Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ДПА САМА НА ИЗБОРИ

Go down

ДПА САМА НА ИЗБОРИ  Empty ДПА САМА НА ИЗБОРИ

Пишување by osa Вто Јан 07 2020, 23:20

[size=41]Тачи: ДПА сама ќе оди на избори[/size]

Лидерот на ДПА Мендух Тачи ја расчисти дилемата за настапот на предвремените парламентарни избори на 12 април. Тој денеска изјави дека на изборите ДПА ќе настапи сама и додаде дека неговата партија не претпочита предизборни коалиции. Тачи остави отворена можноста за постизборна коалиција со партија кој ќе ги исполни дваta предуслови – ДУИ да не биде дел од новата влада и тој да е вицепремиер.
– Во принцип, од самиот почеток решивме сами да одиме на избори. Излегов со два предуслови за разговори со идните партнери за постизборна коалиција. Првиот услов е разгледување на можноста  ДУИ да не биде дел од новата влада и вториот услов што го бараме е сериозни разговои за функцијата вицепремиер којa треба да ја преземе ДПА, но не формалeн вицепремиер како што е сега, туку еден вицепремиер кој ќе биде директно поврзана со премиерот  – изјави Тачи.


mnogu interesno ,vo eden den tri opcii prezentira 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот