Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Чет Јан 15, 2015 5:41 am

се надевам и тука ке се изнајде некој кој ке сака да ни напише некоја убава поезија и проза ,....некој можеби ке ни посочи убава книга со убава содржина за да се релаксираме ...посочете што сте читале ,или што читате во моментов ,за да може и другите да го имаме тоа задоволство .....Ве очекуваме ..Повелете ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Саб Јан 17, 2015 3:27 am

eve interesno ,ja otvoriv temata no nikoj nishto ne napishal ..dali mozebi ste zastanale vo vremeto ...dali vashata posledna kniga shto ste ja prochitale e "zoki -poki"....
jas seushte ja pamtam ubavinata na pishaniot zbor sobrana vo naslovot
"zvonarot na bogorodichnata crkva " ili od mladosta "za kogo bijat kambanite "...
veruvam deka i vie imate spomen za ubav pishan zbor

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by reiter on Нед Јан 18, 2015 2:15 pm

книга..?во моментот ми отиде мислата на Одисеј.Таа книга ми е една од омилените.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Јан 18, 2015 3:56 pm

reiter напиша:книга..?во моментот ми отиде мислата на Одисеј.Таа книга ми е една од омилените.

dali postoi moznost da se postavi tuka mnigata za branitelite ,taka mislam deka se vikashe ,ne uspeav da ja prochitam na drugion forum ,pa zato ,no i tie shto mi vetija ,ne mi ja pozajmija da ja chitam ,pa zatoa mi dojde taa ideja .

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by reiter on Нед Јан 18, 2015 4:44 pm

ја нема во електронска верзија..книгата се вика Сведоштва 2001,

[img]ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Ztw3t1[/img]

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Јан 18, 2015 5:58 pm

reiter напиша:ја нема во електронска верзија..книгата се вика Сведоштва 2001,

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ <img src=" />

eh sega ima li smisla ,toa e tvoja kniga ,ti ja chitash ,a jas ne ....ushte i maka mi praish ,ja ima nekade da se najde ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by reiter on Нед Јан 18, 2015 6:04 pm

можеби сеуште негде книгата може да се најде низ скопје...мене ми ја поклони пријател кој сега е во пензија а инаку личен пријател со покојниот Панде.Не ме прашувај за позајмување затоа што мноогу книги од домашната библиотека заминаа..мислам не ми ги вратија.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Јан 18, 2015 6:13 pm

reiter напиша:можеби сеуште негде книгата може да се најде низ скопје...мене ми ја поклони пријател кој сега е во пензија а инаку личен пријател со покојниот Панде.Не ме прашувај за позајмување затоа што мноогу книги од домашната библиотека заминаа..мислам не ми  ги вратија.

eh sega me razochara epten ,nema smisla ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Јан 18, 2015 6:29 pm

Go podrzuvam Reiter 100% - kola i kniga ne se pozajmue! Smile
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Јан 18, 2015 7:19 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Go podrzuvam Reiter 100% - kola i kniga ne se pozajmue! Smile

e bravo be ,i sega ,chaare


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Јан 18, 2015 7:27 pm

Chare? - "Perodba vo 100 cekori", kaj mene u malo uste se navogjaat po kontejneri! (Sto tiraz li ke beshe? Ovi ludive otstampale kako za kinezi......ili dobile popust od stamparijata na kolicina?)
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Јан 18, 2015 7:32 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Chare? - "Perodba vo 100 cekori", kaj mene u malo uste se navogjaat po kontejneri! (Sto tiraz li ke beshe? Ovi ludive otstampale kako za kinezi......ili dobile popust od stamparijata na kolicina?)

a ima li neshto za interesno u nejze ili e staro izdanie ...pola i poveke od toa e srabotano ,kini pola kniga ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Јан 18, 2015 7:40 pm

Ima li voopsto nesto interesno izlezeno od kujnata na dpmne? Osven napolneti smetki na familijata i diznilendod vo sto go maskiraa Skopje, narodov naiven edna decenija ceka da vidi rezultati... pa eve rezultati kolku sakas
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by Фири on Чет Јан 22, 2015 8:02 pm

Сега читам Кафка. Има некои много умни (паметни) мисли.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by reiter on Чет Јан 22, 2015 9:30 pm

љубовна поезија


_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by reiter on Чет Јан 22, 2015 9:40 pm


_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Чет Јан 22, 2015 10:19 pm

za pred spienje so dobra muzika ,najdobro se" slusha "ljubovna poezija ...
ti blagodaram riceru ....izgleda i mene mi otide nekade sonot ...ne mi se veruva deka me fatil istiot virus ,(kako beshe ,nekoj me sonuva ,pa zatoa nemozam da spijam ,prosti go zaboraviv )

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by reiter on Чет Јан 22, 2015 10:23 pm

вистина е, опуштаат убави песни со прекрасна поезија..се разбира од расположението но најдобро е да се слушаат и читат оние среќните со среќен хепи енд

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Чет Јан 22, 2015 10:30 pm

reiter напиша:вистина е, опуштаат убави песни со прекрасна поезија..се разбира од расположението но најдобро е да се слушаат и читат оние среќните со среќен хепи енд

za sopstven hepi end ,ne e dovolno da chitash poezija ,i slushash muzika so hepi end !!!

ima pogovorka "za kavga se potrebni dvajca " ,no i" za sreka se potrebni najmalku dvajca"


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by reiter on Чет Јан 22, 2015 10:38 pm

да

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Пет Јан 23, 2015 2:28 am

некако лошо ми заврши од тагоре ,одеднаш,инаку кога би требала да одберам ,многу ми се допадна од тагоре
п.с. а мојата ја нема ,со посвета ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Пет Јан 23, 2015 2:54 am

eve neshto i jas da stavam ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ 19

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Сре Јан 28, 2015 6:34 am

Си ги земавме зборовите еден со друг од уста... мислевме за исти работи и зборувавме за нив на ист начин... така што изгледаше како од секогаш да се познаваме... Беше осум години помлада од мене, и несебично и ја покажував патеката по која треба да се движи... И кажував како во животот на секој МАЖ постои само една ЖЕНА со која може да оствари совршена врска, исто како што во животот на секоја ЖЕНА постои само еден МАЖ со кој би се осеќала КОМПЛЕТНА...
Вечна е нашата љубов


Но, таквата СУДБИНА е многу мала за тие вистински личности да се пронајдат и сретнат... Сите останати се принудени да живеат во еден вид на незадоволство и некој вид непрекината фантазија... Еднаш во еден наш меѓусебен разговор таа ме запраша:
- Мил мој, дали можеби би знаел да ми кажеш колку има вакви врски... врска баш како нашата... Дали само постои една во десет илјади, една во милион... во десет милиони, ме прашуваше таа милно.
- Да, да мила моја, точно така... една во десет милиони... и одговорив... Сето останато се прилагодувања, некој вид на епидермна привлечност, афинитети на тела и карактери или некои таканаречени социјални нагодувања и спојувања.
После тој мој одговор таа не престануваше да повторува... Имавме среќа, зарем не? Кој знае што се крие позади сето ова... кој знае, мил мој?
Од таа ноќ, многу нешта се променија... се одеше на подобро и подобро... како река која мирно тече по своето корито... се до денот на нејзиното прелевање... до денот на нејзиното ЗАМИНУВАЊЕ...
... На денот на нејзиното заминување, таа се навали над мене и тивко ми шепна:
- Мил мој, пред да заминам сакам да знам во кој живот Ние се сретнавме?
- Во многу, мила моја - и одговорив...
... Таа, повеќе ништо не ме праша... ништо повеќе... само се расплака и замина !!!


ubavo parche proza ....imav zelba da go spodelam so vas

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Пон Фед 02, 2015 1:21 am

imam zelba da go spodelam ova so vas

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 1:36 am

muzika i dobar stih ,kombinacija za uzivanje 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ Empty Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот