Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zimski sportovi

4 posters

Go down

Zimski sportovi Empty Zimski sportovi

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 17:49

Zapochna sezonata...

Пинтуро триумфално на првиот велеслалом

Zimski sportovi Pinturo_20161023173052

25 годишникот трката во Зелден ја заврши со вкупно време од 2:14.01 минути пред Марсел Хиршер кој заостана 70 стотинки и Феликс Нојројтер на третата позиција со секунда и 37 десеттинки послабо време од победникот.

Денеска на патеката во Австрија се натпреваруваше и Македонецот Антонио Ристевски кој со времето од 1:15.19 не успеа да се квалификува за втората трка.

Следно во распоредот од купот се слаломите во машка и женска конкуренција кои на 12-ти и 13-ти следниот месец ќе се одржат во финскиот ски центар Леви.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Luxor Саб Дек 17 2016, 13:30

Нова победа на Илка Штухец во Вал Дизер

Zimski sportovi Stuhec-1-480x283

Илка Штухец е победничка и на 3 – от спуст сезонава кој што денеска се возеше во францускиот ски центар Вал Дизер.

Словенечката претставничка до победата стигна со вкупно време од 1:46.14 стотинки што беше за 28 стоти делови од секундата подобро од второпласираната Австријка Корнелија Хутер.

Подиумот го надополни Софија Гоџија од Италија со заостанување од 32 стотинки зад времето на победничката.

http://rsm.mk/web/?p=186355
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Teo Саб Дек 17 2016, 14:32

Макс Франц ја прекина норвешката доминација

Zimski sportovi 110512-maks-franc-ja-prekina-norveshkata-dominacija

28-годишниот Франц успеа да го победи повратникот на Светскиот куп, Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал за само 0.04 секунди, додека третото место го освои Американецот Стивен Најман, кој претходно имаше три победи на Саслонг.

Со ова се крај на кризата во австрискиот брзински тим, кој претходно доминираше во оваа дисциплина, но сега немаше победа речиси две години. Последната спусташка победа за Австрија беше таа на Матијас Маер во Залбах на 21 февруари 2015 година.

СПУСТ (М) - ВАЛ ГАРДЕНА (ИТА)
1.Макс Франц (Авт) 1:56.60
2.Аксел Лунд Свиндал (Нор) +0.04
3.Стивен Најман (САД) +0.41
4.Адриен Тео (Фра) +0.44
5.Ерик Гај (Кан) +0.56
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Delta Саб Дек 17 2016, 18:18

vrat ke skrsat ovie be/./.podobro lovci da bea barem prase divo ke pecea.
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Luxor Нед Дек 18 2016, 13:28

Гут се врати на победите во Вал Д’Изер

Zimski sportovi 110583-gut-se-vrati-na-pobedite-vo-val-dizer

Шампионката од Светскиот куп во алпско скијање, Швајцарката Лара Гут се врати на победите преку триумфот на супер-џи трката во Вал Д'Изер

Гут беше за 13 стотинки подобра од Тина Вајратер од Лихтенштајн за да стигне до својата 21. победа во кариерата и втора оваа сезона по победата во Лејк Луис, Канада, исто така во супер-џи. Подиумот го комплетираше Италијанката Елена Куртони со 1.21 секунди послабо време. Словенката Илка Штухец, која нанижа четири победи оваа сезона, овојпат беше само седма.

Со победата Гут се доближи на само шест поени зад Американката Микаела Шифрин во генерален пласман (498-493). Додека Гут своите поени ги освојува во брзинските трки (спуст и супер-џи), Шифрин доминира во техничките дисциплини (слалом и велеслалом). Штухец е трета со 481 поен, додека четврта е Италијанката Софија Гоџија со 467 поени.

СУПЕР-ЏИ (Ж) - ВАЛ Д’ИЗЕР (ФРА)

1.Лара Гут (Шва) 1:23.24

2.Тина Вајратер (Лих) +0.13

3.Елена Куртони (Ита) +1.21

4.Надја Фанкини (Ита) +1.24

5.Теса Ворлеј (Фра) +1.32

http://sportmedia.mk/drugi-sportovi/ostanato/gut-se-vrati-na-pobedite-vo-val-dizer
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Teo Вто Дек 27 2016, 17:30

Шифрин ја зацврсти лидерската позиција со нова победа

Zimski sportovi Mikaela-shiffrin2

Микаела Шифрин победи на категоричен начин во велеслаломот за жени од Светското првенство во ски-алпски дисциплини, кој се одржа во Земеринг, откако заврши со речиси секунда пред останатите.

Ова е втора победа за Американката на австриска писта, благодарение на што таа го задржи првото место во генералниот пласман.

21-годишната Шифрин водеше и по првото спуштање, а нејзиниот комбиниран резултат беше 2:01.81 минути – 0,78 секунди пред Французинката Теса Ворли.

Трета на 1,09 секунди остана Италијанката Мануела Мелг, а четврта беше Швајцарката Лара Гут, која е втора во генералниот пласман. Таа заостанува со 55 поени од Американката во рангот.

Шифрин има веќе 24 победи во Светското првенство, откако само две од нив се во велеслалом, а сите други – во слалом. Нејзината прва во дисциплината беше освоена во Золден во 2014 година.
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Teo Вто Дек 27 2016, 17:31

Јансруд ја освои својата трета победа за месеци во Санта Катерина

Zimski sportovi Jansrud

Кетил Јансруд ја освои трката во Супер-Џи во италијанскиот зимски центар Санта Катерина за Светското првенство во ски-алпски дисциплини.

Норвежанецот заврши прв на 1.745-метри долгата траса со време 1:30.88 минути. Ова е трета победа во оваа дисциплина за Јансруд од три старта од овој месец.

Втор остана Австриецот Ханес Рајхелт со 1:31.48, а трет е Италијанецот Доминик Парис со 1:31.53. Лидерот во генералниот пласман Марсел Хиршер остана надвор од зоната на поени, откако заврши само 47-ми.

Австриецот сепак продолжува да води со 633 поени, а со денешниот успех Јансруд излезе втор со 482 поени. Трет е Хенрик Кристоферсен (Норвешка) со 382 поени.
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Teo Нед Јан 22 2017, 18:05

Хиршер и Лара Гут најдобри во Кицбил и Гармиш Партенкирхен

Zimski sportovi Gut

Австриецот Марсел Хиршер е победник на седмиот слалом во сезоната од Светскиот куп (алпско скијање)…

Во австрискиот Кицбил второто место го освои водечкиот после првото возење Британецот Дејв Ридинг (+0.76), додека трет беше Русинот Александер Хорошилов (+1.11).

До денес водечкиот во генералниот пласман во слаломот Норвежанецот Хенрик Кристоферсен не го заврши првото возење, па со новите 100 бодови Хиршер го презеде водството.

Во генералниот пласман на Светскиот куп води Хиршер со 1.080 бодови, пред Кристоферсен со 962 и Французинот Алексис Пинторо (681).

Во женска конкуренција Швајцарката Лара Гут е победничка на третиот супервелеслалом сезонава во Светскиот куп во германскиот Гармиш Партенкирхен.

Второпласирана беше Австријката Стефани Вениер со заостанување од 67 стотинки зад најдобрата, а трета беше Тина Вајрајтер од Лихтенштајн со 86 стотинки заостанување.

Во генералниот пласман (СК) води Американката Микаела Шифрин со 1.008 бодови, втора Е Гут (873), а зад неа Илка Штухец (Словенија, 625).

Во супервелеслаломот Гут е водечка со 300 бодови, пред Вајрајтер (220) и Вениер (125).
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Kalinda Сре Фед 01 2017, 19:31

Ете и за спортот ,
никој неможе да
посочи дека не е доволно
инвестирањето од
страна на државата .
Сепак талентот
изостанува.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Luxor Вто Фед 07 2017, 11:07

Почнува Светското првенство во скијање во швајцарскиот Сент Мориц

Zimski sportovi Sv%20prvenstvo%20Sen%20Moric%202017

Со трката во супервелеслалом во женска конкуренција денеска точно на пладне во швајцарскиот Сент Мориц ќе стартува Светското првенство во скијање.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Luxor Вто Фед 07 2017, 11:07

Со трката во супервелеслалом во женска конкуренција денеска точно на пладне во швајцарскиот Сент Мориц ќе стартува Светското првенство во скијање.

Швајцарскиот ски-центар по петти пат ќе биде организатор на СП. Претходно беше домаќин во 1934, 1948, 1974 и 2003 година.

На Мундијалот ќе настапат 589 скијачи од 76 земји, меѓу нив и Македонија со седум свои претставника.

Проблеми на организаторот му донесоа вчерашните обилни снежни врнежи кои беа причина да биде откажан тренингот во спуст.

Бранителка на златниот медал во супервелеслалом освоен пред две години на претходното СП е Ана Фајт, порано Фенингер. Австриската скијачка поголемиот дел од сезоната го пропушти поради повреда на коленото. Со повреди се мачеше и Линдзи Вон која секогаш е фаворит за највисок пласман. Големи шанси за највисок пласман на денешната прва трка од СП им се даваат и на Лара Гут (Швајцарија), Илка Штухец (Словенија) и Тина Вајратер (Лихтенштајн).

Првата трка во машка конкуренција е закажана за утре од 12 часот за кога е предвидено да се вози супервелеслалом.

Шампионатот ќе трае до 19 февруари.

http://plusinfo.mk/vest/104163/pocnuva-svetskoto-prvenstvo-vo-skijanje-vo-shvajcarskiot-sent-moric
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Teo Чет Фед 16 2017, 10:59

Словенката Илка Стухец победничка на спустот во Сент Мориц

Zimski sportovi 133565677

Таа спуст патеката ја мина за 1:32.85 минута. Ова за неа е прв медал (златен) од Светските првенства, а вкупно шеста победа, бидејќи има и пет први места во Светскиот куп.

Второто место и среброто и припадна на Стефани Вениер од Австрија која имаше заостанување од 40 стотинки, додека третопласирана заврши Американката Линдзи Вон со пет стотинки послабо време од Вениер. Вон го освои бронзениот медал.
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Teo Чет Фед 16 2017, 11:00

Фојц најбрз на мундијалскиот спуст

Zimski sportovi 133565803-670x308

За Фојц ова беше прв златен медал од Светските првенства.

Второто место и сребрениот медал му припадна на „златниот“ од супервелеслаломот Ерик Геј од Канада кој беше побавен за 0.12 секунди зад Фојц.

На победничкиот подиум се најде и Макс Франц од Австрија кој трката ја заврши за 1:39.28 минути.
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zimski sportovi Empty Re: Zimski sportovi

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот