Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ОТКРИТИЈА

2 posters

Go down

ОТКРИТИЈА Empty ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Пон Дек 26, 2016 4:46 pm

ТРИ ОТКРИТИЈА НА КОЛУМБО, КОИ СКАПО ЈА ЧИНЕЛЕ ЕВРОПА

На 6 ноември 1492 година, за прв пат во својот живот е затнато лулето на мирот во Куба, Кристофер Колумбо не се сомневал дека открива за Европа не само нов континент, но и опасна болест, инсекти штетници и убиствен навика.

ОТКРИТИЈА 20121012.odwsqdaivd
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Пон Дек 26, 2016 4:46 pm

Откритие прво: тутун

Колумбо всушност бил првиот Европеец, кој го открил тутунот, но тој не станал пушач. Со други зборови, Колумбо не е виновен за доведување на опасните навика од Новиот во Стариот свет. Кога го видел тоа што наликувало на цигари – според сведоштвата на современици тоа биле стегнати листови на некое непозната растение, изгорени од едната страна – големиот патник не нашол ништо привлечно во пушењето.

Првиот вистински пушач на Стариот свет, дал лош пример на Европејците, бил еден од членовите на екипажот на Колумбо – Родриго де Херез. Токму тој ја донел во Европа “заразата”, од која во светот, според податоците на СЗО, умираат повеќе од 5 милиони луѓе годишно.

Иронично Де Херез станал и првата жртва на пушењето. Само и како политичка жртва. Католичката црква тоа го прави што на сатаната во изданија од устата на Де Херез чади и почнала првата во историјата антитишушачката кампања.

Но тутунот победил. Колку и моќна да била црквата, анти кампања спроведена под нејзините строги правила треснала. на Европејците им се допаднало пушењето. Инквизицијата морала да отстапи, ограничувајќи се со забрана на пушењето на молитвени места. А Де Херез, кој отишол во затвор “за врска со Сатаната”, по седум години излегол на слобода.

Од “оружје на ѓаволот” во масовното свест од тоа време тутунот се претворил во “лек”. Екатерина Медичи пример го користела за лекување на мигрена. Со тутун лекувале исто забоболка, стомачни нарушувања и болки во коските.

Едн век по откривањето на Америка тутунот превзел цела Европа – се одгледувало во Белгија, Шпанија, Италија, Швајцарија и Англија. Прво властите на Франција и Шпанија, а подоцна – и на Англија, го монополизираат тутунскиот пазар. Така никотинска зависност на свои и туѓи поданици се претворила во постојан извор на профит…
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Пон Дек 26, 2016 4:46 pm

Откритие второ: сифилис

Размена меѓу Стариот и Новиот свет бил постојан. Конкистадорите “награда” Индијанците со големи сипаници, чума, грип и колера, а тие за возврат им фи “подариле” на Шпанците првата венерични болести – сифилис.

Некои извори тврдат дека првиот сифиличар во Европа бил самиот Колумбо. Сите други “ловорики” се оддаваат на неговите морнари. Последните во 1494 година се приклучиле на армијата на шпанскиот крал Шарл VIII, кој тргнал со војска на војна со неаполската држава. Армијата била огромна и се движела бавно, затоа огништа на невидени порано болест избувнувале како во самата војска, така и меѓу жителите на окупираните територии.

Историографија од тоа време вака ја опишуваситуација: “Наскоро во градот, заземен од дојденците, како последица на контагиј (лат. Сontagium, зараза ) и влијанието на светињите, започна жестока болест,кја го добила називот” галски “. Подоцна болеста беше наречена “француска” и дури “белгиска”.

Ако се верува на тогашните извори, само неколку години откако Шарл VIII достигнува до Неапол, половина Европа била заразена со “француската болест”.

Првата епидемија од сифилис, се разгорела во 1495 година, и го намалила населението на Европа на 5 милиони луѓе. Сифилисот не штедел никого – ниту обични луѓе, ниту член на кралското семејство. Кон 1500 година сифилис ја пречекорил границите на Европа и стигнал до Турција и Азија. Страдањата кои донела болеста на европските народи, биле споредливи со последиците од епидемиите од големи сипаници, морбили и чума.

Сифилис почнува да се лекува дури со отворањето на пеницилин во средината на дваесеттиот век, а дотогаш против болеста користеле жива и арсен.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Пон Дек 26, 2016 4:47 pm

Откритие трето: Златобубести лебарки

Паразит кој го труе животот на земјоделските производители од различни земји, индиректно го должи своето ширење низ целиот свет на големиот патник Колумбо.

Илјадници години овие инсекти си живеело на границата на Северна и Јужна Америка, се хранеле со кучешко грозје, кое немало никаква индустриска вредност.

Колонизаторите од Европа, без самите да се сомневаат во тоа, им ја промениле не само средината, континентот туку и вкусот преференции на Leptinotarsa decemlineata (колорадска компиреста Буба).
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Пон Дек 26, 2016 4:47 pm

ОТКРИТИЈА 20150602a
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Пон Дек 26, 2016 4:47 pm

Работите стоеле вака. Колумбо го донел дивиот компир во Европа. Мал и воден, и тој тогаш претставувал жално продукција и ни од далеку не личи на она што го јадеме денес. Првично Европејците го сметаат компири за отровен и го сметале исклучиво како декоративно растение.

Последните неколку века селекции и вкус, јадливи компир се вратил во својата татковина – Америка. Таму тој станал прехранбен производ не само за колонизаторите, но и за бубачките.

Некогаш безопасно инсекти напорно се размножуваат и наскоро станало голем проблем. Првите сериозни штети од компир бумбарот во 1859 година им го прави на земјоделците на Колорадо, каде дошло и името – лебарки . Без средба прегради по својот пат, паразити се движат на исток со брзина од околу 185 километри во година.

Совладувајќи илјадници километри, армија од бубачки доаќаат до бреговите на Атлантскиот Океан. Во Европа веќе знаеле за бубачки и со загриженост погледнуваат на запад.

Франција и Германија воведено забрана за увоз на компири во странство. Сите товари од САД биле гледани стриктно, а откриените бубачки биле уништувани. Но и тоа не помогнало.

Кон 30-те години на минатиот век златобубестите лебарки стабилно се сместени по компирните ниви на Европа. Денес во борбата со него се користат отровни хемикалии и нови сорти компири, но паразитот конечно уште не е уништен .

http://lokalno.mk/tri-otkritija-na-kolumbo-koi-skapo-ja-chinele-evropa/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:37 am

Изуми заради кои ќе кажете „иднината е тука“

Дали некогаш сте виделе одредени кул и интересни научни изуми за кои сте си рекле „посакувам да постоеше и да го имам“? Ако одговорот ви е позитивен имаме добри вести - некои од тие интересни изуми веќе постојат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:37 am

ОТКРИТИЈА Podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-01
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:37 am

7 генијални изуми кои ќе ве натераат да кажете „неверојатно“:
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:37 am

1. Линијар за прсти

Поголемиот дел од луѓето секогаш ги употребуваат своите прсти кога сакаат да објаснат одредени мерки на објекти, а оваа генијална направа ви помага мерките да ви бидат прецизни.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:37 am

ОТКРИТИЈА Podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-1
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:38 am

2. Направа за испраќање пораки кога нема мрежа или wi-fi

Ако никаде во близина не можете да фатите мрежа, „goTenna“ ви помага да испратите порака на сличен гаџет.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:38 am

ОТКРИТИЈА Podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-2
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:38 am

3. Скенирај и нацртај пенкало

Ова револуционерно пенкало може да ја скенира секоја боја која ја гледате во моментот и потоа да цртате со истата боја.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:38 am

ОТКРИТИЈА Podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-3
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:39 am

4. Куче-човек преведувач

„No More Woof“ е направа која ви помага директно да комуницирате со вашето кутре.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:40 am

ОТКРИТИЈА Podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-4
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:40 am

5. Растение кое свети во мракот

Груба на биотехничари неодамна направија растение кое свети во мракот со помош на збир од гени од светлечки бактерии. Растението само произведува светлина.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:40 am

ОТКРИТИЈА Podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-5
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:40 am

6. Подвижен мини принтер

Израелската компанија „ZUtA“ креираше едноставен џебен принтер со кој можете во секој момент да отпечатите разни документи.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:40 am

ОТКРИТИЈА Podvizni-mini-printeri-preveduvac-na-kuceshko-laenje-genijalni-izumi-od-idninata-6
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:41 am

7. Гласен читач за на прсти

„FingerReader“ е направа која го вчитува текстот кој го допирате во моментот и го чита на глас.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Luxor Вто Дек 27, 2016 11:41 am

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by osa Нед Јан 01, 2017 4:27 am

dali ako pronajdesh ubava pesnichka i toa se smeta za otkritie ,kako na primer ovaa pesnichka

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОТКРИТИЈА Empty Re: ОТКРИТИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот