Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

fake news, и последиците на општеството од нив......

3 posters

Go down

fake news, и последиците на општеството од нив...... Empty fake news, и последиците на општеството од нив......

Пишување by defo Пет Окт 20 2023, 11:46

Први на тапет, „антиваксерите“

Дезинформациите за вакцините опасни по здравјето


Препорачаниот опфат од над 95 отсто не е постигнат за ниту една вакцина во Македонија. Ризикот за појава на морбили е особено висок со намалувањето на опфатот на имунизација.Во тој период морале да се преземат активности за интензивно вакцинирање на сите оние деца кои не беа вакцинирани. Во следните шест биле дадени околу 42.000 вакцини на деца до 14 години. На најголем дел од родителите, грижата околу вакцината им била поради страв од аутизам. До денеска такво нешто не е констатирано.

„Ние немаме антиваксери, ние имаме збунети родители. Па дали има подобар аргумент дека од тие 42 илјади деца, кај ниту едно не се појави форма на аутизам’, вели таа._________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, и последиците на општеството од нив...... Empty Re: fake news, и последиците на општеството од нив......

Пишување by Albatros Пет Окт 20 2023, 13:15

Pridobivki od internetot.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

fake news, и последиците на општеството од нив...... Empty Re: fake news, и последиците на општеството од нив......

Пишување by трендафил Саб Ное 11 2023, 10:50

Проблемот и со вакцините и со се е во тоа што либералите толку многу лажат што луѓето почнуваат да му веруваат на било кој што им се спротивставува. Украинските либерали на чело со Зеленски сега тврдат дека воопшто немало контаофанзива, туку се работело за психолошка акција во која русите поверувале. Тоа што од летово до сега се убиени околу 100.000 украински војници веројатно е психолошка хакуцинација иако гробовите постојат физички. За жал невозможно е од две лаги да се извлече што е вистина, а најчесто за се се лаже. Никогаш немало ваква пропагандна војна, не само поради поразвиената технологија за информирање.
Кога сме кај медицината брзината на комуникацијата (авионите) допринесуваат за брзо ширење на болестите.
Јас лично верувам во вакцините, се разбира не во сите, односно не сакам да бидам експериментален глушец. Се вакцинирав против грип, на пример. Добар потег на владата што овозможи повозрасните и луѓе со здравствени проблеми да добијат бесплатна вакцина. Иако мислам дека за сите вакцините треба да бидат бесплатни.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

fake news, и последиците на општеството од нив...... Empty Re: fake news, и последиците на општеството од нив......

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот