Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Платите на властодршците се покачуваат за 78%

2 posters

Go down

Платите на властодршците се покачуваат за 78% Empty Платите на властодршците се покачуваат за 78%

Пишување by трендафил Пет Мар 31 2023, 08:21

Мислам дека овој настан, покачувањето на платите на власта и нивниот апарат со кој владеат со народот за 78%, многу повеќе од минималната плата (18%) или пензиите (8,4%), кога нема пари за печатење учебници, лекови и други основни потреби заслужува посебна тема.
Лично сметам дека се работи за тестирање на народот. Ако ова помине, ќе помине и еутаназијата на македонскиот народ како желба на евроатлантската меѓународна банда која се обидува да не уништи повеќе од 1,5 век. Или за пропаганда на власта која наместо да спречи сега ќе се обиде да лечи со законски измени со кои ќе се санира оваа одлука што човек со барем малку ум никогаш не ги ја донел во вакво економско опкружување. Што ти значи да ја избереш Кацарска и слични на неа во Уставниот суд.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Платите на властодршците се покачуваат за 78% Empty Re: Платите на властодршците се покачуваат за 78%

Пишување by zozoti Пет Мар 31 2023, 08:48

So ministeot za opozicija na celo na vmro se e mozno. Cekam Apasiev i Levica da zinat nesto na taa tema. Ako ne togas Makedonija nema opozicija.

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Платите на властодршците се покачуваат за 78% Empty Re: Платите на властодршците се покачуваат за 78%

Пишување by трендафил Пет Мар 31 2023, 19:09

Опозицијата го направи тоа што може, пишувам за македонските опозициони партии, албанските ги инттересира само албанскиот јазик да влезе во Уставот, па утре ако некој друг народ стигне до 20% неговиот јазик да не биде рамноправен со албанскиот, го направи тоа што може. Ја осуди одлуката на уставниот суд и енормното покачување на платите на функционерите. Претседателот на државата на пример ќе има покачување колку што е покачувањето на пензиите на 50 пензионера со просечна пензија, а со тоа владата се фали мислејќи дека дала доволно.Во секој случај народот не може да очекува секогаш некој друг да му ја преземе работата. Во Франција во миоментов протестите не ги организира ниту една партија, туку тие што ги заштитуваат правата на вработените.
За жал актуелната власт има поддршка од светските диктатори и тешко е еден мал народ да се бори сам против нив. За жал почнувам да посакувам брза победа на Русија во Украина со што светот ќе стане биполарен, па ќе има избор.
Интересно е што во случајов со покачувањето на плати на функционерите се крие името на предлагачот. Се кажува дека е адвокат од Скопје, безимен, па не знаеме дали предлогот го дал во свое име или по нарачка од некој друг. Инаку се работи за закон донесен пред 14 години и до пред некој месец не му пречеше на никој.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Платите на властодршците се покачуваат за 78% Empty Re: Платите на властодршците се покачуваат за 78%

Пишување by трендафил Нед Окт 01 2023, 20:41

На пензионерите власта им ветуваше 6,8%, а добија 5,3%. Што е 15 пати помалку од тоа што го добија функционерите

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Платите на властодршците се покачуваат за 78% Empty Re: Платите на властодршците се покачуваат за 78%

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот