Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ТРИБИНА НА СДСМ ВО СКОПЈЕ

Go down

ТРИБИНА НА СДСМ ВО СКОПЈЕ Empty ТРИБИНА НА СДСМ ВО СКОПЈЕ

Пишување by osa Нед Дек 15 2019, 17:54

[size=33]ЗАЕВ: ПРАВНА ДРЖАВА МОРА ДА ИМА, НИ ТРЕБА СУДСТВО КОЕ ОДЛУЧУВА, А НЕ ЗАСТАРУВА ПРЕДМЕТИ[/size]
Лепа Џундева
 
нед, 15.12.2019 | 5:21 pm
 
 0 Коментари

Да ја завршиме борбата за правда, ги ставивме животите во залог за правната држава – и последниот бастион на заробената држава ќе падне, порача Заев. На денешната граѓанска трибина пред членовите и симпатизери на СДСМ во Скопје, тој кажа дека правда може да носат само праведни судии, а не кочничари на правдата и побара од Судскиот Совет да го забрза прочистувањее т на судксите редови.
Го прозва директно бившиот претседател на Врховнот суд јово Вангеловски - кого штител и зошто десетици предмети ги чувале во фиока?
Зоран Заев премиер на РСМ - По два бардаци вода да им дадеш да чуваат ќе ги украдаат и ќе избегаат во Будимпшета. Нема компромис со криминалот. На тие што прават криминал се знае каде им е местото. Пукавме бомби. Ги ставивме животите за правната држава. Нема судија обвинител и судија кој ќе го запре овој процес. Нема шанси. Еден дел од судството и обвинителството останаа последната тврдина на заробената држава. Овие сваровски судски центри на моќ останаа последни упоришта на режимот. Уште еднаш ја повикувам ДКСК да започне проверка на имотот на судиите и обвинителите, УЈП, централен регистар, Катастар.
Според премиерот, за време на ВМРО-ДПМНЕ владеењето правото беше собрано во едно тефтерче, нивното евентуално враќање на власт ќе биде уште полош сигнал за сите и за економијата. Премиерот смета дека фокусот кон инвестициите со членството во НАТО ќе донесе голем број на странски фирми. Македонија е на вистинскиот пат со европски вредности – ние штедиме пари за да ги вратиме назад кај граѓаните , порача Заев.
Зоран Заев премиер на РСМ - Може ли 2,5 да биде повеќе и поодбро од 11? Може. За 2,5 години напрвивме повеќе за домашната економија од пустошот кој го напраивја во измиантите 11 години. Неврботеноста во третиот квартал во 2019 се рекордни 17,1%.Никогаш повеќе вработени луѓе немало во државата. Отвораме повеќе нови фабрики. За 2 години, Владата потпиша 34 нови дговори за странски инвестиции.
На трибината во Скопје се обратија и вицепремиерката Шеќеринска и градоначалникот Петре Шилегов.. Беше исраптена и директан порака до ВМРО ДПМНЕ дека иако се најбогата партија во Европа и изградија стотици споменици преку Скопје 2014та а ниту еден за починатиот претседател Борис Трајковски.. Опозицијата во минатото се грижеше само за криминал и прислушкување - затоа режим никогаш повеќе порачаа од СДСМ.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ТРИБИНА НА СДСМ ВО СКОПЈЕ Empty Re: ТРИБИНА НА СДСМ ВО СКОПЈЕ

Пишување by osa Нед Дек 15 2019, 17:58

[size=36]Заев ги повика институциите да го проверат имотот на судиите и обвинителите: Никогаш повеќе режим[/size]
 15 декември, 2019 
[size=16]Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев од денешната трибина „На прав пат“ во Скопје им порача на членовите и симпатизерите на владејачката партија, во следниот период да се придржуваат до три правила со кои ќе обезбедат сигурна победа на предвремените парламентарни избори на 12 април – постојано да се зборува за економските успеси и успесите во евроинтеграциите, никогаш повеќе да нема режим, и нулта толеранција за корупција, неодговорност, конфликт на интереси и опиеност од власт.
„Времињата на несигурност и нестабилност се зад нас. Тргнуваме по пат кој ни обезбедува подобар и повисок стандард и членство во семејство на нации ориентирани кон иднината и од оваа цел нема отстапување“, рече на почетокот Заев, кој беше поздравен со овации во салата во која имаше членови и симпатизери на владејачката партија и функционери од нејзините редови.
Промовирајќи ги принципите, до кои рече треба да се држат социјалдемократите, Заев побара од нив постојано да зборуваат, на прво место, за успесите во економијата. Во таа смисла, тој ги потсети на зголемените плати, пензии, социјалната помош з анајранливите, на мерките за поврат на средства, на намалување на невработеноста на 17,1 отсто.  
„Второ правило е: режим никогаш повеќе. Не смееме да дозволиме да се заборави режмиот на ВМРО-ДПМНЕ пред две ипол години.  Да потсетуваме на злоделата на ВМРО – ДПМНЕ, кога никој не знаеше која ќе ни биде иднината“, рече Заев и притоа направи споредба на она што се случувало во претходната власт и во нивно време.
„Светот ни се поклони за сите досегашни успеси, а тие беа шампиони по заробување на државата искарани со сиот свет. Ние остваруваме стратешки цели, а тие имотни листови од парцели и делони простории и пак се во долгови и банкрот. Само својот личенн интерес. По два бардаци вода да им дадете да чуваат и двата ќе ги украдат и ќе избегаат во Будимпешта“, рече Заев, алудирајќи на бегството на екс премиерот Никола Гуревски.
Во овој контакт тој се осврна и на борбата за правда, за која рече дека нема да запре и нема да има компромис со криминало, бидејќи тоа го очекуваат граѓаните од оваа власт.
„Пукавме бомби и ги ставивме во залог нашите животи. Нема таков суд, судија и обвинител кој ќе го запре овој процес“, рече Заев, по што говореше за судството и обвинителството како последна тврдина на бившиот режим, укажувајќи притоа дека се работи за поединци. Ја повика Антикорупциската комисија да отвори постапки за проверка на имотот на судиите и обвинителите, а УЈП, Катастар, Централниот регистар, МВР и Финансиската полиција уште овој месец да почнат проверки на имотот на судии, обвинители и членови на нивните семејства.
Европската комисија ја повика да го активира инсрументот за мониторинг на судски случаи од висок профил и со тоа прочистувањето на судството, како што рече, да почне веднаш и со тоа „последниот бастион да падне“ за да не се повтори судството зарбоено во тефтерче.
Како последно правило, Заев ја посочи нула толеранцијата кон корупцијата и судирот на интереси, неодговорноста и опиеноста од власта.
„Имавме грешки и слабости, но научивме лекции: нула толеранција за корупција, неодговорност конфликт на интереси, опиеноста од власта, кој сака нека биде“ рече Заев и најави дека по победата на изборите сите заедно ќе ги анализираат гршките од минатото и научените лекции, за да се посветат на заложбите, за никогаш повеќе да не с еврати режимот во земјата.
Денешната беше последната од серијата трибини „На прав пат“, со што се заокружува изработката на изборната програма. Првиот драфт ќе биде промовиран кон крајот на декември. Кон средината на следниот месец ќе биде објавена финалната изборна програма.[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот