Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ретки растенија

Go down

Ретки растенија Empty Ретки растенија

Пишување by Гостин Саб Фед 13 2016, 18:52

ЗАМИЈА (ZAMIA)

Ретки растенија Zamia

Замијата (Zamia) е едно од најретките растенија на Земјата. Во природни услови може да се сретне во некои области во Мексико и јужниот дел на Флорида. Потекнува од семејството „Cycadaceae“.

Овој род вклучува околу дваесетина голосемени растенија, кои се ретки, а воедно се и едни од постарите видови кои датираат пред неколку милиони години.

Кај нас претежно се сретнува „Zamia pumila“ која има кожесто перести листови. Покриени се со дебел восочен слој со кој се овозможува намалено испарување на влагата. Таа е дводомно растение т.е. има машки и женски претставници кои треба да се опрашат, за да се добијат семиња.

Во домашни услови Замијата цвета многу ретко, а за добивање семе се многу мали шансите. Расте бавно, но со добро одгледување може да достигне височина од околу 1 метар.

Бара светло, но да не биде директно изложено на сонце во топлите денови. Не смее да се чува пониско од 10 степени, а најдобра температура е 18-22 степени.

Во текот на летото е потребно да се полива така што земјата ќе биде постојано влажна, но не премногу бидејќи може коренот да изгние и пожолтат листовите. Замијата сака висока воздушна влажност и затоа се препорачува пулверзирање, а лисјата да се мијат со топла вода. Се пресадува на секои 4 години.

http://gradina.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=474:zamia-sobno-cveke-rastenie-domot-cycadaceae&catid=97&Itemid=501

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Гостин Саб Фед 13 2016, 23:47

Ova za ukras ili za pasenje?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Гостин Нед Фед 14 2016, 09:55

Gladen si?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Гостин Нед Фед 14 2016, 09:56

Како половина Македонија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Гостин Нед Фед 14 2016, 18:50

Gladen sum ama ne stignuvam od vas. Sve ste ispasele pred da dojdam. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by reiter Нед Фед 14 2016, 19:04

како нема за пасење,еве....терај Very Happy
Ретки растенија Images?q=tbn:ANd9GcSNj0r71pXZMoZInSGu_IQ9x3HvdAxzZ_r7pDhh9nyc_5F08-i8

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Гостин Нед Фед 14 2016, 19:29

Ne sakam be da ti ja izedam hranata. Ko so si gladen si ja iuztrixzil trevata. Very Happy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Гостин Пон Фед 15 2016, 13:14

Ne se tepajte, ima za site. Grujo ke posee novi zeleni povrsini.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Гостин Пон Фед 15 2016, 13:15

Не ги лажи. Дрвја ке посади. За да пасат од нив треба да бидат жирафи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Гостин Пон Фед 15 2016, 13:16

Ubavo ke im bide so dolgi vratovi. ke gledaat od visoko.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Гостин Пон Фед 15 2016, 16:33

Od iskusrtvo go znaes toa dolgovrat?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ретки растенија Empty Re: Ретки растенија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот