Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Федералистот Геровски

3 posters

Go down

Федералистот Геровски Empty Федералистот Геровски

Пишување by трендафил Чет Ное 12 2015, 19:29

Гледам дека на форумов нема осуда на колумната за федерализација на Македонија од Бранко Геровски. Дали тоа значи дека ја поддржувате оваа идеја на т.н. куртон револуционер, иначе странски платеник?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Федералистот Геровски Empty Re: Федералистот Геровски

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Ное 12 2015, 19:46

Ajde be trendolakis ne tresi zeleni, tuku otvori nekoja asolna tema. Naprimer: Koga Crni guja ke go seftosa majbahot ??? Uste malku vreme mu ostana.... nema smisla Zajko da go razvozi a devojcinjata ne gi svrtel ni edno krugce!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Федералистот Геровски Empty Re: Федералистот Геровски

Пишување by трендафил Чет Ное 12 2015, 20:01

Ако добро те разбрав тебе ти е важно само амнестираниот криминалец, кој се самопрогласи за црпнат, да стане премиер. Макар само и на дел од Македонија. А со другиот дел изгледа треба според вас да раководи чесниот Али Ахмети. Да имаме коалиција на амнестираните Заев и Ахмети. Како единствена шанса на СДСМ да дојде на власт. Ако ВМРО победи без апсолутно мнозинство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Федералистот Геровски Empty Re: Федералистот Геровски

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Ное 12 2015, 20:12

Nisto ti ne razbirash! A ne se ni trudish da razberesh. Ednostavno - takov te napraile grujoliki i bratucedite - ne ostaile moduli za nadrgradba. Evil or Very Mad Ti nema pomosh.
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Федералистот Геровски Empty Re: Федералистот Геровски

Пишување by defo Чет Ное 12 2015, 22:52

трендафил напиша:Ако добро те разбрав тебе ти е важно само амнестираниот криминалец, кој се самопрогласи за црпнат, да стане премиер. Макар само и на дел од Македонија. А со другиот дел изгледа треба според вас да раководи чесниот Али Ахмети. Да имаме коалиција на амнестираните Заев и Ахмети. Како единствена шанса на СДСМ да дојде на власт. Ако ВМРО победи без апсолутно мнозинство.

Тоа во вашите глави, федерализација до сега сум чул само од устата на дПМНЕ-овци, од друг не. А да и ова е важнод Ахмети заборави го......тој е политчки мртовец заедно со другар му Тачи...очекувај и во ДУИ промени, незадоволство насекаде, само нема кај вас Трендафиле, тие шо чепнавте од медот, со амин на Грујо.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Федералистот Геровски Empty Re: Федералистот Геровски

Пишување by трендафил Нед Ное 15 2015, 21:24

Ме чуди што не си ја прочитал колумната на Геровски „Ајде да разговараме за федерализацијата, зошто не?“
Што се однесува до медот, биди сигурен дека не сум јас тој што има чепнато од медот. Чепнато има Заев и другите министри и функционери од владеечката СДСМ. Се надевам дека не мислиш дека оваа партија е во опозиција. Ќе биде опозициона, но после 24 април.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Федералистот Геровски Empty Re: Федералистот Геровски

Пишување by Гостин Пон Ное 23 2015, 15:12

Федерализација платена од народни пари лично од твојот пастир Трендо. Уште што ќе направите за да ја уништите Македонија?

1   На почетокот на декември, Питер Фејт со вицепремиерот Муса Џафери ќе организираат некаква конференција на која ќе се анализира досегашното спроведување на Рамковниот договор. Додека се зборува за конференцијата, ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува СДСМ дека сака федерализација на Македонија затоа што нивниот лидер Зоран Заев неколку пати кажува дека тој лично нема проблем децата во Македонија да учат и македонски и албански.
Значи вака: Владата во која седат ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во наше име му платила на Питер Фејт 200.000 евра за анализа на Рамковниот договор. Според тоа што беше објавено, во таа анализа се препорачува двојазичност во целата држава и измени на Уставот.
И сега, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сакаат да не убедат дека нивната Влада ја платила анализата затоа што СДСМ сака федерализација. Тоа е онаа СДСМ што десет години е во опозиција, и тоа толку збунета опозиција, што не знаат ни кои се ни што се. И на таа збунета опозиција најголем приоритет и` била баш федерализацијата на Македонија. И Владата решила баш за тоа да ја послуша.

2   Уште на 18 септември 2012 година во "Дневник" излезе заедничка колумна на премиерот Никола Груевски и на тогашниот еврокомесар за проширување Штефан Филе. Под наслов "Заедно кон Европа", Груевски и Филе тогаш го напишаа и ова: "Во однос на меѓуетничките односи, Владата почна ревизија на Охридскиот рамковен договор". Оваа реченица веднаш предизвика политичка бура во земјата, па другиот ден и Владата и Европската комисија објаснија дека станувало збор за грешка во преводот. Имено, тогашниот портпарол на Филе, Петар Стано објасни дека наместо зборот "ревизија", требало да стои "преглед". А портпаролот на Владата Александар Ѓоргиев рече дека "во англиската верзија на колумната нема збор ревизија" и дообјасни дека "ревизија и преглед се сосема различни термини од лексички и од политички аспект".
Двеста илјади евра подоцна, прегледот стана ревизија.
Заштитно лице на прегледот-ревизија е Муса Џафери. Тоа е оној висок политичар на ДУИ кој го слушнавме и во прислушуваните разговори, а за кој прочитавме и во сведочењето на поранешниот директор на УБК Слободан Богоевски за аферата Телеком во Вашингтон. Богоевски споменуваше некакви куферчиња, некакви два и пол милиони евра, нешто такво читавме...
Затоа ли сега ќе правиме преглед-ревизија на Рамковниот договор? Затоа ли сега ќе зборуваме за двојазичност на цела територија? Затоа ли пак ќе ја отвораме темата за федерализација? За да има со што одново да се одушеват гласачите на ДУИ дека ќе се учи албански и во Берово, па ќе заборават на куферчињата. За да може ВМРО-ДПМНЕ пак да ја брани татковината од Албанците, оти најновата Баба Рога се вика федерализација. Затоа што кога се зборува за федерализација никој не смее да зборува за корупција. За државата се работи.
Така што, Питер Фејт по втор пат ќе го спасува ДУИ. Во 2001 година ги извлекуваше борците на ОНА од Арачиново. Сега ќе ги спасува наследниците на ОНА од сопствените гласачи. Има разлика. Сега тоа го прави со наши пари.

http://www.vest.mk/?ItemID=77EEE8078DFB9B48BA1645C5F516B50A

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Федералистот Геровски Empty Re: Федералистот Геровски

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Ное 23 2015, 16:12

Neznam uste sto treba da se sluci za TRENDOLAKIEVI da razberat: DPMNE JA UBIVA MAKEDONIJA!!!!!!!!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Федералистот Геровски Empty Re: Федералистот Геровски

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот