Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ХЕРБАРИУМ

Go down

ХЕРБАРИУМ Empty ХЕРБАРИУМ

Пишување by osa Саб Мај 16 2015, 10:52

Љубител сум на цвекиња ,но би сакала да не скапуваат ,едноставно несакам да ги нема ,затоа многу сакам хербариум ,бидејки во него се е "вечно"

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ХЕРБАРИУМ Empty Re: ХЕРБАРИУМ

Пишување by osa Саб Мај 16 2015, 10:54

eve nekolku iskazuvanja na onie shto izrabotuvale "herbarium"

Има некаква романтика и во изработката на херабариумот, колекција на исушени растенија која не враќа во периодот пред повеќе од 450 години кога со голема љубов и внимание растенијата биле вадени од земјата, биле сушени, класирани по класи и семејства, и сето тоа во прилог на разумот и науката, особено на ботаниката.

Се сеќавам кога бев малечка и одевме на вилата на дедо и баба, со мајка ми често собиравме растенија, цветчиња, листови и ги стававме во книгите кои ни беа однесени во вилата, па како растев и ми требаше некоја лектира, барајќи по страниците им се радував на различните растенија.

i drug spodeli ubavo sekavanje za vremeto koga go izrabotuval herbariumot ,eve prosledete sami :

Леле кога ќе ми текне колку хербариуми имам направено, тоа е зараза, мислам дека е многу убава работа и воедно многу поучна да се прави заедно со своите деца. Јас заедно со моите се шетав често и собиравме растенија, дури и на село кога одевме собиравме и за секое растение баравме податоци, дали од енциклопедиа или специјални книги за билки, или ос постарите дедовци и баби од село се распрашував што знаат да ми кажат и си запишував под секое растение.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ХЕРБАРИУМ Empty Re: ХЕРБАРИУМ

Пишување by osa Саб Мај 16 2015, 11:11

еве и некоја сликичка од хербариум
ХЕРБАРИУМ Slide_4

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ХЕРБАРИУМ Empty Re: ХЕРБАРИУМ

Пишување by Гостин Саб Мај 16 2015, 11:21

Narcis sigurno nemash vo herbariumot...ХЕРБАРИУМ Happy-smiley17 ХЕРБАРИУМ Happy-smiley17

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХЕРБАРИУМ Empty Re: ХЕРБАРИУМ

Пишување by osa Саб Мај 16 2015, 14:22

Тео напиша:Narcis sigurno nemash vo herbariumot...ХЕРБАРИУМ Happy-smiley17 ХЕРБАРИУМ Happy-smiley17

ako prashuvash onaka ,vo red ,no ako se opkladime ke izgubish .... Cool Cool Cool

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ХЕРБАРИУМ Empty Re: ХЕРБАРИУМ

Пишување by osa Нед Јун 21 2015, 10:19

ushte nekoj den treba da go vidam rezultatot od mojot herbarium ...dai ruzata ke ostane vo red ...ke pisham da znaete dali mi uspeal herbariumot !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ХЕРБАРИУМ Empty Re: ХЕРБАРИУМ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот