Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ВО БОГДАНЦИ И НА УШТЕ ДВЕ МЕСТА ВО СВЕТОТ .....

Go down

ВО БОГДАНЦИ И НА УШТЕ ДВЕ МЕСТА ВО СВЕТОТ ..... Empty ВО БОГДАНЦИ И НА УШТЕ ДВЕ МЕСТА ВО СВЕТОТ .....

Пишување by Nebula Саб Апр 13 2019, 22:46

Во Богданци има ретка билка која расте само уште на две места во светот


Ендемичната билка Astragalus physocalux ја има честа да расте на територијата на општина Богданци и на само уште на две места во светот.

Месеците април и мај се најатрактивни за оваа билка бидејќи тогаш е во фаза на цвет .

Невладината организација „Полимат 13“ од Богданци токму поради тоа утре организира посета на значајното подрачје во општината каде расте таа билка а ако немате ништо испланирано за вториот ден од овој викенд еве идеја каде да отидете и да поминете прекрасен ден во природа.


Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот