Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

+4
chargerburnout
reiter
osa
Hamad bim Khalifa
8 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:47

Тема која се провлекува низ јавноста и медиумите како во Македонија, така и во Бугарија. Вклучително и на нашиот форум. При тоа ни се сервираат маса информации, од кои добар дел неточни, или пристрасни, зависно од која страна доаѓаат. Затоа одлучив сам да проверам што е што, и која е вистината. Можете да го наречете тоа “истражувачко форумаштво”.КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Happy-smiley21 КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Happy-smiley21

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:47

Првото што го дознав, е дека можете да побартате БГ државјанство на два начини. Преку посредници, или преку Бугарскиот Културен Клуб во Македонија, со седиште во Скопје. При тоа, разликата во трошоците е драстична. Според некои портали, од линкот подолу, посредниците бараат 6оо евра, за да ви помогнат во поднесувањето на документи за БГ пасош. Од друга страна, БКК не бара ништо за своите услуги, освен да се зачлените во клубот, а годишната членарина изнесува 600 денари.

Бугарски пасош за 600 евра

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:47

Според одредени извори, барање пасош преку посредник е операција која може да заврши неуспешно. Разговарав со луѓе на кои им биле одбиени барањата. Но, во разговорите со други лица, ми беше речено дека ако побарате пасош преку БКК, скоро сигурно е и дека ќе го добиете. Исто така, процедурата во тој случај тече многу побрзо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:48

Зависно од тоа кои услови ги исполнувате, така тече и прибирањето на документите. Доколку имате роднина со БГ пасош, но тоа треба да биде најмалку ваш прв братучед, подалечни роднини не се признаваат, тогаш се што ви е потребно  се следните документи.
1. Изводи со кои ќе ја докажете роднинската врска
На пример, ако вашиот роднина ви е прв братучед по мајка, а таа и вашиот татко на пример се брат и сестра, ви требаат изводи од татко ви, мајка му на братучедот т.е. сестрата на татко ви, (посмртница ако некој од нив евентуално е починат), како и изводи од вас и вашиот братучед.

2. Фотокопија од БГ пасошот на братучед ви, и фотокопија од вашиот МК пасош.

3. Уверение од БКК, за кое не плаќате ништо.

4. Изјава заверена на нотар дека вие и вашето семејство сте бугари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:48

Во вториот случај, доколку немате роднини со БГ пасош ќе ви требаат следните документи.

1. Изводи (посмртници) за вашите предци, по мајчина или таткова линија, при што најстариот треба да биде од ваш предок кој е роден пред 1918 година, па се до вашиот извод со што ќе ја докажете роднинската врска.

2. Уверение од БКК.

3. Изјава заверена на нотар.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:48

Документите морате да ги поднесете лично, во Софија, или во БГ амбасадата во Скопје или БГ конзулатот во Битола. Во случај да се одлучите за амбасадата или конзулатот, постапката е доста побавна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:49

Посебно ме интересираа трошоците кои ќе ги имате. Сите документи, освен уверението од БКК, и фотокопијата од БГ пасошот на вашиот роднина, доколку се одлучите за таа опција, мора да се преведат на бугарски јазик. Според некои извори, цената за превод на еден документ од овластени преведувачи во Софија изнесува 25 лева или 750 денари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:49

Ме интересираше  и брзината на внесување на документите и добивањето на БГ државјанство. Во разговор со одредени лица ми беше речено дека доколку документите ги поднесувате преку БКК, времето за внесување на документите е  доста кратко, но ако одите со посредник и аплицирате електронски за внес на документите,  може да поминат и седум до осум месеци додека дојдете на ред. Не добив одговор колку бргу би бил решен предметот  и би добиле уверение за државјанство, но ми рекоа дека морате лично да го подигнете.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:49

Исто така ми беше речено дека за подетални информации можете да му пишете на администраторот на БКК,  од линкот  подолу.

http://www.bkks.org/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Пон Сеп 21 2015, 20:50

Ова би бил краток осврт на тоа што успеав да го дознаам, па го постирам овде да послужи како основа за почеток на дискусија на форумот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by osa Пон Сеп 21 2015, 23:04

мислам дека многумина заинтересирани ,ке ти бидат благодарни што си им ја пласирал оваа информација ......сепак во ова кризно време никој нема пари за фрлање.....наместо да даде некој 600 евра ,и можност да не добие државјанство,со овие твои информации ке добие бугарски пасош за многу малку пари ,поточно за околу 200 евра ...сепак огромна е разликата ,цели 400 евра поевтино .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Сеп 21 2015, 23:16

Em bashka, kaj go ima ovoj cirkus:  za 200 evra Blgarin pljus ?!?!?!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by osa Пон Сеп 21 2015, 23:22

не е ЦИРКУС Калифе ...лугето имаат мака и тоа голема ..немаат леб да јадат ...што им вреди што се Македончиња ,кога се гладни???????????????
ова ти се вика трбухом за крухом ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by reiter Вто Сеп 22 2015, 16:16

токму тоа и ми требаше Луксор....информација...како да си ми прочитал мислите..
1.изјавата под број 4 кај нотар се прави овде во Мк или Бг?
2.каде лично во Софија се носат документите?
3.Или да се обратам во секој случај ..http://www.bkks.org/
Да, имам роднини во Бг.
Ако знаеш да ми одговориш - дали ако купам стан во Бг по автоматизам добивам Бг пасош и која е постапката за добивање на Бг пасош за моето семејство.Треба ли сите поединечно да аплицираме од семејството или ако јас добијам Бг државјанство па тие добиваат по автоматизам и која е постапката.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Гостин Вто Сеп 22 2015, 16:28

reiter напиша:токму тоа и ми требаше Луксор....информација...како да си ми прочитал мислите..
1.изјавата под број 4 кај нотар се прави овде во Мк или Бг?
2.каде лично во Софија се носат документите?
3.Или да се обратам во секој случај ..http://www.bkks.org/
Да, имам роднини во Бг.
Ако знаеш да ми одговориш - дали ако купам стан во Бг по автоматизам добивам Бг пасош и која е постапката за добивање на Бг пасош за моето семејство.Треба ли сите поединечно да аплицираме од семејството или ако јас добијам Бг државјанство па тие добиваат по автоматизам и која е постапката.

Ќе ти одговорам за тоа што сум сигурен. Изјавата заверена на нотар се дава во Македонија. Документите се доставуваат во министерството за правосудство на Бугарија во Софија. За останатото не сум сигурен и не би сакал да ти дадам погрешна информација.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by reiter Вто Сеп 22 2015, 16:41

ок

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by chargerburnout Сре Дек 02 2015, 12:30

Sekoj ima pravo da se oglasi za nekoja nacija sto misli deka mu pripaga...
ama mislam najgolema pricina za ovie pasosi e ekonomskata.
chargerburnout
chargerburnout

Број на мислења : 89
Join date : 2015-12-01

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by osa Нед Дек 13 2015, 08:20

Imam molba ako nekoj znae da pishe na forum : shto bidna so noviot zakon za BG drzavjanstvo?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Дек 13 2015, 09:33

Predimstvo za apliciranje imaat clenovite na Melnica! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by osa Нед Дек 13 2015, 10:49

Oh znachi i ti sakash bugarski pasosh !shto te natera na "osvestuvanje "

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Дек 13 2015, 11:33

Ja ne sakam ...... JA POSEDUVAM!

Dodushe na nego pishuva Macedonija, ama toa blgarive ne go razbiraat! Vsushnost nikako da razberat deka se Makedonci vo makedonska pokraina koa se narekuva Bugarija! Twisted Evil
ustvari Bube - patriotot mozhe podobro da go objasni ova... Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by kiBik Нед Дек 13 2015, 16:20

Hamad bim Khalifa напиша:Predimstvo za apliciranje imaat clenovite na Melnica! Twisted Evil
Aaa, ne, ne! Chlenovi si imame! Chlenkite se so predimstvo!!
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by kiBik Нед Дек 13 2015, 16:22

Hamad bim Khalifa напиша:....Vsushnost nikako da razberat deka se Makedonci vo makedonska pokraina koa se narekuva Bugarija!...
Isto ko i Indijcite! Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by osa Пет Јан 08 2016, 01:06

ima li neshto novo kiBik na ova pole ...se smeni li zakonot ili stoi ....(mislam da moze samo so izjava da si iskazam chustvata ???

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by kiBik Пет Јан 08 2016, 09:34

Не знам, Оса. Минатото лето се гледаше на прво читанье Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българите, живеещи извън Република България. Потоа пратениците излегоа во заслужен отдив (се преуморийа) и го заборавийа той законопроект. Яс немам информация да се гледал на второ читанье.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ Empty Re: КАКО ДО БУГАРСКИ ПАСОШ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот