ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 11:14 pm

ЧУПАКАБРА, ЛЕГЕНДАРНОТО МЕКСИКАНСКО ЧУДОВИШТЕ, МОЖЕБИ СЕПАК ПОСТОИ!

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Cupakabra-2qa1pih69pv3nao83z09og

Се работи всушност за необично сучтество видено во шумичката во близина на болницата Чеверли во Мериленд. Оваа шумичка особено е посетувана од вработените во болницата, каде истиве ја користат својата пуш-пауза. Тие неколкупати приметиле нешто налик на мешавина од куче, лисица, кенгур и глушец. Видена од повеќемина, решиле да ја фатат и сминат.

Како мамка користеле кинеска храна, па животното привлечено од неа можеле да го фатат и сместат во кафез, по што подетално го проучиле. Снимката ја нарекле „Принц Чупа“ и сеуште веруваат дека е нивната легендарна мексиканска чупакабра.

По снимањето, животинчето било пуштено на слобода, а од видеото може да се уверите за што станува збор.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 8:38 am

Misteriozni knigi...

Codex Seraphinianus

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Najbizarnite-knigi-na-svetot-1

Оваа книга е напишана на јазик кој никој не го разбира, а исполнета е со надреални илустрации.

Се работи за најчудната енциклопедија во светот. Ја напишал италијански архитект Луиџи Серафини, а издадена е во 1981 година. Тој ја презентирал како научен труд. Целата книга е пишувана со рака, а сите илустрации се рачно нацртани и обоени од самиот Серафини, кој работел на книгата две години.

Научниците со години се обидуваа да ја дешифрираат книгата, но единственото нешто што успеале да го сфатат е дека "Seraphinianus" е варијација на името Серафини. Што се однесува до јазикот на книгата, "азбуката" се состои од дваесетина карактери кои не можат да се поврзат со ниту еден постоечки јазик.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 8:39 am

Ракописот на Војнич

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Najbizarnite-knigi-na-svetot-02

Во библиотеката на Унивезитетот Јејл се наоѓа книга која никој не успеал да ја прочита. Наречена е Ракописот на Војнич, според Вилифрид Војнич кој ја пронашол во 1912 година. Оваа книга се покажа како нерешлива загатка за научниците.

Ракописот датира од 15-от век, а текстот е напишан на азбука која не одговара на ниту еден познат јазик. Книгата содржи илустрации на растенија и билки, како и алхемиски текстови. Се верува дека можеби целата книга е измама, но сè уште нема докази кои би ја поддржале таа теза.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 8:39 am

Книгата на Сојга

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Najbizarnite-knigi-na-svetot-3

Џон Ди бил познат научник, математичар, астролог, окултист и алхемичар. Работел како консултант на дворот на кралицата Елизабета. Покрај тоа, тој бил сопственик на најголемата библиотека во Англија.

Ди верувал дека книгата на Сојга, уште нарекувана и Алдараиа, му била откриена на Адам во Рајската градина од страна на ангелите.

Книгата се состои од 40.000 хаотично подредени писма. Додека Ди се обидувал да го преведе кодот најпосле сфатил дека книгата е листа на магиски инкарнации. Неговата приватна библиотека била често ограбувана поради што тој бил принуден да го продаде поголемиот дел од книгите за да се издржува.

Се претпоставува дека книгата на Сојга била изгубена до 1994 година, кога се пронајдена два примерока во британската библиотека во Лондон и во Оксфорд.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 8:40 am

Свитокот на Рипли

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Najbizarnite-knigi-na-svetot-4

Се работи за низа свитоци именувани според Џорџ Рипли, монах и алхемичар од Јоркшир, кој живеел во 15-от век. Тој патувал низ Европа дваесет години во потрага по тајните на трансмутација и бесмртност.

Овие свитоци се илустрации кои објаснуваат како да се создаде каменот на мудроста, клучот на создавањето на еликсирот на животот. Сликите се придружени со енигматски текстови кои ја објаснуваат постапката.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 8:40 am

Кодекс Мендоза

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Najbizarnite-knigi-na-svetot-5

Кодекс Мендоза е документ со чудна историја. Најверојатно овластен е од страна на вицекралот Антонио де Мендоза во 1616-та година и испратен во Шпанија. На патот кон Шпанија е украден и, заедно со другите богатства, однесен во Франција.

Таму останал неколку стотини години, за на крајот да биде пронајден и однесен во Оксфорд.

Она што го прави интересен документот е фактот што е напишан од страна на Ацтешките писатели и информатори. Се смета за прва автентична биографија на еден народ напишан од членовите на истиот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by luxor on Вто Јун 27, 2017 11:57 am

ТЕОРИЈА НА ЗАГОВОР – ДОКАЖАА ДЕКА ВЛАДИМИР ПУТИН Е ВСУШНОСТ БЕСМРТЕН


Jun 27, 2017
Рускиот претседател Владимир Путин или има повеќе од 100 години или воопшто не старее – или пак е патник низ времето во потрага по армијата на 12-те мајмуни, „докажа“ интернет неделава.

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Putin-333

Теоретичарите на заговори се убедени од „цврстите“ докази дека рускиот претседател може да е жив повеќе од еден век.

Сајтот за непознати летачки обкети (НЛО) Дисклоуз, кој го користи слоганот „Вистината откриена“, постираше: „На социјалните мрежи циркулираат фотографии од 1920 и 1941 за кои некои тврдат дека се фотографии од рускиот претседател Владимир Путин.

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Screenshot_246

luxor
luxor

Број на мислења : 4388
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Bosonoga on Сре Јун 28, 2017 7:35 pm

interesno
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 681
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - Page 2 Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот