Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

(Не)Урбанистичка тема

3 posters

Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty (Не)Урбанистичка тема

Пишување by defo Чет Дек 09 2021, 09:26

Морав ваква тема,пошо во задно време, не праат будали пред очи и СДСМ и новинари, и ДПМНЕ и минати и сегашни градоначалници. Конкретно за што се работи, проектот кај Холидеј ин. Ова што сега го планираат не е баш најсреќното решение. Еве ги моиве ставови и размислувања околу таа тема.
Прво и основно никој не е против секој да си изгради пристоен дом, меѓутоа не мора тоа да е 3-40 катници и преку 2000 нови жители и незнам колку плус луѓе да своите работни места си ги најдат таму. Значи да градот и општината не излегле во пресрет на жителите на Ново Маало, или па може и обратно да , да неќеле тие да им излезат во пресрет тоа незнам. Значи општината требала да им овозможи да си ги реновираат куќите, или да дадат на инвеститори или да изградат нешто понормално. Ова што сега е планирано чудовиште само ќе го допарализира веќе парализираното Скопје.  Така да при изведбата на пвај проект треба да се пристапи со претпазливост. А да неправам муабет во однос на кој е инвеститорот и иницајторот на целиов проект и до кој структури и луѓе е близок.
 Друго, ако економскиот развој на државава зависи од градежништвото на потег од Симпо во Карпош 2 до Нова Железничка, и Илинденска од стара телевизија до зоолошка, да и иебеме матер уште одма на државава по мое и да прогласиме стечај.
 Трето, ова што се сега случува е доказ за неспроведување на децентрализацијата на државава, за немотивирање на ненаселување или иселување од Скопје во други градови, нешто што беше едно од главните ветувања на СДСМ.
  Четврто, не се работи за екологија се работи за минимум услови за живот, Скопје е веќе под минимумот со спроведување на вакви монструмски проекти ќе оди уште подолу. Јас со мало двегодишно дете точно знам со кои проблеми се соочувам.
   Пето, СДСМ обечаваше пред локалните избори 2017 проверки на ДУП-ови чуда, ама ништо од тоа,нивните градоначалници 2017, продолжија каде нивните предходници застанаа. Затоа СДСМ да не се чуди за дебакалот во Аеродром, сапсон за влакно во Центар итн, итн.


Инаку и јас самиов сум своевидна жртва на системот, неможам да си ја обновам(од корен, со рушење) бараката во Влае. И да доградам уште поткровје(што по мое тоа би требало да е максимумот во тоа маало), ради паднати ДУП-ови,  уставни судови и слично. Ама машки се држам и си барам друга соолуција и нерикам ко Ново Малци.
defo
defo

Број на мислења : 3012
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty Re: (Не)Урбанистичка тема

Пишување by cvetka Чет Дек 09 2021, 09:53

Ne huli cedo bozje. Oli bacuva race a Micko pali sveki. Ne im se odi vo pekolot. 😂😂😂😂😂😂😂😂

cvetka

Број на мислења : 224
Join date : 2019-05-30

Вратете се на почетокот Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty Re: (Не)Урбанистичка тема

Пишување by defo Чет Дек 09 2021, 10:18

cvetka напиша:Ne huli cedo bozje. Oli bacuva race a Micko pali sveki. Ne im se odi vo pekolot. 😂😂😂😂😂😂😂😂

Не сфаќам. confused confused confused confused
defo
defo

Број на мислења : 3012
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty Re: (Не)Урбанистичка тема

Пишување by трендафил Чет Дек 09 2021, 17:48

Од политичка гледна точка треба да се потсетиме дека СДСМ е на власт во општина Центар трет мандат по ред. Ниту еден објект и воопшто ништо на светот не им се допаѓа на сите. Што се однесува до мислињата во врска со изгледот на било кои објекти што се градат, па и овие, вкусовите се различни. Не постои ништо што им се допаѓа на сите. Чудно е како симпатизерите на Заев уште не можат да разберат дека не е црпко тој што одлучува како ќе изгледаат објектите. Толку ли е низок демократскиот капацитет во Македонија откако стана северна по неуспешен референдум.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty Re: (Не)Урбанистичка тема

Пишување by defo Пет Дек 10 2021, 08:26

трендафил напиша:Од политичка гледна точка треба да се потсетиме дека СДСМ е на власт во општина Центар трет мандат по ред. Ниту еден објект и воопшто ништо на светот не им се допаѓа на сите. Што се однесува до мислињата во врска со изгледот на било кои објекти што се градат, па и овие, вкусовите се различни. Не постои ништо што им се допаѓа на сите. Чудно е како симпатизерите на Заев уште не можат да разберат дека не е црпко тој што одлучува како ќе изгледаат објектите. Толку ли е низок демократскиот капацитет во Македонија откако стана северна по неуспешен референдум.

Она во црвеното си во право, СДСМ не направи ништо што вети не направи, за време од 2017-2021, кога имаше и власт во Скопје. Не стапнаа здраво на урбаната мафија, само привремено ја успорија. И сето тоа им се одби на глава. Она во портокаловото, не си ја сфатил темата, не се работи за изглед, се работи за цел еден ДУП во просторот зад ГТЦ, или наспроти Холидеј ин паркингот. Кој и тоа како ќе го квалитетот на животот во Скопје, кој и веќе и онака е намален.

А за остатокот, очигледно имаш голема потреба во секоја манџа да го спомнеш Заев, намерно или ненамерно ми е само прашањето?
Ако е намерно, или на тој начин сакаш да дефокусираш, или ти е потребна стручна помош.
defo
defo

Број на мислења : 3012
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty Re: (Не)Урбанистичка тема

Пишување by defo Сре Дек 15 2021, 11:09

идемо јако, сложни калуѓери и во петок мрсат. Скоро во сите општини во Скопје се збратимуваат советниците на СДСМ, ДПМНЕ (во Карпош со ГРОМ) и си аминуваат ДУП-ови(црнци им ги разнесле дуповите).

_________________
Да си против „војните“ на УСА и НАТО е разум.
Да си за Путин,  е умствена состојба. Болест, и треба под итна посета на психијатар.
Да си за Апасиев и Левица е дијагноза!!!
defo
defo

Број на мислења : 3012
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty Re: (Не)Урбанистичка тема

Пишување by трендафил Сре Дек 15 2021, 13:12

Ако некој купил плац со намера да гради, тешко дека е фер со едноставна политичка одлука тоа право да му се одземе. Треба да се внимава пред да се донесе урбанистичкиот план, првиот. Сите дополнителни корекции оштетуваат некого. Што би рекле м.м.е. кој прв почна. За жал таква ситуација имаме секаде, и кај што една партија е на власт од осамостојувањето до денес. И корупцијата е дел од фолклорот. И владата ни е коруптивна и уште не знаеме дали е во оставка или не. 
Прво треба да се донесат закони што треба да определат мерки во однос на зелените површини, паркинзите и други работи што го оневозможуваат урбаниот хаос, а не работите да се оставаат на совеста на локалните самоуправи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty Re: (Не)Урбанистичка тема

Пишување by defo Пет Дек 17 2021, 08:22

(Не)Урбанистичка тема A10
Aj со среќа.
defo
defo

Број на мислења : 3012
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty Re: (Не)Урбанистичка тема

Пишување by defo Вто Јан 18 2022, 12:24

(Не)Урбанистичка тема Fju8yc10

Абе види вака, и ние (како народ) сме некогаш без памет. Оти купуваш во ваква зграда стан и тоа преплатен стан. Не ми е јасно ако немаш основни услови за живот. Стварно. Само на Муцунски треба да му е јасно оваа зграда му пресуди на СДСМ, на Ивица, немој и него да му пресуди. Треба да е внимателен.


(Не)Урбанистичка тема Fju8yc11

Или па зградава кај ОКТА(екс општина Карпош) на која Пуцко секој 2-3 години си доградува по спрат. Сеа со неговото ептен јако другарче.

_________________
Да си против „војните“ на УСА и НАТО е разум.
Да си за Путин,  е умствена состојба. Болест, и треба под итна посета на психијатар.
Да си за Апасиев и Левица е дијагноза!!!
defo
defo

Број на мислења : 3012
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

(Не)Урбанистичка тема Empty Re: (Не)Урбанистичка тема

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот