Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува.....

3 posters

Go down

Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува..... Empty Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува.....

Пишување by defo Чет Фед 08 2024, 11:24

Ако тргнеме настрана ковид вакцинацијата, вакцина која експирименталната ваза се одвиваше на глобално ниво, значи дел од нас примија и плацебо вакцини, чисто да се направи анализа, другите вакцини кои се даваат на деца се со проверен квалитет, па дури и во Македонија.


Ама „антиваксериве“ ја претераја....
https://mk.voanews.com/a/proglasuvanje-na-epidemi%D1%98a-na-golema-kashlica-na-teritori%D1%98ata-na-skop%D1%98e-bara-komisi%D1%98ata-za-zarazni-bolesti/7477849.html

Во моментов потврдени се 18 случаи а четиригодишно дете е хоспитализирано

СКОПЈЕ – Комисијата за заразни болести по денешниот состанок донесе одлука да му препорача на министерството за здравство да се прогласи епидемија на голема кашлица – пертусис на територијата на Град Скопје.

Оваа препорака доаѓа по речиси секојдневното регистрирање на нови случаи на заболени деца. Во моментов потврдени се 18 случаи а четиригодишно дете е хоспитализирано.


Вакцинирање со поттурнување
Други тврдеа дека чекаат децата да прозборат, па да им ја стават вакцината МРП, која штити од мали сипаници и се прима на една година, па во прво одделение. Ниту едно од 15-те деца ја немаше примено оваа вакцина, која поради една постара контроверзна студија, која ја поврза вакцината со аутизмот, исплаши многумина.

Подоцна студијата беше повлечена поради неетичност и недоволно докази, ама „црвот“ остана и многумина почнаа да одложуваат или воопшто да не ги вакцинираат своите деца со МРП, што беше главна причина за епидемијата на мали сипаници на самиот крај на 2018 и цела 2019 година.

Четири деца, на возраст од 5,5 до 13 месеци, починаа од компликации поврзани со оваа болест. Речиси 2.000 луѓе се заразија.

Други тврдеа дека чекаат децата да прозборат, па да им ја стават вакцината МРП, која штити од мали сипаници и се прима на една година, па во прво одделение. Ниту едно од 15-те деца ја немаше примено оваа вакцина, која поради една постара контроверзна студија, која ја поврза вакцината со аутизмот, исплаши многумина.

Подоцна студијата беше повлечена поради неетичност и недоволно докази, ама „црвот“ остана и многумина почнаа да одложуваат или воопшто да не ги вакцинираат своите деца со МРП, што беше главна причина за епидемијата на мали сипаници на самиот крај на 2018 и цела 2019 година.

Четири деца, на возраст од 5,5 до 13 месеци, починаа од компликации поврзани со оваа болест. Речиси 2.000 луѓе се заразија.


Сепак, никој со сила не може да го земе детето и да го однесе на вакцинација. Затоа, според Катерина Стаменковска, раководителка во Здравствен дом – Скопје, најважни се едукацијата и информирањето од релевантни извори.

Таа не негира дека и самите вакцини може да дадат лесни компликации, но далеку помали од оние што ги носи прележувањето на болестите за кои има вакцина.

„Нема криење, нема заткулисни игри. Од 3.000 деца вакцинирани во 2018 година, едно не ми се врати со компликации. Или со аутизам. Верувајте ми дека едно не дојде со компликации да рече – од вакцината“, нагласува таа.

Ама глуп наро и верува на Гордана Гоџо(Гојдо)

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува..... Empty Re: Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува.....

Пишување by Voda Чет Фед 08 2024, 11:27

Makedoncite se najgolemite vernici na teoriite na zagovor.

Voda

Број на мислења : 5
Join date : 2023-11-15

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува..... Empty Re: Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува.....

Пишување by defo Чет Фед 08 2024, 16:17

Државата е слаба за некои работи, за вариола вера во 70-те имало два начини да се вакцинираш:
-доброволно
-доброволно со пендрак.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува..... Empty Re: Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува.....

Пишување by osa Чет Фед 08 2024, 23:16

defo напиша:Државата е слаба за некои работи,  за вариола вера во 70-те имало два начини да се вакцинираш:
-доброволно
-доброволно со пендрак.

da se prashuvam jas i jas sum ZA PENDRAK ...radi nekoi nedokvakani site da stradaat ne e vo red ...ajde da zamislime da ne bil pendrakot vo 70 godini ,kade ke ni beshe alot ???

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува..... Empty Re: Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува.....

Пишување by osa Нед Фед 11 2024, 03:41

E KAKO SEGA MOZE DA SE VAKCINIRAAT IDIOTITE...sramota vo 21 vek ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува..... Empty Re: Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува.....

Пишување by defo Сре Фед 14 2024, 20:03

Се вакцинираат.....мора.....

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува..... Empty Re: Антиваксери......деца ни умираат...простотулакот се зголемува.....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот