Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

4 posters

Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by osa Пон Aвг 24 2015, 17:39

Дали бројот 17 е малер за премиерот Груевски ...никој не го поддржа предлогот од вчера за 17 БОНУС ПРАТЕНИЦИ ....

ајде малку да ги видам вашите размислувања на оваа тема ....зошто Груевски дава ваков предлог ...а зошто Заев и останатите политичари не се согласуваат со овој предлог ..
според мене сите добиваат ....ако победи дпмне ке добие 17 пратеници плус ,но и ако победи сдсм ке добие 17 пратеници плус .
па тогаш зошто не се согласуваат со овој предлог неразбирам ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by Гостин Пон Aвг 24 2015, 18:03

Zatoa shto ke i se ovozmozhi na edna partija da ima apsolutno mnozinstvo i da vladee kako shto saka...Ne pochituvajki gi osnovnite demokratski normi...Nedopushtivo e so zakon za bonus pratenici da se suspendira demokratijata...Ne ni trebaat i ponatamu diktatori od tipot ha Grujoshesku...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Aвг 24 2015, 18:51

teo gi kaza i moite razmisluvanja ama samo malku bi se nadovrzal:
- Zatoa sto grkot barashe pred dve godini 62 mandati za da ne go ucenuvale. Dobi (namesti) 62 mandati ili t.n. pratenici i pak ja opleska - Makedonija tone li tone!
- Zatoa sto grkot ja natrupa administracijata na tovar na narodot do granica na lom i uste malku mu bile pratenici!!!! Bre majkata. Pa nie predl;agavne ovdeka namaluvanje na pratenici vo sobranie barem na 90 kolku sto gi imaat Slovencite. Isat po golemina i broj (?!?!) na ziteli tie 90 nie amerikancite 140 BREEEEEJ (oste ednas) majkata!?!?!?
- ZATOA STO GRKOT SE STO KE PREDLOZI TREBA DA MU SE OPNE OD GLAVA! Kriminalec nema pravo na predlozi! Takvi kako nego ne zasluzuvaat ni pravo na glas - onoj sto se dava vo sabota pred izbori! Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Aвг 24 2015, 19:08

http://a1on.mk/wordpress/archives/523215

Eve ja "sade pamet LiglaNa".... 9 godini i trebalo da vidi so kogo tikvi sadela.......G"nsa
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by трендафил Пон Aвг 24 2015, 19:10

Колку што ми е познато единствен обид за воведување диктатура во Македонија имаше на 24 декември 2012 година, кога СДСМ со логистичка подршка на соросоидите сакаше да го превземе Собранието со сила и да го спречи носењето на буџетот спротивно на волјата на големото мнозинство пратеници. За жал во тоа време, всушност до пред два месеца СДСМ имаше подржка и од доскорашните подржувачи на ИСИЛ. Сега е јасно дека црпнатиот ја нема повеќе подршката на странците. Барометар за тоа се најевропски и најНАТО ориентираните Македонци, Албанците. Кои побрзо и од СДСМ би го решиле проблемот со името кога би имале мнозинство во државата.
Иначе секој предлог, и тој на СДСМ за една изборна единицаа и тој на ВМРО за 17 пратеници бонус се демократски. Не е демократски што се смета дека односот е 1;1, иако ВМРО има поголем број на подржувачи, но попушта за мир во куѓата. Реално, нема потреба од промена на изборниот систем. Само треба да се создадат услови да се оневозможи по изборите СДСМ да врши нужда врз македонската демократија. Со логистичка подршка на соросоидите од политичкото подземје. Иначе јасно е дека веќе и на странците им здодеаа обидите на СДСМ. Барометар за тоа се АЛбанците, кои секојдневно го пречекуваат Груевски како драг гостин. До пред некој месец, кога меѓународната заедница ги подржуваше СДСМ и ИСИЛ, Заев беше тој што шеташе меѓу Албанците. Па јасно е дека повеќегодишната стратегија на СДСМ, коалиција со сите албански партии за да се елиминира ВМРО од власта веќе е најобична илузија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by Гостин Пон Aвг 24 2015, 20:07

трендафил напиша:Колку што ми е познато единствен обид за воведување диктатура во Македонија имаше на 24 декември 2012 година, кога СДСМ со логистичка подршка на соросоидите сакаше да го превземе Собранието со сила

Bre Trendafile, lazhovchino stara, ako toa beshe obid za drzhaven udar, zoshto bre ne gi uapsivte i osudivte, tuku pastirot tvoj so podvitkana oposhka potpishuvase dogovori vo koi ja prizna vinata...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by трендафил Пон Aвг 24 2015, 21:49

Памниот попушта. Вели една поговорка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Aвг 25 2015, 05:47

Trendo na shittelБРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Images?q=tbn:ANd9GcR1R0OSDp0bZmL7QxxtzmhCh7pXdbtc79xcQMLY_LO5IAea6aNyIw
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by трендафил Сре Aвг 26 2015, 20:29

Ако тој што има апсолутно мнозинство е диктатор, како што ајде ќе кажам несреќно за да не го напишам вистинскиот збор изјави Заев, тогаш тој е диктатор во Струмица. Лично не ми е познато дека било која партија во светот што учествува на избори не посакува апсолутно мнозинство. Па, со напомена дека не сум психијатар па можеби грешам, изјавите дека тој штопосакува апсолутно мнозинство сака да воведе диктатура не се за форум за политика, туку за медицина. АЈде и овде да напишам дека посакувам избори по ист модел како претходните, со шест изборни единици и со исполнување на сите желби на опозицијата во врска со демократска контрола на целиот изборен процес па да видиме кој ќе победи. Јас мислам дека победник повторно ќе биде коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Дали Заев и тие што веруваат дека е црпнат тогаш ќе смогнат сили да се извинат за повеќегодишното малтретирање поради наводна изборна кражба. Иначе и СДСМ имаше апсплутна власт и по изборите во 1994та и по 2002 година, но Црвенковски не е Груевски, односно не исполни ниту едно предизборно ветување, па затоа сега е пензионер. Ако СДСМ вработеше по еден од секое семејство ќе имаше апсолутна власт и по 2006та година. Без збор за диктатура.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by Гостин Сре Aвг 26 2015, 21:30


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by Гостин Сре Aвг 26 2015, 21:32

Eve i Gerovski kako nadopolnuvanje...

Аванти, Николо Мрсулини!

Професорот Денко Малески ни ги подотвори очите, потсетувајќи дека идејата за воведување некаков бонус за добитничката партија, за таа да може уште поцврсто да вледее, всушност, е идеја на Бенито Мусолини, кој ја афирмира на изборите во 1924 година и со тоа си обезбедува дваесетгодишна диктатура во Италија, која завршува неславно.

Интересно е дека ова на е единствениот проект што покажува драматично совпаѓање на идеолошкиоте матрици на Мусолини и нашиот Дуче. На пример, познато е дека Мусолини покренал големи градежни програми, во надеж дека така ќе се бори против рецесијата и невработеноста. Нешто слично на нашиот проект „Скопје 2014“. Мусолини основал околу 5.000 нови фарми и цели фармерски гратчиња, од кои едно, на Сардинија, го добило името Мусолинија. За да се поткрепи производството, наметнал големи државни давачки, за сопствениците на фармите да добиваат големи субвенции. Слично како што нашиот Николо Мрсулини од Велија Рамковски го украде проектот за земјоделските субвенции, па го претвори во проект за изборна корупција и поткуп на својата партиска фаланга.

Проектите на Мусолини, заедно со неговиот мега-проект од 1928 година наречен „Битка за земја“, завршуваат катастрофално, со огромни долгови на државата. Во економијата нема бесплатен ручек, нема алхемија. Италија од економскиот крах се „спаси“ со новата светска војна, а Мусолини со куршум на стрелање. Не знам како ќе се извлече нашава Мусолинија и како ќе се спаси нашиот Дуче.

Како и да е, меѓу економските, политичките и културните матрици на режимите на Мусолини, на Хитлер и на Груиевски постои една заедничка, конзистентна линија на идеолошки развој, која почнува со анархизам и социјализам, продолжува со национализам и расизам и завршува со фашизам и државен тероризам. Кога сме ние и нашиов Мрсулини во прашање, ние сме во последната, трагична фаза на таа идеолошка траекторија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by defo Вто Сеп 01 2015, 14:41

Во секој случај ова е невиден будалија, овај предлог му дава право на сегашната и идните власти да си го тераат рукот ко шо сакаат, се на се ептен лош предлог..........

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР Empty Re: БРОЈ 17 КАКО МАЛЕР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот