Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Silna poddrska od Turcija

4 posters

Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Silna poddrska od Turcija

Пишување by OPOZICIONER Сре Jул 10 2019, 12:37

Im propadnaa nadezite na dpmne deka Erdogan ke bide protiv SDSM i deka nema da poddrzi vlez vo NATO. Isto kako sto im propadnaa nadezite vo Putin deka nema da dozvoli promena na imeto i vo Tramp sto mislea deka ke go apsi Bejli i ke gi vraka dpmne na vlast.


Ердоган со критики за политиката на ЕУ кон Западен БалканАлсат 2019-07-10T11:23:36+02:00
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, говорејќи на економски самит на земјите од Југоисточна Европа во Јахорина, Босна и Херцеговина, изјави дека одлуките на Европската унија во врска со членството на Северна Македонија и Албанија во Унијата ќе влијаат врз иднината на регионот.

„Неодамна видовме дека некои кусогледи популистички кругови ја блокираа политиката за проширување на ЕУ. Негативните трендови кон поделби и дискриминација се раширија низ континентот и го загрозуваат не само внатрешниот мир во ЕУ… туку и надежта и потенцијалот на балканскиот регион“, рече Ердоган.

https://www.alsat-m.tv/mk/%d0%b5%d1%80%d0%b4%d0%be%d0%b3%d0%b0%d0%bd-%d1%81%d0%be-%d0%ba%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b8%d0%ba%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b8%d1%82%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b5%d1%83/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 957
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by трендафил Сре Jул 10 2019, 13:28

Ако Македонија и Албанија не добијат датум за преговори и Турција ќе има поголеми проблеми со унијата во иднина. Нормално е држави од регионот да се поддржуваат, а не да се уценуваат како што прават Бугарија и Грција, на пример. Словенија не и стави вето за членство ниту во НАТО ниту во ЕУ на Хрватска и покрај тоа што имаа(т) граничен проблем.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by Teo Сре Jул 10 2019, 13:51

Bugarija i Grcija vekje go ratifikuvaa vlezot na Makedonija vo NATO.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by трендафил Сре Jул 10 2019, 14:02

Под притисок на САД. Но на американците не им е голема грижа дали ќе станеме членка на ЕУ. Важно им беше да ја ставиме Русија на списокот на непријатели.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by Luxor Сре Jул 10 2019, 14:11

Ние никаде не ја ставаме, низ историјата Русија сама се профилираше како непријател на македонците а Македонија и служеше како монета за поткусурување.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by трендафил Сре Jул 10 2019, 14:19

Не фрлаа Русите напалм бомби во геноцидот врз Македонците (вклучувајќи стари, жени и деца) во Беломорска Македонија, туку Британците и Американците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by Luxor Сре Jул 10 2019, 14:23

Додека Сталин со сите можни средства ја спречуваше тогашна Југославија да им помогне на македонците затоа што со договорот во Јалта каде Русија уште еднаш тргуваше со македонска територија тој дел беше во сферата на интерес на западот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by трендафил Сре Jул 10 2019, 14:28

Сакаш да кажеш на пријателските за Македонија западни земји, ако добро разбирам. Ако ни беа пријатели зошто на таа територија не се признава македонско малцинство. Како Грците комунисти добија право да се вратат на родните огништа, а Македонците што биле во пелени во тој период го немаат тоа право.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by Teo Сре Jул 10 2019, 14:32

Bugarite ne priznavaat makedonsko malcinstvo. Vo Grcija makedoncite imaat registrirana partija, Vinozhito, uchestvuvaat na izbori i imaat radio na makedonski jazik vo Solun.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by трендафил Сре Jул 10 2019, 14:34

Темата е Турција. Земја во која Русија го спаси лидерот од државен удар подготвен од тие што го донесоа Заев на власт. Сепак Ердоган очигледно не е ситна душа и Македонија ќе добие поддршка од оваа земја за влез во НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by Teo Сре Jул 10 2019, 14:39

Ajde prochitaj pak i kje vidish deka ti si toj shto vo temata gi vmetna ostanatite zemji so cel da go minimizirash uspehot na makedonskata vlada da obezbedi bezrezervna piddrshka od Turcija za Makedonija.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by трендафил Сре Jул 10 2019, 14:50

Јас само напишав дека Турција не ги става своите интереси пред интересите на регионот и не го користи членството во НАТО како средство за уцена како што тоа го направи Грција на пример. Во секој случај се согласувам со тебе дека треба да се вратиме на темата - Турција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Silna poddrska od Turcija Empty Re: Silna poddrska od Turcija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот