Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Чиj е Аце?

Go down

Чиj е Аце? Empty Чиj е Аце?

Пишување by Фири on Сре Јан 21, 2015 8:06 pm

Мислам дека Аце не е на никоj од денешните народи. Ке кажам зошто. Сметам дека античките македонци се били микс мегjу грци,траки и илири.Самиот збор "македонос" има грчко потекло и значи "човек од планината, висок човек" но тоа не значи дека се били грци. Државната уредба е многу послична со тракиjската нема многу општо со грчките демократски градови или дури со Спарта.Во секоj случаj мегjу Aцо и словените има околу 900 години пропаст, навистина насекаде по светот нормалните луге кои воопште се замарат со така наречениот проблем за името изпагjат во културен шок кога разберат дека некакви словени имат претензиj на Аце и античката македонска гркоманска култураSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Фири on Сре Јан 21, 2015 8:16 pm

Оти Аце можеби не бил грк ама незнам дали имало поголем гркоман воопште на светот од него. Нели секоjа чест за храброста и воените успеси но надвор од нив дури Чингиз хан покажал на светот многу повеке монголска култура (иаку знаеме дека и тоj немало много што монголско освен техниката на воjуванje и другото се било кинезко) одколку Аце да покаже нешто чисто македонско. За тоа е и познат како наjголемиот хеленизатор , оснивач на хеленистичката епоха во блискиот исток и Египет.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by reiter on Сре Јан 21, 2015 8:26 pm

кој може со 100% точност да тврди денес за историјата од минатото како и поблиската.Па нека е и 90%.Еднаш кажав дека на балканот сите држави си имаат пишано онака како им одговара.Затоа е најдобро да балканските историчари еднаш за секогаш седнат на една маса изложат со податоци и аргументи и се напиши историјата онака како е била и без предрасуди кој губел кој добивал.Само така би можело да се има подобра иднина за сите кои живеат на балканот.Литература како и разни други материјали има по интернет и книжари колку што има звезди на небото но кој се вистинските?Затоа е потребно како што кажав погоре седнување на маса со аргументи и без предрасуди да конечно се напиши таа историја која има долговековно разединување и немир помеѓу народите на балканот.
Мене послдениве години вниманието ми го привлече еве овој линк кој сега ќе го поставам:

1. http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D0%B4%D0%B5%D1%88%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82_%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82_%D0%BE%D0%B4_%D0%9A%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82_%D0%BE%D0%B4_%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D1%82%D0%B0

2. http://www.mpc.org.mk/mpc/rozeta2.asp

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Фири on Сре Јан 21, 2015 8:46 pm

Абе насекаде има вакви псевдонаучници како тие дека го "прочитале" розетскиот камен.И нас 100 години ни лажаа дека бугарите били турци ебаго претстави си ти си турчин и ке си крстиш престолнината Преслав и ке примиш словенските ученици? Се едно сеа халифот на Исламска држава тоа да го напраиSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Андреј on Чет Јан 22, 2015 9:54 pm

Фири напиша:Абе насекаде има вакви псевдонаучници како тие дека го "прочитале" розетскиот камен.И нас 100 години ни лажаа дека бугарите били турци ебаго претстави си ти си турчин и ке си крстиш престолнината Преслав и ке примиш словенските ученици? Се едно сеа халифот на Исламска држава тоа да го напраиSmile

Ацика припаѓа на историското наследство на целиот свет .... И тука завршува секаква приказна за него ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 11:28 pm

Е како сега и тоj македонец и ти македонец па немате ништо општо освен името? Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 11:41 pm

Фири напиша:Е како сега и тоj македонец и ти македонец па немате ништо општо освен името? SmileНационално определување од денешен тип НЕ Е ПОЗНАТО пред француската револуција ......
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 12:33 am

Е тогаш Аце што бил? Пакистанец? Тие не се ни слушнале некогаш за френска револуциja ниту зулусите во африка, да не збориме за сиуксите или некои други по целиот свет Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 12:35 am

Фири напиша:Е тогаш Аце што бил? Пакистанец? Тие не се ни слушнале некогаш за френска револуциja ниту зулусите во африка, да не збориме за сиуксите или некои други по целиот свет Smile

Ти си изгледа ЕПТЕН ограничен ...

Ај пак читај ...

Национално определување од денешен тип НЕ Е ПОЗНАТО пред француската револуција ......
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:18 am

Не бе ти не си ограничен направо си глупSmile Кажи КАКВО етничко определуванjе било познато пред френската револуциja? Jaс читам ПаисиJ од пред френската и пишува како да е за денес пишуваноSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:21 am

Фири напиша:Не бе ти не си ограничен направо си глупSmile Кажи КАКВО етничко определуванjе било познато пред френската револуциja? Jaс читам ПаисиJ од пред френската и пишува како да е за денес пишуваноSmile

Ти само Пајси ли го знаеш .... А тој ништо не знаел ... Ај повторно ...

Национално определување од денешен тип НЕ Е ПОЗНАТО пред француската револуција ......

Го разбираш ли ти ова ....???

Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 3:53 pm

Не повторуваj како бот туку го прочети барем оваj Паисиj па ми кажи какви се разликите со неговото и современото определение на народ и нациja:)

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 4:14 pm

Фири напиша:Не повторуваj како бот туку го прочети барем оваj Паисиj па ми кажи какви се разликите со неговото и современото определение на  народ и нациja:)

Кон КОЈА НАЦИЈА се обраќа Паиси .... Каде живее таа нација ....???
Дај некој елемент од карактеристиките на таа нација на Паиси ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 4:45 pm

За Буагарската бе чугун за Бугарската дури книгата му шо си толку мрзлив па не сакаш да jа прочиташ се зове Историjа словенобугарска Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by хан Ацо on Саб Јан 24, 2015 8:20 pm

reiter напиша:кој може со 100% точност да тврди денес за историјата од минатото како и поблиската.Па нека е и 90%.Еднаш кажав дека на балканот сите држави си имаат пишано онака како им одговара.Затоа е најдобро да балканските историчари еднаш за секогаш седнат на една маса изложат со податоци и аргументи и се напиши историјата онака како е била и без предрасуди кој губел кој добивал.Само така би можело да се има подобра иднина за сите кои живеат на балканот.Литература како и разни други материјали има по интернет и книжари колку што има звезди на небото но кој се вистинските?Затоа е потребно како што кажав погоре седнување на маса со аргументи и без предрасуди да конечно се напиши таа историја која има долговековно разединување и немир помеѓу народите на балканот.
Мене послдениве години вниманието ми го привлече еве овој линк кој сега ќе го поставам:

1. http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D0%B4%D0%B5%D1%88%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82_%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82_%D0%BE%D0%B4_%D0%9A%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82_%D0%BE%D0%B4_%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D1%82%D0%B0

2. http://www.mpc.org.mk/mpc/rozeta2.asp

За линкот во википедия-тамо пишува:

Сите наводи во статијата содржат мртви надворешни врски. напиша:

Нема потреба од повеке коментари.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 11:00 pm

Батали ги толкувањата на Тентов и Бошевски ....

Многу личат на оние на Бешевлиев и Заимов ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Фири on Нед Јан 25, 2015 10:38 am

Бешевлиев е вистински учен од првата половина на 20 век докле тие се лажго-токмаци од 21, слични на тебе Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Teo on Чет Фед 02, 2017 10:00 am

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by трендафил on Чет Фед 02, 2017 8:14 pm

Постојат многу историски податоци дека Александар е Македонски. Не знам дека има податок дека е некогаш именуван како Александар Грчки. Во секој случај ова е историско прашање, а не политичко и не може да има политичко решение што сакаат да ни го наметнат НАТО и ЕУ со уцените дека нашето сменето име за членство во ОН не е доволно лошо за да бидеме примени со него во овие две организации. Веројатно затоа што не го доведува во прашање нашиот идентитет.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Гостин on Саб Фед 11, 2017 1:27 pm

За александар постоjат податоци дека е македонски. Ама за тебе не постоjат дека имаш нешто општо со него. За тебе постоjат податоци дека дедо ти бил чис бугарин, а ти си jугокомунjaрски предавник.Уште еден доказ е дека Националниот стадион веке се нарекува Телеком арена.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by OPOZICIONER on Нед Фед 12, 2017 10:41 am

sto zboruvas ti bre? site znaat deka denesnite bugari se antickite traki a denasnite makedonci se antickite makedonci...
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Гостин on Нед Фед 12, 2017 10:53 am

Па ja не го знам. Мислим дека бугарите си се бугари словени а македонците се бивши бугари.....

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by OPOZICIONER on Нед Фед 12, 2017 12:54 pm

pa sega nauci. slovenite se skiti a bugarite se traki.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Гостин on Нед Фед 12, 2017 1:38 pm

У поекето византиски документи бугарите се нарекувани скити.Траки и македонци се грчки поими поврзани со педерлук. Докле бугарин е словенски поим поврзн со пиjалук.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Чиj е Аце? Empty Re: Чиj е Аце?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот