Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

+8
PRVOBOREC
Teo
трендафил
Luxor
SHARENI
alienmk
OPOZICIONER
TRAJCHE
12 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by TRAJCHE Сре Апр 08 2020, 18:30

Eve i Vitaminka.

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Evfypn10
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by трендафил Сре Апр 08 2020, 20:18

Добро е што овдека пишуваме за тоа кој колку донирал. Добро е и тоа што и во Македонија има фирми способни да донираат. Не е добро што темата е отворена со цел да се омаловажат првите донатори и да се амнестира фактот дека одредени луѓе ЛАЖЕА дека тие донации не се дојдени на барање на најголемата политичка партија во Македонија.
Лично нај повеќе ги почитувам дарителите како тој во Охрид што останал анонимен, што не ја дал донацијата за да се прави важен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by OPOZICIONER Сре Апр 08 2020, 23:24

Donacija i od Ceska.

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Img_2135
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by osa Чет Апр 09 2020, 00:42

bravo za donatorite ....za razlika od dpmneovcite site drugi vo drzavata i vo svetot veruva na ovaa vlada (tehnichka) i doniraat bez problem .....dokolku beshe ova apashka vlada ,nikoj nemashe da donira

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by Luxor Чет Апр 09 2020, 19:06

Додека дпне офците чекаат ЕУ да се распадне таа се консолидира од изненадната пандемија и во заедничката борба против вирусот ја вклучи и Македонија.Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Img_2279
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by SHARENI Чет Апр 09 2020, 20:19

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Img_2169
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by трендафил Чет Апр 09 2020, 20:30

Врхушката на ЕУ конечно разбра дека ако се однесуваат себично во врска со пандемијата, постои опасност тоа да се пренесе на секоја земја поединечно, па ќе го одврзат кесето.
Добивме ли помош од некоја земја кај што е на власт левичарска партија? Изгледа прва ќе биде од Кина.
https://infomax.mk/wp/пријателот-во-heboлја-е-поблизок-од-брат-с/
Фирмата АТС Груп, спонзор на фудбалскиот клуб Шкупи донира 20 илјади тестови и половина милион маски.
https://vecer.mk/node/488704

Добро е што темата од омаловажување на тие што први помогнаа помина во евидентирање на тие што продолжија да помагаат во ситуација кога владата неспремна ја дочека кризата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by SHARENI Саб Апр 11 2020, 10:41

Eve i Koce se pofali.

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Img_2172
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by TRAJCHE Саб Апр 11 2020, 10:53

Sramota ova e samo za da korumpiraat glasaci, taka li mislat oti ke pobedat na izbori.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by Nebula Саб Апр 11 2020, 11:58

Ako prodolzi vaka nasite medicnski centri brzo ke bidat osposobeni za pikot na bolesta koj se ocekuva na krajot od april.

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Img_2063

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by трендафил Саб Апр 11 2020, 21:03

Останува фактот дека Кина, Словенија и Унгарија се првите три земји што и помогнаа на Македонија. Главната помош од Кина се очекува наскоро и покрај тоа што нашата власт ја споменуваше Кина како непријателска земја од која се спасувавме со влез во НАТО по најскапа цена која досега некоја земја и народ ја платиле, насилна промена на името и бришење на најголемиот дел од идентитетот, што се едни од основните колективни права.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by трендафил Саб Апр 25 2020, 19:02

Нова помош од Унгарија.
Помошта се состои од 4,6 милиони пара медицински ракавици, 1 милион и 150 илајди маски за лице, делови потребни за ракување со 500 вентилатори и стотици тестови за дијагностицирање на КОВИД-19 соопшти пријателот на Македонија, унгарскиот министер за надворешни работи Сијарто.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by PRVOBOREC Саб Апр 25 2020, 19:45

А се сликаа ли Жмицко и експертот со донацијата. Ако не се сликале и Жмицко не напишал на фејсбук оти е на негово барање не се важи.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by TRAJCHE Саб Апр 25 2020, 20:03

Gospodinot Zaev so nova donacija.

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Ewdjke10
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by трендафил Нед Апр 26 2020, 16:37

Дали оваа донација е во врска со пандемијата или се работи за корупција поради изборите. Како донатори обично се именуваат фирмите, а не газдите на фирмите. Па кој знае знае, кој не знае не мора да знае од кого е помошта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by Teo Нед Апр 26 2020, 17:50

Eden post pogore si se falel so donacija od Ungarija, prethodnata ja pripishavte na Mickoski, ochigledno i za ovaa zasluzhni se smetate vie od vsmro dpsmne vanchemihajlovistichka. Toa predizboren potkup li e? Ili samo leshinarite za po nekoj politichki poen? Koja glupokja, koga nekoj od sopstven dzeb donira na svojot narod toa ne chini ama megjudrzhavna pomosh da si ja pripishuvash sebesi toa e vo red. Ne vi e sram da tvrdite deka im gi baknuvate zadnicite na Orban i Jansha za da soberete politichki poeni? Jasno e deka za vas vanchemihajlovistite polesno e da baknete tugj zadnik otkolku da brcnete vo sopstven dzeb.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by трендафил Нед Апр 26 2020, 21:16

Прво морам да те исправам. Политиката на Ванчо Михајлов во Македонија ја споредува Зоран Заев. Ме радува тоа што северна го сметаш за навреда па го вметнуваш кон тие што ги мразиш. Партијата на Орбан, кој според вас е диктатор, е во пријателски односи со ВМРО-ДПМНЕ. Но и со македонскиот народ. Затоа Унгарија ни помага двојно. И директно, билатерално и преку ЕУ, бидејќи и таа учествува во полнењето на буџетот на унијата. Унгарија ги помага и сопствените граѓани со делење на грантови на граѓаните и стопанството. Не ја покачи цената на горивото, не бара парите што сме ги заслужиле со скенирање на фискални сметки да ги дадеме како милостина на владата. Утре ќе ни побараат и дел од платите и пензиите

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by трендафил Пон Апр 27 2020, 15:48

Дали тоа што епидемиолозите од Институтот за јавно здравје уште немаат земено плата за март може да се смета за нивна донација. Како тие луѓе ќе се борат против епидемијата ако нивните деца немаат што да јадат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by Dino Пон Апр 27 2020, 17:05

Kutrata administracija ke crkne od glad oti site drugi redovno zimat plata tie rabotnicite po fabrikite posebno.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by трендафил Вто Апр 28 2020, 11:03

Епидемиолозите не се административци туку доктори вклучени директно во борбата со епидемијата.
Во голем број држави од буџетот се даваат пари и за фирмите кои не можат да работат поради короната, иако за волја на вистината кај нас и кога е се идеално и на здравствено и на економско поле има фирми (и во државна сопственост) што не земаат редовно плата. Тука вазалот Заев не смени ништо.
Пак ќе прашам зошто владата не го укине со уредба враќањето на ДДВ на тие што скенираат сметки и се во некоја рака даночни инспектори (така барем тврдеше власта кога ја воведуваше процедурата) кога знаеме дека нема пари. Се троши немерно. Не толку за короната. Приходите во буџетот се 21% од планираниот буџет за оваа година, што не е големо намалување. Би требало да има прилив на 1/4 од буџетот, 25%. Но расходите се поголеми за 43% од планираниот дефицит. Дефицитот не би требало да е поголем од 1% (1/4 од 4% на годишно ниво) плус 4% помалиот прилив вкупно 5%. Каде се отидени непланираните 39% 0д годишниот буџет. Ако се продолжи со вакво темпо покрај буџетот овие ќе украдат уште два буџета плус. Пари што не ги добиваме како помош, туку како кредити што не ќе стасаме да ги вратиме, туку тоа ќе мора да го прават и нашите деца и внуци (за мене и правнуци). Такво нешто немаше во времето на Груевски без разлика што и тој имаше лесна рака за трошење. А имаше војна кога беше министер за финансии и светска економска криза и европска должничка криза кога беше премиер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by Albatros Вто Апр 28 2020, 16:55

Ako i ti znaes sto si napisal glava secam. Prvo tvrdis deka rashodite se pogolemi za 43% od planiraniot deficit, bidejki go delis i deficitot na kvartali toa podrazbira 43% od 1/4 od nego, za posle da prasuvas kade otisle 39 % od godisniot budzet. Se gleda ne ti se jasni finansiite.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by трендафил Сре Апр 29 2020, 21:02

Се извинувам. Треба да стои 38%. 1% планиран дефицит и 4% поради дефицит поради помалиот прилив, вкупно 5%. 43-5 = 38 проценти поголем дефицит од реалниот, иако е прашање колку е буџетот во предизборна година реален. СДСМ има голем проблем затоа што веќе ги потроши парите за избори, а изборите се одложија поради епидемијата. Се разбира под услов парите да не се чуваат во менувачницата на Вицето или некое слично место. Во регионов само 3 држави плачат за помош. Косово, Босна о Херцеговина и за жал Македонија.
Проблем ќе биде и релативно лошото справување со короната. Само Словенија има поголема смртност на милион жители од нас во регионот, со напомена дека таму бројот на жители е реален, а кај нас е големо прашање дали навистина дома живеат 2,1 милион жители. Словенија имаше и проблем што не можеше долго да ја затвори границата со северна Италија, а која беше центар на короната во Европа. Чудно е и тоа што кај нас ниту еден пациент приклучен на респиратор не преживеал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno - Page 2 Empty Re: Site donirale povekje od Jansa i Orban zaedno

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот