Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

+3
Luxor
Nebula
alienmk
7 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by alienmk Вто Апр 05 2022, 18:42

Trcaj kazi im, ete go Borel veli ne bilo genocid. Neka prakat Spasovski i Jovevski policajci i obviniteli vo Brisel.

https://grid.mk/c/oIbU-X8B4-jeX-N4aap7/2022-04-05/borel-situacijata-vo-bucha-ne-e-genocid

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by трендафил Вто Апр 05 2022, 20:16

Богда ги прости сите жртви на соте војни и да се казнат сторителите, но и тие што лажат за жртви поради некоја политика. Да се потсетиме на директното јавување на ЦиЕнЕН кога некои од „убиените“ статисти бидејќи не знаеле дека оди директен пренос почнаа да се размрдуваат. Веројатно подоцна се вклучени, па се здрвиле. Не знам дека некој одговарал за атомските бомби во Хирошима и Нагасаки. Ниту за жртвите во Виетнам, на европските колонизатори во Африка и Азија, за цивилните жртви во Ирак, Србија , Либија ... Во Сребреница не одговараше никој од Муслиманите (пред се Насер Ориќ). Не одговараше никој ни за лагите за наводен масакар во Рачак кој беше повод за агресијата на НАТО врз Србија, по што е насилно одземено Косово од оваа суверена држава, ниту за лагите дека Ирак има хемијско оружје. Гнасно лажење во сите војни е карактеристка за евроатлантската банда. Вистината обично излегува на виделина по некое време, но нема соодветна медиумска поддршка и поминува незабележано.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by трендафил Вто Апр 05 2022, 20:23

Да одговорам овде додека не се затвори и оваа тема дека Навални не е никаква опасност за Путин. Најголема опозициска партија во Русија е комунистичката. Разликата е што комунистите не се странски платеници, не го сакаат Путин исто како и Навални, но за разлика од него не ја мразат и Русија.Или за пари глумат дека ја мразат, сеедно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by defo Сре Апр 06 2022, 09:12

трендафил напиша:Да одговорам овде додека не ме затворат за подршка на воено злосторство, пошо таквата подршка е демократски чин, дека Навални не е никаква опасност за Путин. Најголема опозициска партија во Русија е комунистичката. Разликата е што комунистите не се странски платеници, не го сакаат Путин исто како и Навални, но за разлика од него не ја мразат и Русија.Или за пари глумат дека ја мразат, сеедно.

Е вака, по логично звучи.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by alienmk Сре Апр 06 2022, 17:41

alienmk напиша:Trcaj kazi im, ete go Borel veli ne bilo genocid. Neka prakat  Spasovski i Jovevski policajci i obviniteli vo Brisel.

https://grid.mk/c/oIbU-X8B4-jeX-N4aap7/2022-04-05/borel-situacijata-vo-bucha-ne-e-genocid

Prakajte policija i obviniteli i vo Bugarija. I tamu ja poddrzuvaat Rusija i Putin.

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 051e0010


Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 051e0011


https://www.slobodnaevropa.mk/a/31788751.html

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by трендафил Сре Апр 06 2022, 20:43

defo напиша:
трендафил напиша:Да одговорам овде додека не ме затворат за подршка на воено злосторство, пошо таквата подршка е  демократски чин, дека Навални не е никаква опасност за Путин. Најголема опозициска партија во Русија е комунистичката. Разликата е што комунистите не се странски платеници, не го сакаат Путин исто како и Навални, но за разлика од него не ја мразат и Русија.Или за пари глумат дека ја мразат, сеедно.

Е вака, по логично звучи.
Јас не ги поддржувам воените злосторства, посебно извршени врз цивили, без разлика дали се извршени врз тие што имале фашисточка власт па страдале и од сопствената власт и од „ослободителите“. На пример скоро и да не се говори за сојузничкиот (американскиот) напад врз белград на Велигден 1944 година кога се убиени 1.260 цивили. Најголемо воено злосторство се атомските бомби фрлени врз Хирошима и Нагасаки. И премолчување на воени злосторства е нивна поддршка. Сигурно е дека не е криминал ако некој се сомнева во вистината кога обвинува една страна, а нема изнесено никакви докази. Друго е што на крај одлучува силата, а не правдата. Македонија на пример докажа на суд и има пресуда дека Грција е криминалецот и виновник за тоа што во 2008 година не влеговме во НАТО, но оваа пресуда не ја признаваше ниту НАТО ниту ЕУ, но и тогашната македонска опозиција, сега власт.
Демократска власт не може ни да помисли да затвора луже за напишан или искажан збор

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by defo Чет Апр 07 2022, 10:40

alienmk напиша:
alienmk напиша:Trcaj kazi im, ete go Borel veli ne bilo genocid. Neka prakat  Spasovski i Jovevski policajci i obviniteli vo Brisel.

https://grid.mk/c/oIbU-X8B4-jeX-N4aap7/2022-04-05/borel-situacijata-vo-bucha-ne-e-genocid

Prakajte policija i obviniteli i vo Bugarija. I tamu ja poddrzuvaat Rusija i Putin.

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 051e0010


Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 051e0011


https://www.slobodnaevropa.mk/a/31788751.html

Kуртон. Толку можам да кажам, се виде дека во Бугарија има „екипа“ продолжена рака на Русија. За „братски“ операции во Македоинија,  со цел да и се наруши стабилноста и одалечи од ЕУ и НАТО интеграции. Пред се ЕУ интеграции, мене ми е побитно во ЕУ да влеземе, ради поголем пазар а труд, поголем
пазар за нашите производи, меѓу кои и земјоделските.  Пристап до големите ЕУ фондови за земјоделие, пошо незнам дали ви кажале во штаб на Левица, ама не верувам, дека оваа декада од 20 до 30 е декада на здравата храна во EU. Е тоа се битни моменнти куроглав „Левичару“(ултра десница). Глобализацијата е неминовна и неизбежна, т.ннн поларизиран  свет е пред крахот со  оваа  војна.  „антиСорос“ е мртва операција,  изблатена.  
П.С  Сили се вака  на фб,  се надевам ќе те пратат на топол оброк 3 пати на ден, или подобро на лекување  во специјализираа установа.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by defo Чет Апр 07 2022, 13:06

Папата го бакна знамето на Украина!

Осуда за „масакрот во Буча“ од папата Франциск кој го бакна украинското знаме за кое рече дека му било испратено од градот, за време на неговата неделна аудиенција во аудиториумот во Ватикан.

„Неодамнешните вести од војната во Украина, наместо да донесат олеснување и надеж, донесоа нови злосторства, како што е масакрот во Буча. Суровост која е сè пострашна, дури и против цивили, беспомошни жени и деца“ рече папата.

Го покажа украинското знаме кое му било донесено од Буча, па повика неколку деца бегалци од Украина да дојдат кај него.

„Овие деца мораа да побегнат за да стигнат во безбедна земја. Ова е плод на војната. Да не ги заборавиме и да не заборавиме на украинскиот народ“ – рече тој.

Toa e таа хуманост, која ја протежираат Левичариве ко куроглавиов воземјанец.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by alienmk Чет Апр 07 2022, 19:03

“The nazi problem in Ukraine is just Russian propaganda”

https://mobile.twitter.com/SocialistMMA/status/1512062248771936259

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by alienmk Чет Апр 07 2022, 20:32


alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by defo Пет Апр 08 2022, 09:30

Абе ти не си уше во затвор?

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by трендафил Нед Апр 10 2022, 17:17

Светот е гротеска, западниот свет, бурлеска

Тато, тато, оној гомнар од трето А што носи маички со знакот на Зоро ми ја искина маицата со баталјонот Азов.
Ти реков да не си играш со такви, неговите се проруски фашисти.
А ние што сме?
Ние сме демократи, ајде одиме на плоштад да гледаме како се палат сликите на Кандински и книгите на Достоевски.
Колку е прекрасна демократијата! Колку е прекрасна слободата!
За неа вредеше секоја капка пролеана крв… секоја капка крв на 500.000 ирачки деца. Вака размислува ирачката мајка што ги изгуби своите деца. Сите три. Среќна е. Ги изгуби децата, ама доби демократија. Животот е чудна приказна. Зошто ѝ се деца ако надвор нема слобода? А децата, Американци ги убија. При бомбардирање на режимот на Садам Хусеин, тоа копиле што прави хемиско оружје. Смртта дојде со пријателски оган. Затоа што Американците се пријатели на ирачкиот народ, дури и кога го убиваат. Да беше руска бомба, ќе зборувавме за геноцид и воени злосторства.
А хемиското оружје? Она копиле Садам Хусеин го скри кај Путин. Путин го подметна во украинските биолаборатории во кои Нуланд и Бајденови се обидуваа да направат лек за луѓето да останат вечно млади, убави и слободоумни како Хантер Бајден. Ама, еве, денес оној Путин лаже дека во биолабораториите се произведувало биохемиско оружје. Па нормално дека ќе се произведува кога тоа е подметнатото оружје на Садам што Американците никогаш не го најдоа.

Јас пред спиење си пуштам мотивациски говори од Медлин Олбрајт. Во тие говори Медлин, големата мајка на прогресивната демократија, објаснува како смртта на 500.000 ирачки деца е цена што морала да се плати за денес Ирак да живее во демократија. Така заспивам мирно размислувајќи летово да одам на одмор во Ирак.
Е сега, се појавуваат некои одвратни ликови што американските воени интервенции ги нарекуваат масакри, геноцид и воени злосторства, ама тие гадови како Асанж, на пример, завршуваат каде што им е местото. Затоа МВР и ОЈО на Нордистан, не треба да апси, суди и затвора само луѓе што се сомневаат во руските воени злосторства во Буча, на пример, па пуштаат снимки каде што се гледа како мртвите мрдаат, туку мора да ги фрли во зандани и оние што инсистираат дека Американците вршеле масакри во своите воени операции.
Светот е гротеска, западниот свет, бурлеска.
Пентагон вели дека не може да потврди или одрекне руски масакр во Буча. Немало доволно докази. И сега кого ОЈО да повика на распит поради ова негирање на воени злосторства? Кејт Брнс? Па глупо е да ја шетаат американската амбасадорка по судови кога она ем не е Пентагон ем очигледно спаѓа во оние 92 отсто што не му веруваат на нордистанското судство, затоа што самата го објави тоа.
Пред некој ден, Соединетите Американски Држави го зголемија увозот на руски гас. Платија во злато. Тоа им е опцијата, рубли или злато, оти како „непријателска земја“ на Русија веќе не може да плаќаат во долари. Чудно малку ова непријателство, нели?
Со санкциите ќе ја вратиме Русија во 19 век, рече Бајден. И, ете, ја вратија. Путин стана Распутин. Државата се однесува како империја. Евгениј Онегин излезе на двобој со логиката поради некоја украинска убавица. Ама јас сфатив зошто мораше Бајден да ја враќа Русија во 19 век. Мислам, крајно е глупо да зголемиш увоз на руски гас и веќе утре МВР и ОЈО од Нордистан да те обвинат за спонзорство на воени злосторства. Затоа ја праќаш Русија во 19 век и, користејќи ја временската машина на доктор Х.Џ. Велс, патуваш низ времето и тајно купуваш и руски гас, оти Нордистан, сега засега, ќе купи само ракетни системи од САД, не и временски машини, па руско-американската трговија уште некое време ќе може непречено да се одвива.

Од почетокот на воените дејства во Украина, Европската Унија ѝ искеширала на Русија околу 30 милијарди евра за гас и нафта. Ако се земе предвид пишувањето на некои западни медиумски воени профитери и на нордистанските медиумски прекупци што велат дека Кина ѝ заби нож на Русија, па нема веќе да испорачува чипови за неа, по што руската армија ќе снема ракети, тогаш јасно е дека ЕУ е новиот спонзор на Владимир Путин. Патем, руската рубља од ден на ден зајакнува. Што е нормално, кога моќниот Запад инвестира во твојата економија, ама како непријател плаќа во рубли и злато, а не во долари.
Сето ова може да го збуни и вознемири просечниот, прогресивен хистеричен западоид. Затоа мора да се направи баланс. Западот ќе продолжи да купува руски енергенти плаќајќи со рубли и злато, со што ќе ја засилува руската економија, ама затоа ќе ги забрани руската култура и уметност, со што ќе ги смири истенчените нерви на прогресивниот хистеричен глобалист.
А како да не му бидат истенчени нервите на тој обичен кутар либерален припадник на граѓанството луѓенца од океанот убавина?
Оваа нова војна сосема му ги измеша лончињата. Ем Путин е фашист, а секој прогресивен глобалист го мрази тоа, ем треба да аплаудира на полскиот министер, кој вели дека руската култура и уметност мора да се збришат од Европа. Ем треба да го брани западниот наратив дека Путинова Русија се однесува сталинистички ем треба да го пријави во централата на НКВД при МВР, секој што не се држи до линијата на западното политбиро, па пријавениот да си добие „архипелаг Гулаг“.
Русјаков, ти си фашист, ми вреска совеста со хистерично беснило на прогресивната гримаса, облечена во маичка со знакот на баталјонот Азов, инаку стилизиран СС-симбол.

Секако дека сум фашист, драг мој нацисту, зарем не гледаш дека сме побратими?
Пробувам да го опуштам. Се сеќаваш ли, му велам, како грчките војници пееја дека ќе прават чизми од кожата на Македонци и на Албанци? Ме гледа ококорено како да шмркал крек со Хантер. Не, Хантер Томсон, туку Хантер Бајден. Едноставно е, продолжувам, грчката војска предводена од Златна зора ќе мора да замаршира со бандерашите против руската окупација, а во Украина знае да студи и среде лето, па нив стварно ќе им требаат квалитетни обувки, е затоа Македонците и Албанците треба да ја дадат својата кожа како знак на НАТО-солидарност. Мојот обид да го смирам, за жал, постигна контраефект. Сега ќе мора да оди дома и да го гледа обраќањето на Зеленски и оној генерал од баталјонот Азов сосе наци-поздравот за да се убеди колку е тоа прогресивно и слободоумно. Јас му предложив и мотивациски говор за 500.000 ирачки деца убиени заради демократија и слобода, но прогресивецот ме мрази и мисли дека сакам да го извозам на мојот цинизам.

https://www.novamakedonija.com.mk/mislenja/kolumni/svetot-e-groteska-zapadniot-svet-burleska/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by defo Нед Апр 10 2022, 18:20

По гомнарско нешто од давна немам прочитано. Не е ок што загинаа 500.000 деца во Ирак?!?! Ама ок се децата кои загинаа во Украина, тоа што деца, останаа без родители, тоа што некое дете сега некде плаче за чоколатче, за играчка. Имам дома мало дете знам шо значи тоа. Вие безкуќниците, пропалитетите ко тебе и онаа Про-рускана наказа од човек Ванземјанец, никогаш нема да го сфатите тоа,пошто сте говно од луѓе, исто ко ова Албино говново. И сосема закрај јас ги жалам и Русите, исто ко Украинците, пошо ради Дон Кихотски битки, на нивниот лидер, кој повеќе личи на Санчо Панса, него ли на Дон Кихот, ќе осетат беда и сиромаштија. Ќе осетат болка, кога не ќе го знаат гробот на своите чеда. А на Путин и неговата фамилија кур ги боли. Продукцијата на Зеленски мете пари, во скоро 2/3 од Европа се откупени авторсите права за „Слуга на Народот“. Така да војната е за обичните копуци. Тие гинат.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by трендафил Нед Апр 10 2022, 19:55

Противник сум на убивање на војници. И тие се луѓе, нели? Само се обидувам да напишам дека сите во војната во Украина се силеџии. И Украинците кои ги укинаа човековите права на малцинствата. Веќе ги спомнав Русите и Унгарците. Унгарците се послаби од Украинците и затоа освен вербално не реагираа и воено, но очигледно е дека Русија не чувствува веќепотреба да премолчува и е спремна да се бори за нивните човекови права. Очигледно е дека евроатлантската меѓународна банда ги прелажа Украинците дека ќе им ја пружи сета неопходна помош, а овие залапаа. За жал главните виновници, политичарите, не страдаат. САД, ЕУ Јапонија, Канада и други земји се чувствуваат економски супериорни, па почнаа економска војна со санкции усмерени против сите Руси. И децата. Успехот на санкциите до сега беше со краток дах, а веројатно сега кога Русија би требало да има нормална жетва, а Украина не, постои опасност од умирање на други деца, од глад. Затоа мислам дека помошта што ја добива Украина само ја продолжува агонијата . Решението е веќе видено и спроведено со Косово. Со таа разлика што ако не се мешаа странци Србија ќе си ја ослободеше окупираната територија, а Украина не може да го направи тоа.
Да заклучам, мислам дека ако Украине не одеше по американски ум и не ги кршеше правата на малцинствата и ако се однесуваше неутрално не ќе имаше војна во Украина. Русите беа повеќекратно позагрозени во Украина отколку Албанците во Македонија во 2001 година. Стравот е затоа што не им се почитуваат човековите права и во други земји членки на НАТО и ЕУ.
За крај, мислам дека за најповеќе две години Кина ќе си го врати Тајван. Не дека тоа нешто многу ми значи, но треба да се гледа реално на работите. До скоро никој не би помислил дека САД ќе купува нафта од Русија со рубљи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by alienmk Пон Апр 11 2022, 07:21

Italijanski mediumi go snimile seriskiot broj na proektilot koj ubi desetici vo Kramatorsk.

https://voxnews.info/2022/04/09/kramatorsk-missile-che-ha-fatto-strage-e-ucraino-la-prova-inconfutabile-foto/

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by defo Пон Апр 11 2022, 07:36

трендафил напиша:Противник сум на убивање на војници. И тие се луѓе, нели? Само се обидувам да напишам дека сите во војната во Украина се силеџии. И Украинците кои ги укинаа човековите права на малцинствата. Веќе ги спомнав Русите и Унгарците. Унгарците се послаби од Украинците и затоа освен вербално не реагираа и воено, но очигледно е дека Русија не чувствува веќепотреба да премолчува и е спремна да се бори за нивните човекови права. Очигледно е дека евроатлантската меѓународна банда ги прелажа Украинците дека ќе им ја пружи сета неопходна помош, а овие залапаа. За жал главните виновници, политичарите, не страдаат. САД, ЕУ Јапонија, Канада и други земји се чувствуваат економски супериорни, па почнаа економска војна со санкции усмерени против сите Руси. И децата. Успехот на санкциите до сега беше со краток дах, а веројатно сега кога Русија би требало да има нормална жетва, а Украина не, постои опасност од умирање на други деца, од глад. Затоа мислам дека помошта што ја добива Украина само ја продолжува агонијата . Решението е веќе видено и спроведено со Косово. Со таа разлика што ако не се мешаа странци Србија ќе си ја ослободеше окупираната територија, а Украина не може да го направи тоа.
Да заклучам, мислам дека ако Украине не одеше по американски ум и не ги кршеше правата на малцинствата и ако се однесуваше неутрално не ќе имаше војна во Украина. Русите беа повеќекратно позагрозени во Украина отколку Албанците во Македонија во 2001 година. Стравот е затоа што не им се почитуваат човековите права и во други земји членки на НАТО и ЕУ.
За крај, мислам дека за најповеќе две години Кина ќе си го врати Тајван. Не дека тоа нешто многу ми значи, но треба да се гледа реално на работите. До скоро никој не би помислил дека САД ќе купува нафта од Русија со рубљи.

За она во црвеното апсолутно се слагам. Она во портокаловото од глупост,  од антиваксери, рамноземјаши, „антиСОРОС“  глуперди. Второто портокалов шо  да напраат,  ти оправдуваш една земја да биде окупирана од друга, под превезот на малцински права, ме дупиш а? Епа утре кога Бугарија ќе не нападне за истово, јас не се борам, ќе верувам  во тоа  дека некој Бугарин во Делчево е  малтретиран. И она последното за Тајван и УСА, тоа е уште еден антиваксерско рамноземјашки булшит.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by defo Пон Апр 11 2022, 07:40

alienmk напиша:Italijanski mediumi go snimile seriskiot broj na proektilot koj ubi desetici vo Kramatorsk.

https://voxnews.info/2022/04/09/kramatorsk-missile-che-ha-fatto-strage-e-ucraino-la-prova-inconfutabile-foto/
Гомно Левичарско крв ти ебем се ти ебем. Мамето мамино да го проплачиш. Од по гробишта да не престанеш одење. да видиш шо е болка.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by Luxor Пон Апр 11 2022, 14:43


Темата е заклучена
.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina - Page 2 Empty Re: Od mediumite i socijalnite mrezi za vojnata vo Ukraina

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот