Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Одете си лекар од Македонија

2 posters

Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Одете си лекар од Македонија

Пишување by defo Чет Јун 25 2020, 13:18

ПРИВАТНИТЕ ЛЕКАРИ ПРЕД УСТАВЕН СУД ЈА ОСПОРИЈА ОДЛУКАТА ЗА НАГРАДУВАЊЕ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО БОРБАТА СО КОВИД-19


Здружението на приватните лекари преку нивен адвокат до Уставен суд поднело иницијатива за преиспитување на одлуката со која се наградуваат здравствените работници во јавното здравство кои се борат со ковид-19.

„Треба ли да потсетам дека и матичните доктори беа на прва борбена линија, докторите од Дебар направија скрининг на целото населениве. Или ќе има награди за сите кои учествувавме во борбата со ковид-19 или за никој“, рече на прес-конференцијата д-р Лили Чолакова-Дервишова, претседателка на Здружението на приватни лекари, кое брои околу 1.600 доктори.
Приватните лекари од земјава реагираат на две новини кои ги подготвуваат Фондот за здравствено осигурување и Министерството за здравство. За членовите на Здружението тие се неприфатливи и тие не се согласуваат со нивно воведување.


„Се најавува воведување на времен печат и електронски печат. Секоја амбуланта има свој токен, секој доктор има сопствен токен, и сите податоци постојат во ‘Мој термин’ каде има богати бази на податоци, колку рецепти сме издале, кога се издадени, каде е упатен пациентот. Сметаме дека со постојната капитација, дополнителен трошок не можеме да издржиме. Имаме и уште една реакција за воведување нови шифри во работата, кое понатаму води плаќањето да биде половина од капитација, а втората половина од сработеното. Модел на плаќање по учинок имаше до 2001 и со него ако земеме одмор во тој период нема да имаме учинок, нема да имаме плата, нема да се покријат трошоците за работата. Не е дозволиво доктор од примарно здравство да нема сигурност, да не смее да се разболи, тој период мора да биде платен како и во јавното здравство. Државата не смее да се однесува за едни мајка за други маќеа. Во преговорите со Светска здравствена организација, а сме имале преговори во период од триесетина месеци, никогаш не сме разговарале фиксниот дел да биде 50 отсто од постојната капитација“,  кажа д-р Чолакова-Дервишова.

Дечки, млади стари доктори бегајте од тука, не ви е местото вас тука. Овде ќе ги лечат партиски лидери, оџи, попови, инфлуенсери, судии......Очај...ама лесно е кога сопругот љуштеше милиони за време на Нино. А пази дотичнава води организација, која на своите членови мин од 2015 година им нема доставено финансиски извештај.Е сега драги подржувачи на Лили и судии, се надевам од се срце(знам дека е злобно) дека ќе ви затреба помош ама, ќе нема кој да ви ја даде ги избркавте сите стручни лекари, па сеа нека ве лечат, Мицко, сестра Александар Николоски, сестра Диме Апасиев.......
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by трендафил Чет Јун 25 2020, 14:33

Сега не лечат Заев кој нели изјави дека корона вирусот ослабел, Филипче кој брои мртви и заболени, Шеќеринска, и други. Факт е дека матичните лекари се дел од јавното здравство и дека во моментов на нивни плеќи е лечењето на сите хронично болни кои немаат корона. Не гледам политика во нивното барање за еднакви права со другите доктори од јавното здравство (од кое дел се и матичните). Во секој случај Уставниот суд има добиено барање и треба да одлучи по него. Се надевам брзо, па тогаш ќе знаеме кој е воправо.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by defo Чет Јун 25 2020, 15:12

Одете си лекар од Македонија EbW5FqNXQAERW34?format=jpg&name=medium

Повели Трендо, се ти е јасно....брка политичка кампања, преку непартиско професионално здружение.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by трендафил Чет Јун 25 2020, 19:18

И премиерот и министрите го прават истото. И невладините организации платени од владата со мои пари. Не велам дека поводот за да го направи тоа што треба не е политички. Традиција кај нас е опозицијата да го зборува тоа што треба, но да не го прави кога ќе стане власт. Иако оваа власт за која се надевам дека ќе си замине затоа што не сум Бугарин туку Македонец, а ако победи СДСМ ќе излезе во најмала рака дека моите родители биле Бугари, што исто така не е точно, а тоа е единственото што Заев ми го остави на мене и на другите обични, несеверни Македонци, излажа за најголемите работи и најповеќе ја задолжи Македонија за еден мандат, без да видиме зошто се потрошени парите. Нема ништо ни од инвестициите што требаше да ги донесе НАТО.
Дискутирам за тоа што е направено без да го знам тој (во случајов таа) што го направил тоа.
Во моментов го слушам министерот за надворешни работи. Зборува за европска предизборна кампања, а за политичкиот противник употребува навредливо, скратено име. Зборува за тоа дека наводно моќта претходно била само во еден човек, Груевски, а сега Заев да не е двојца или повеќе луѓе. Или се смета дека сега моќта ја има и Али Ахмети, а во времето на Груевски ја немал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by defo Пет Јун 26 2020, 08:33

Некои веќе имаат последица од лошиот здравствен систем, тоа е причина пошо многу здрави лекари избегаа од вакви шуги ко погоре споменатава.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by defo Пет Јун 26 2020, 09:22

Ми текна Трендо, кажи им на твоите (ДПМНЕ) ќе бидам за нив само и само ако станам министер за здравство, ете на пример Нино беше правник, не напраи ништо, сега ред е на ИТ инжињер.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by трендафил Пет Јун 26 2020, 12:35

Ајде повторно да напишам дека сум обичен Македонец и дека не сум член на ниту една партија повеќе од 40 години. Бев член на СДСМ, тогаш со име СКМ.
Никола Тодоров е советник на Филипче, па уште прави нешто во здравството.
Не знам дали е тоа последица на лошото здравство или на масовно иселување на младите, но во Македонија за прв пат во историјата во минатата година има повеќе починати отколку родени. Негативата е 601 односно имаме 20.446 починати, а 19.845 родени. И покрај северизацијата со што станавме членка на НАТО и имаме поголеми шанси да добиеме датум за датум за датум за почеток на почетокот на преговорите со ЕУ. За членство, според договорот со Бугарија треба да станеме Бугари, нели?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by defo Пет Јун 26 2020, 13:41

Трендо, ти треба хоспитализација одма да Антиваксерите и анти-5г, одма наспроти Наполеон и Спајдермен.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by трендафил Пет Јун 26 2020, 14:02

Не сум болен туку слабо информиран. Не знам до кога ќе договори Заев, ако евентуално пак успее со второ место на изборите или изборна кражба да стане премиер, дрка сме биле Бугари и после тоа Тито, Киро Глигоров, Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, Хари Костов, Владо Бучковски и Никола Груевски со сила не направиле и одржувале како Македонци. Во секој случај врз основа на договорот тоа се преговара, а со странци лидерот на втората по големина партија во Македонија води политика на свиткана кичма.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by трендафил Вто Јун 30 2020, 15:02

Д-р Ненад Лазаров најавува протести на матичните лекари, кои покрај редовната работа лечат и околу 80% од заболените од корона.

https://www.slobodenpecat.mk/matichnite-lekari-ke-protestiraat-dosta-beshe-ignorirane-dajte-ni-pomosh/

Еве што препорачуваше Лазаров на почетокот на кризата, на 13 март, за што беше напаѓан на социјалните мрежи од антимакедонците.

https://shilomagazine.com.au/2020/03/13/%d0%b4%d0%be%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d0%b4-%d0%bb%d0%b0%d0%b7%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b2-%d0%bf%d0%be%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b8-%d1%81%d0%be%d0%b2%d0%b5%d1%82%d0%b8/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by defo Вто Јун 30 2020, 22:36

Што тропаш бе....чек чек..кој го напагаше на почетокот, го напаѓавте вие антиваксери, и анти 5 г стручњаци......не ме дупи, абе ве префатила болеста од баба Давкова, вие стварно сте за нигде.....Од која партија е Лили Дервишова Чолакова, која пази како доктор го игнорираше вирусов......Без разлика(а и не ме интересира) еден од наекспонираните, нормални доктори во теков на целава криза беше Лазаров.
Тој беше прв и едниствен што даде донации, здружението на Чолакова, беше против тоа и во тек на коронава продаваше визири на матичните по дисконт цена, еднаква на онаа во аптеки. Twisted Evil Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Одете си лекар од Македонија Empty Re: Одете си лекар од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот