Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ELEN

Go down

ELEN Empty ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:27

Обичен елен, нарчен и благороден елен, ридски елен или црвен елен (науч. Cervus elaphus) — еден од најголеимте видови од родот на елените (Cervidae). Живее ширум Европа, Кавказ, Мала Азија, Иран, делови од западна и средна Азија. Присутен е и во пределите на венецот Атлас, помеѓу Мароко и Тунис во северозападна Африка, како единствениот вид елен на тој континент. Доведен е и во други краишта, како Австралија, Нов Зеланд, Перу, Уругвај, Чиле и Аргентина.[2][3] Во многу делови од светот, животното се одгледува заради месото (често неисправно наречено „срнешко месо“).

Во Македонија, обичниот елен некогаш бил автохтон на ридските и планинските предели (оттаму и се нарекува „ридски елен“), но постепено исчезнал на највеќето места. Денес е повратен на повеќе места, особено националните паркови и ловните резервати. Покрај ова, примероци од животното можат да се видат во скопската и битолската зоолошка градина.

Животното спаѓа во подредот преживари и има четириделен желудник. Генетските наоди укажуваат на тоа дека обичниот елен всушност претставува видова група (комплекс) наместо единствен вид, иако останува да се види колку вида спаѓаат во истата.[4][5] Сродниот американски лос (вапити) од северна Америка и источна Азија традиционално се смета за подвид на обичниот елен, но поновите истражувања го одвојуваат како посебен вид. Веројатно предеокот на сите црвени елени (вклучувајќи го американскиот лос) потекнува од средна Азија и наликувал на дамчестиот елен (сика).[6]

Иако некогаш обичниот елен бил редок во Европа, никогаш не бил близу изумирање. Денес таму е многу поброен поради напорите за негов повраток и заштита на животната средина, додека пак во други краишта како Северна Африка неговата бројност продолжува да опаѓа.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:28

западноевропски елен

ELEN 150px-Cervus_elaphus_LC0367
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:28

средноевропски елен

ELEN 150px-Silz_cerf20
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:29

касписки елен

ELEN 150px-Maral
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:29

шкотски елен

ELEN 150px-The_Deer_Park%2C_Glengoulandie_-_geograph.org.uk_-_136680
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:30

пиринејски елен

ELEN 150px-El_Pardo_ciervo
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:30

корзикански елен

ELEN 150px-CervoMontevecchio
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:31

бактриски елен

ELEN 150px-Bukhara_Deer_stag_at_Speyside_Wildlife_Park_-_geograph.org.uk_-_1002574
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:31

берберски елен

ELEN 150px-Cervus_elaphus_barbarus%2C_Tierpark_Berlin%2C_523-629
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Teo Саб Дек 24 2016, 18:33

Елен лопатар

ELEN 220px-Fallow_deer_in_field
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ELEN Empty Re: ELEN

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот