Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

САЛВЕТИ УКРАСНИ

Go down

САЛВЕТИ УКРАСНИ  Empty САЛВЕТИ УКРАСНИ

Пишување by osa Чет Апр 30 2015, 00:51

eve i jas da potsetam na edno mnogu ubavo hobi -sobiranje ukrasni salveti 
ova e staro hobi ! 
sekako i interesno za shto vprochem zboruva i statijava :
ВИДЕО: Собрала 60.000 украсни салвети
САЛВЕТИ УКРАСНИ  Untitled37-300x199
Триесет и деветгодишната Антонија Козакова од Словачка има најголема колекција на украсни салвети на светот.
Нејзината колекција брои точно 62.757 салвети вреди 472.000 евра. Салветите доаѓаат од разни земји, а најстарата датира од 1940 година.
- Мојата колекција е уникатна и немам дупликати, рече Козакова, која ужива во своето хоби. Со оглед на тоа дека ширум светот се прослави по собирање салвети, многу фанови и испраќаат свои примероци за да ја збогати својата колекција.
Салветите ги чува во својата работна соба и иако нема место таа никогаш не планира да се откаже од своето хоби.
- Сакам да имам салвета со својот лик и име. И натаму трага по салвета со потпис на мојот омилен актер Арнолд Шварценегер, појаснува Козакова.
Козакова собори повеќе рекорди благодарение на своето хоби, а нејзиното име е впишано во Гинисовата книга на рекорди.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот