Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОЛАЧ СО ЦРЕШИ

Go down

КОЛАЧ СО ЦРЕШИ Empty КОЛАЧ СО ЦРЕШИ

Пишување by osa Пет Јун 12 2020, 23:40

Потребни состојки:
– 4 јајца
– 100 мл. јогурт
– 100 мл. масло за јадење
– 100 гр. шеќер
– 200 гр. брашно
– 2 мали лажици прашок за пециво
– 200 гр. цреши
– лебни трошки

Начин на подготовка:
1. Измијте ги црешите и отстранете ги семките.
2. Помешајте го брашното со прашокот за пециво и оставете го настрана.
3. Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени.
4. Во еден сад ставете ги јајцата и шеќерот и матете сè додека смесата не се удвои и не стане бледожолта.
5. Потоа полека додавајте го маслото за јадење, мешајќи со лажица.
6. Најпосле во смесата полека додадете го и брашното помешано со прашок за пециво.
7. Намастете го калапот за печење со масло и наросете со лебни трошки.
8. Налејте ја смесата во садот, а одозгора ставете ги црешите.
9. Печете околу 40 минути. Имајте на ум дека на колачот кој содржи јогурт му е потребно повеќе време за печење. Колачот е испечен кога ќе почне да се одвојува од калапот и кога ќе поприми златножолта боја.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот