешто слично како таа на Хитлер на Париз.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ  Empty Re: ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ

Пишување by Teo Вто Апр 02 2019, 11:10

Neshto shto vie predavnicite od dpsmne go ovozmozhivte obezbeduvajki kvorum vo parlamentot plus dvotretinsko mnozinstvo za promena na imeto.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ  Empty Re: ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ

Пишување by трендафил Вто Апр 02 2019, 13:33

Помалку од 10 проценти од вината е не на ВМРО, туку на предавниците од ВМРО. 90 и кусур проценти вината е кај СДСМ и вашите етнички пријатели Албанците. Ципрас е денес во Скопје (ме изненадува што не се менува насловот на темата - да ја отворев јас веројатно до сега ќе беше сменет). Новина во протоколот беше тоа што ја немаше химната на нашата држава. Дали тоа ќе важи при посетата на било кој странски висок функционер или е уште едно напупување пред Грците од страна на Заев и заевистите? ЗВанично објаснување е дека авионот на Ципрас доцнел, па ќе требало да се скусат некои договорени настани. Како да не можел авионот во враќање да полета подоцна за времетраење на химната. Уште едно понижување на нашата држава од хунтата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ  Empty Re: ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ

Пишување by трендафил Вто Апр 02 2019, 17:45

Многу новинари пишуваат дека ова е прва посета на грчки премиер во Македонија. Се работи веројатно за млади новинари или за намерна лага. Или мислат дека историјата на Македонија почнува со Заев. Вистината е дека прв грчки премиер што е дојден во нашата држава е Костас Симитис во 2001 година. Изгледа дека заборавноста е толку голема што се забораваат настани од пред 18 години, во време кога и Бугарите признаваат дека сме биле Македонци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ  Empty Re: ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ

Пишување by трендафил Сре Апр 03 2019, 12:45

Не знам дали вчера Ципрас ја посети Македонија или си правеше приватна журка со Заев. Ниту збор за тоа дека поради непочитување на претходниот договор од страна на Грција со поддршка на евроатлантската меѓународна банда Македонија не е членка на НАТО и ЕУ затоа што членството се користеше како уцена што сега ја прифати Заев по децениската пропаганда платена од Сорос и со помош на странски тајни служби.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ  Empty Re: ЦИПРАС УТРЕ ВО СКОПЈЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот