Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОВИД 19 ДАЛИ СТИГНА И КАЈ ДЕЦАТА

2 posters

Go down

КОВИД 19 ДАЛИ СТИГНА И КАЈ ДЕЦАТА Empty КОВИД 19 ДАЛИ СТИГНА И КАЈ ДЕЦАТА

Пишување by osa Пет Мај 15 2020, 02:57

Во 17 држави на САД забележани случаи на воспалителен синдром кај деца

Случаи на појава на синдромот на системски воспалителн одговор, веројатно поврзани со болеста Covid-19 се регистрирани во 17 американски сојузни држави, напиша во четвртокот на Twitter гувернерот на државата Њујорк, Ендрју Куомо.

Како што изјави претходно во четвртокот градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, само во оваа метропола се регистрирани 100 вакви случаи. Гувернерот Ендрју Куомо, во неделата соопшти дека поради редок воспалителен синдром кој се смета дека е поврзан со новиот тип коронавирус, починале три деца.

„Како и државата Њујорк, уште 16 други сојузни држави, како и шест европски земји соопштија за случаи на заболување кај деца, како што се претпоставува, кое е поврзано со Covid-19“, истакна Куомо.

Според податоците коишто ги презентираше претходно седмицава, од околу 100 случаи на заболување со овој синдром, 5 отсто од пациентите со помали од една година, 18 отсто се на воздраст од една до 4 години, 29 отсто на возраст од 5 до 9 години, 28, од 10 до 14 години, 16 проценти имаат од 15 до 19 години, а 4 отсто се на 20 и 21-годишна возраст.

Минатиот петок Куомо соопшти дека лекарите испитуваат 73 слични случаи кои се пријавени во Њујорк, каде што деца покажувале симптоми слични на Синдромот Кавасаки или Синдромот на токсичен шок, во врска со респираторната болест Covid-19 чиј причинител е коронавирусот SARS-CoV-2. Според надлежнте власти во сојузната држава, тоа се главно деца на возраст од една година до школска возраст, односно меѓу 6 и 11 години.

Како што појасни Куомо, кога децата биле примани во болниците, тие не пројавувале симптоми коишто вообичаено се поврзани со коронавируст, особено немаче потешкотии при дишењето.

Челниците на британскиот Национален здавствен систем (NHS) во април испратија предупредување до лекарите во земјата за зголемување на бројот на случаи кога децата се згрижуваат на одделите за интензивна нега со синдром на системски воспалителен одговор, што доведува во болки во стомакот и проблеми во работата на срцето и може да биде поврзано со короанвирусот.

Случаите на ретката по живот опасна воспалителна болест кај деца а поврзана со коронавирусот, првпат беа пријавени во Велика Британија, Италија и Шпанија, а и лекарите во САД сега почнуваат да пријавуваат случаи на деца со такви нарушувања.

Научниците сѐ уште се обидуваат да утврдат дали синдромот на воспаление на ѕидовите на артериите, кој може да предизвика и застој на органите, е поврзан со коронавирусот, имајќи предвид дека не сите деца кои ги имале овие симптоми биле позитивни на тестирањата на коронавирусот.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16473
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОВИД 19 ДАЛИ СТИГНА И КАЈ ДЕЦАТА Empty Re: КОВИД 19 ДАЛИ СТИГНА И КАЈ ДЕЦАТА

Пишување by osa Чет Мај 28 2020, 13:14

https://fokus.mk/zhena-od-hrvatska-po-vtor-pat-se-zarazila-so-korona-virusot-otkako-ednash-veke-ozdravela/?fbclid=IwAR3BLYD8OYpF7Nl4BExIp0zGRvyMxyfRc6gEuHhpJ26osLVXzWYxr

i sega shto ke bide odgovorot na struchnata fela ...veke izlekuvana od kovid 19 povtorno pozitivna na korona virusot so isti simptomi

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16473
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОВИД 19 ДАЛИ СТИГНА И КАЈ ДЕЦАТА Empty Re: КОВИД 19 ДАЛИ СТИГНА И КАЈ ДЕЦАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот