Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YUGOSLAVIA

+11
Teo
Cetnik
reiter
chargerburnout
tmoro
DIVA_
корисТник
Естир
kiBik
osa
хан Ацо
15 posters

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Гостин Пон Aвг 29 2016, 11:44

Изгледа слабо ја следиш состојбата во РМ во последно време. Старите кадри на удба одамна не се во игра. Србизацијата е готова, отиде во историјата. Сега се антиквизираме.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Гостин Нед Окт 09 2016, 13:46

Ej bugaristanci eve uste nesto za marsalot.Covekot koj seuste dolgi godini posle smrtta vi e trn vo okoto. Vie si znaete zosto. Twisted Evil

ИСПОВЕД НА ЛОВЕЦОТ НА ТИТО: Како се обидовме да ликвидираме маршалот

Но, за среќа на Тито, групата немаше успех ни тогаш кога маршалот стигнал во Белата Куќа, бидејќи немало пристап до неговиот автомобил

YUGOSLAVIA - Page 5 Tito

Како студент на Теолошкиот факултет, Радош Стевлиќ бил дел од групата која се подготвувала да го ликвидира југословенскиот маршал. Се приклучил кон групата бидејќи му се заканувале со убиство.

Својот прв бомбашки напад го извршиле во седумдесетите години.

- Првата акција се викала „Шест светосавски бомби“. Во исто време шест бомб експлодирале во конзулатите во Њујорк, Торонто, Чикаго, Лос Анџелес, Сан Франциско и Кливленд. Сметавме дека е неопходно Јосип Броз Тито да се отстрани. Најблиску до тоа бевме кога по втор пат дојде во Америка, во Филаделфија. Тогаш имавме снајперисти кои чекаа да го „скинат“ за време на одењето од авион до терминаот - вели Стевлиќ.

YUGOSLAVIA - Page 5 V143346

Но, за среќа на Тито, групата немаше успех ни тогаш кога маршалот стигнал во Белата Куќа, бидејќи немало пристап до неговиот автомобил.

Следувале апсења, судења и долгогодишни затворски казни поради тероризам. Стевлиќ добил 10 години затвор. Денеска вели, дека ако би можел да го врати времето, никогаш не би направил такво нешто.

- Сите удиравме со главата во ѕид, ѕидот остана, главите ни попуштија - вели тој во изјава за српската телевизија Прва.

Тито, според некоие историски податоците, преживеа 30 обиди за атентат.


http://telegraf.mk/zabava/zabava-zanimlivosti/ns-newsarticle-ispoved-na-lovecot-na-tito-kako-se-obidovme-da-likvidirame-liderot.nspx

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Cetnik Нед Окт 09 2016, 16:07

Делмоле, ако си мислиш дека се дразня(иритирам по латински) от Тито... много се лажеш!

Ти като ти читам коментарите се ги плуваш комунистите, а си пръв навивач на Тито!
Ова е шизофрения! Но не си ти виновен! Виновна е целата пропаганда во Р.Македония коя практично е собир от великосръбски доктрини, югокомунистички доктрини и некако си сърбоюгославенизирани бугарски доктрини, шо не е могло да бидат изчистени и забраени и се наложило да ги югосърбизират.
Затова под вашиот "македонизам" е сложено се ова во една боза! Затова сте ем ВМРОвци, ем титовисти, ем за независина Македония, ем за югославска Македония, ем з Македония сестра на Сърбия.
То сите тие идеи се против една друга... и става шизофрения... Шо да се прави много помия беше излята върху Македония, мачно го намирате шо е македонско, шо е сръбско во пропагандата.

Во однос на Тито, Югославия и Македония!
Бугарите го мразат заштото го направи македонизмот реалност во Вардарска Македония! Преди ова идеи за отделяне на македонците от бугарите имаше много, но практично сред лугето ништо! Затова го мразят бугарите!
Иас лично сметам дека македонизацията беше еден милион пати по-добре от сърбизацията на Вардарска Македония.
От друга страна на место немаше кой да македонизира само сърбоманите! Нашите шо прифатиха македонизиране, не сакаха Югославия толкова много я мразеха во коските и Чентовци и Влаховци и Брашнаровци. Затова накрая останаха само сърбоманите да градят македонизмот, и си го изградиха сърбомански! Самата държава Югославия беше со големо сръбско влияние!
Затова неможа да постои Югославия! Много пати сум казвал, за да живееше Югославия требваше Велика Сърбия да умре.
Тито гледаше да балансира мегу сърби и несърби во държавата. Затова ем не я даде Македония за сърбизация, хем пак дозволи голема сърбомания!

Югославия беше вештачка държава создадена от Великите Сили - главно западот и кога тие я махнаха подръжката и икономическа и военна и дипломатическа таа се разпадна во кървави войни! Както секогаш е била Югославия управлявана от сърбите.
Шо е изградил Тито като се бе уништожено во много кръв? Навистина гради човекот заедничка държава со сила, со много пари и помошт от запада. Но сръбската лудост и отрова веке беше направила сите несърби во държавата да ги мразят и да не сакат да бидат со нив во една държава!

200 години почти сръбската национална доктрина е се словенско на Балканот требва да биде сръбско и со престолина Белград. Сите шо са против изтребление и терор... резултатот огромна антисръбска контра реакция во сите несърби на Балканот. Кръв, войни, терор, изтребление...
Лично мислам дека и трима Титовци еден след друг да беха пак немаше да постои Югославия после нив!
Тито за мене е еден добар политик за своето време, кои навистина се опита да гради Югославия заедничка държава. Държва во коя балансираше мегу сърби и несърби! Много от икономическите успехи идваха от парите от Запад. Со сила ги тепаше и затваряше сите противници. Вака беше по цела источна Европа. Но неговта държава изгоря!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Teo Вто Ное 29 2016, 11:31

Trendafil denes verojatno nema da se pojavi na forum...Go praznuva denot na republikata...

YUGOSLAVIA - Page 5 Cyaol7JWEAAhchW
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Kalinda Вто Ное 29 2016, 21:04

И вие ке ја водите
државата ?
Сеуште жалите
по Југославија.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Delta Сре Ное 30 2016, 12:48

so jugoslavija?so i falese. saglam luge a ne apasin kako sega. i skrzavsi.
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Kalinda Сре Дек 28 2016, 21:23

Сеуште неможе
да се ослободите
од тој синдром ,
југословенски ,за жал .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by IVA Пет Јан 06 2017, 14:35

oho ti trezna si pa pisuvas u istorija
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by IVA Пет Јан 06 2017, 14:36

jas barem znam kaj pisuvam i sto a mi vikas sum bila pijana
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Luxor Сре Јан 25 2017, 11:55

За сите носталгичари по бившата држава и Тито што имаат  длабоки и полни  џебови.

Луксузниот мерцедес на Тито се продава за 2,5 милиони фунти

Автомобилот „Mercedes Benz 600“ некогаш важел за врв на луксузот и најудобното возење кое парите можеле да го купат. Меѓу луѓето кои го купиле се нашол и Јосип Броз Тито. Неговиот примерок на Пулман ландолет со шест врати, еден од само деветте вакви автомобили, се најде на продажба во Велика Британија. Том Хартли, сопственик на автомобилски салон, го продава за „само“ 2,5 милиони фунти. Во времето кога бил изработен бил наменет само за шефови на држвави и најбогатите претприемачи во светот. Моќниот 6-литарски V8, во тоа време еден од најмоќните мотори за патнички возила, произведувал околу 250 коњски сили. Според фабричките спецификации, најголемата брзина требало да биде 205 километри на час, но во пракса сите тестови покажале дека може да развие и повеќе.

Тогашната управа на Мерцедес дизајнот за овој модел им го препуштила на славните Бруно Сако и Пол Брак. Според легендата, тие категорично барале секој работник ангажиран на изработката на тие мерцедеси морал да има најмалку 15 години искуство.

YUGOSLAVIA - Page 5 Tm01

Славни и моќни купувачи

Мерцедес 600 е изработен во неколку варијанти, а типот со шест врати и подвижен покрив го нарачувале исклучително шефовите на држави. Меѓу нив се нашле и папата Павле Шести, романскиот претседател Никола Чаушеску и султанот на Брунеи. Биле изработени само девет примероци, а југословенскиот претседател Тито се погрижил еден од нив да заврши и во Југославија.

YUGOSLAVIA - Page 5 Tm02

Кон крајот на седумдесеттите години на 20. век, впечатлениот Тито преговарал со Мерцедес за нарачката на уште еден таков автомобил кој би имал и скриени скали, за да се прикрие тешката подвижност и лошото здравје на маршалот. Тој автомобил никогаш не бил испорачан. По смртта на Тито, со почетокот на распаѓањето на Југославија, се распаднала и завидната флота на автомобили. Преку разни канали, Титовиот примерок со број на шасијата 00185 завршил во Норвешка и таму исто така се нашол на продажба.

YUGOSLAVIA - Page 5 Tm03

Промена на сопственикот

Во 2003 година за непозната сума пари го купила една германска државјанка од Минхен, која редовно го покажувала на медиумите и на јавноста. По речиси едно десетлетие престој во Германија, еден богат британски купувач решил да вложи сериозни пари и да го префрли Титовиот мерцедес во Велика Британија. Во 2012 година автомобилот ги минал ригорозните тестови во Дицинген, каде што добил нов подвижен покрив кој подобро би одговарал на кожниот ентериер.

YUGOSLAVIA - Page 5 Tm04

Новиот британски сопственик освојувал бројни награди на изложбите на олдтајмери. Особено бил горд на ситните детали кои ги потврдувал секој кој ја имал среќата да седне во патничкото седиште на овој автомобил. Две југословенски знамиња со хромирани јарболи, две регистарски таблички како и капата на шоферот се само дел од автентичните предмети кои одат во пакет заедно со автомобилот.

http://www.motika.com.mk/luksuzniot-mercedes-na-tito-se-prodava-za-2-5-milioni-funti/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Гостин Нед Фед 12 2017, 11:20

Jугославиjа си беше уредена земjа но словенците и хрватите не сакаа поеке да носат на грб србите, вас и босанците и избегаа и требаше се да биде нормално но српскиот национализам ги засра работите.Вие како бивши бугари добро се снишивте, немаше воjна каj вас но сепак не ве отмина без последици. Тогаш Бугариjа имаше свесен управник па не дозволи на ни еден шиптар да доjде тука што не може да се каже за вас.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by IVA Пет Дек 22 2017, 17:54

Eden navistina interesen proekt od secij agol na gledanje.

https://www.muzej-jugoslavije.org/projekat-jugoslavija/
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

YUGOSLAVIA - Page 5 Empty Re: YUGOSLAVIA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот