Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СПАСОВДЕН

Go down

 СПАСОВДЕН Empty СПАСОВДЕН

Пишување by EVITA on Чет Јун 06, 2019 9:27 am

СПОРЕД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

Денеска е Спасовден – Вознесение Христово
06.06.2019 / 8:02

Спасовден, или празникот на Христовото вознесување на небото е четириесеттиот ден од Воскресението, Велигден.

Господ во текот на 40 дена по своето воскресение им се јавуваше на учениците, зборувајќи им за царството Божјо. И откако им заповеда да не го напуштаат Ерусалим, туку да го чекаат слегувањето на Светиот Дух, тој ги изведе своите ученици во Витанија, ги благослови и се вознесе на небото.

Додека учениците гледаа во облакот што го сокри Господа пред нивните очи, ангелите им објавија дека истиот Исус кој од нив се вознесе на небото пак ќе дојде на ист начин како што го видоа да се вознесува.

Овој празник се нарекува Спасовден затоа што во денот на Христовото вознесение се доврши делото на спасението.

https://pressingtv.mk/magazin/deneska-e-spasovden-voznesenie-hristovo/

EVITA

Број на мислења : 262
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот