Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Апсурд во здравствениот систем: специјализантите како робови

Go down

   Апсурд во здравствениот систем: специјализантите како робови Empty Апсурд во здравствениот систем: специјализантите како робови

Пишување by defo Пон Јун 13 2016, 20:04

Апсурд во здравствениот систем: специјализантите како робови

Од она што го имам разговарано со другари и познаници, условите за специјализација кај нас се мизерни. Прво за државна специјализација, која ти ја плаќа државата прво мора да си вработен во некоја здравствена установа, а после по партиска линија да ти ја доделат таа специјализација. Само така можеш да земаш плата и да специјализираш. Во превод да имаш нормален живот. Инаку ќе си ја платиш нормално, околу 25.000 евриќи...и не ќе имаш право (а и можност) да работиш. Бидејки предавањата, вежбите, праксата се од 8 до 18 секој ден. Плус неплатени дежурства два пати неделно, а во последната година секој викенд, петок према сабота ноќна, недела денско дежурство.Е за разлика од кај нас условите за специјализации во Германија се поинакви. Се што е лекарска пракса се плаќа, предавањат се навечер..имаш услови да работиш. Заради тоа се повеќе малди доктори бегаат во странство.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот