Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЈАГОДИ

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ЈАГОДИ Empty ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:43

ЈАГОДИ 2iwacfn

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:44

ЈАГОДИ Ea2qmw

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:44

ЈАГОДИ Oirqjo

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:45

ЈАГОДИ 27yofn9

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:46

ЈАГОДИ I2kbck

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:46

ЈАГОДИ 2wn4mpv

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:47

ЈАГОДИ 11rq6oh

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:48

ЈАГОДИ K16z6b

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:48

ЈАГОДИ 2uzbgut

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:49

ЈАГОДИ 2wdya2g

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:49

ЈАГОДИ 18ngwn

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:51

Чоколадна торта со јагоди

ЈАГОДИ Mkd-72724

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:51

Состојки:

За тестото:

400 г брашно

350 г шеќер

100 г незасладено какао во прав

2 лажички сода бикарбона

1 лажичка сол

500 мл топла вода

180 мл масло

2 лажици дестилиран бел оцет

1 лажица ванила екстракт

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:51

За филот:

300 мл слатка хопла

200 г јагоди, сечкани

50 г шеќер

1 лажица оцет

2 лажици ванила-екстракт

1 до 2 лажици шеќер во прав

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:52

За чоколадниот прелив:

200 г темна чоколада, на собна температура

150 мл слатка хопла, на собна температура

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:52

Приготвување на тестото: загрејте ја рерната на 180 степени. Подгответе еден тркалезен калап за печење торта.

Во голем сад со рака или со лажица измешајте ги брашното, шеќерот, какаото, сода бикарбоната и солта (не користете миксер).

Во друг сад измешајте ги водата, маслото, оцетот и ванилата. Додајте ги кај сувите состојки и убаво измешајте, да се добие компактно тесто. Ставете го тестото во подготвениот калап за печење, а потоа печете 50-60 минути. Проверувајте со чепкалка – кога ќе ја брцнете во средината на колачот, треба да излезе чиста, без залепено тесто.

Оладете го печеното тесто 15 минути на решетка, а потоа превртете го наопаку на решетката, за да се олади целосно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:52

Приготвување на филот: ставете ги јагодите, шеќерот, ванилата и оцетот во тенџере и динстајте ги на средна температура додека смесата да стане густа и да заличи на мармалад. Целосно изладете ја смесата.

Изматете ја слатката хопла, а потоа внимателно измешајте ја со целосно оладената смеса од јагоди.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:52

Приготвување на чоколадниот прелив: стопете ја чоколадата на најниска температура (или на пареа), а потоа додајте 100 мл од хоплата и оставете да зоврие. Добро промешајте за да се спојат во компактна смеса.

Изматете ги останатите 50 мл хопла за да добиете шлаг.

Оладеното тесто исечете го на 4 слоја и меѓу секој слој намачкајте од приготвениот фил. Оставете ја тортата во фрижидер 30-тина минути, а потоа прелејте ја со еден основен тенок слој од преливот.

Одозгора украсете по желба со комбинација од прелив и шлаг. Украсете со јагоди и послужете.

http://www.mkd.mk/39412/kujna/chokoladna-torta-so-jagodi

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:53

ЛЕСЕН РЕЦЕПТ ЗА СЛАТКО ОД ЈАГОДИ

Послужете им го на драгите гости, засладете се или прелејте разни домашни слатки со ова вкусно слатко од јагоди.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:54

Состојки:

1кг јагоди

1.300 шеќер

сок од еден лимон

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 24 2016, 12:54

Подготовка:

Јагодите добро измијте ги и извадете им ги листовите. Попрскајте ги со лимонов сок и ставете ги во длабоко тенџере со шеќер. Оставете така да остојат една ноќ. Утредента кратко варете ги без да ги поместувате, почекајте да се оладат, па повторно вратете ги на шпоретот да се варат. Оставете да преноќат уште една вечер и утредента повторно гответе, оладете и внимателно сипувајте во тегли.

Напомена: Можете да додадете и стапче ванила за уште поубава миризба.

http://365.com.mk/126335/lesen-retsept-za-slatko-od-jagodi

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 12:00

5 рецепти со јаготки од кои ќе излижете прсти

Јаготките се првата асоцијација дека летото ни е на самиот праг, па сега е периодот кога можете да ги пронајдете на секое ќоше, во секоја продавничка.

Нема ништо повкусно од сочните, црвени јаготки кои се топат во уста.

Во комбинација со чоколадо, крем и тесто, можете да направите фантастични специјалитети за кои сите ќе ви бараат рецепт

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 12:00

Јаготки со ф’стаци и чоколадо

Состојки:

200g јаготки
100g црно чоколадо
Половина шолја ситно сечкани или мелени ф’стаци
Подготовка:

Стопете го чоколадото во мал сад. Јаготките измијте ги, исчистете ги и добро исушете ги. Потопете ги повеќе од половина во чоколадо, а потоа извалкајте ги во ф’стаците. Наредете на хартија за печење во тава и ладете барем 1 час.

ЈАГОДИ 5-recepti-so-jagotki-od-koi-ke-izlizete-prsti-1

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 12:01

Сорбет од јагоди

Состојки:

500g свежи јагоди
¼ шолја шеќер
100g сок од портокал
Подготовка:

Иситнете го шеќерот во блендер, па постепено додавајте ги јагодите. На крајот додадете го сокот од портокал. Смесата добро изладете ја и послужете го сорбетот како топки сладолед, декориран со нане.

ЈАГОДИ 5-recepti-so-jagotki-od-koi-ke-izlizete-prsti-2

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 12:01

Јагоди полнети со Орео

Состојки:

8 Орео колачиња
30g крем сирење
8 големи јагоди
100g црно чоколадо
Подготовка:

Измелете ги Орео колачињата и измешајте ги со крем сирењето додека не добиете густа паста. Јагодите издлабете ги, па наполнете ги со смесата. Врвот каде што се гледа смесата мацнете го во стопено чоколадо. По желба, проросете уште малку измелени Орео колачиња или јаткасти плодови по желба.

ЈАГОДИ 5-recepti-so-jagotki-od-koi-ke-izlizete-prsti-3

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ЈАГОДИ Empty Re: ЈАГОДИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот