Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ВОНБРАЧНА ЗАЕДНИЦА

Go down

ВОНБРАЧНА ЗАЕДНИЦА Empty ВОНБРАЧНА ЗАЕДНИЦА

Пишување by osa Пет Фед 02 2024, 19:43

СПОДЕЛИ
20 мај, 2021 11:13
/ Прочитано:3.769
Вонбрачна заeдница


„Заедница на живот на маж и жена која не е заснована во согласност со одредбите на овој закон (вонбрачна заедница) и која траела најмалку една година, е изедначена со брачната заедница во поглед на правото на меѓусебно издржување и имотот стекнат за време на траењето на таа заедница“, се пропишува во членот 13 од Законот за семејството.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ВОНБРАЧНА ЗАЕДНИЦА Empty Re: ВОНБРАЧНА ЗАЕДНИЦА

Пишување by osa Пет Фед 02 2024, 19:53


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот