Величествени

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:06 am

Neuschwanstein


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:06 am

Howard, Yorkshire,


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:07 am

Malbork


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:07 am

Château de Chambord


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:08 am

Osaka


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:08 am

Kilkenny


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:09 am

Castillo de Coca


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:09 am

Versailles


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:10 am

Windsor


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:10 am

Balmoral


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Мај 29, 2016 10:11 am

Trakošćan


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:46 am

10 Најголеми палати во светот

Зборот палата е изведен од латинското име Palātium, за ридот Палатин, еден од седумте ридови во Рим. Палата е големо место на живеење, се однесува на царска резиденција, дом на шеф на држава или дом на некои други високи царски претставници. Во многу делови на Европа, терминот се користи и за релативно големите урбани згради изградени како приватни аристократски куќи. Во прилог е збирка на најголемите десет палати во светот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:46 am

10. Winter Palace, Санкт Петербург, РусијаЗимскиот дворец во Санкт Петербург (Русија) бил официјалната резиденција на руските цареви. Дворецот е дизајниран од страна на многу архитекти, а особено се истакнува Бартоломео Растрели. Зелено-белата палата има форма на издолжен правоаголник. Палатата содржи 1786 врати, 1945 прозорци, 1.500 соби, а е долга 250 метри.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:47 am

9. Summer Palace, Пекинг, КинаЛетната палата е најголема и најдобро сочувана царска палата во Кина. Нејзиното кинеско име, YiHeYuan, се преведува како “Градина на негувана хармонија” или “Градина за одржување здравје и хармонија”. Летната палата се користела како летна резиденција за царските владетели на Кина, каде се повлекувале од главната царската палата сега позната како Palace Museum (или “Забранетиот град”).

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:48 am

8. Schonbrunn Palace, Виена, АвстријаSchönbrunn палатата е поранеша царска летна резиденција во Виена, Австрија. Schönbrunn Палатата со околните згради и огромниот парк е еден од најзначајните културни споменици во Австрија. Замокот е изграден да му конкурира на францускиот Версај во барокната убавина и значењето.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:48 am

7. Potala Palace, Ласа, ТибетПалатата Potala или Зимскиот дворец на Далај Лама уште од 7 век го симболизира тибетскиот будизам и неговата централна улога во традиционалната администрација. Комплексот, кој се состои од Бела и Црвена палата заедно со нивните помошни згради, е изграден на Црвената планина во центарот на долината Ласа, на надморска височина од 3.700 м.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:49 am

6. Imperial Palace, Токио, ЈапонијаКралскиот дворец во Токио е главна резиденција на царот на Јапонија. Дворецот е огромен парк кој содржи различни згради како што е главната палата и приватните резиденции на кралското семејство. Вкупната површина вклучувајќи ги и градини е 7,41 квадратни километри.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:50 am

5. Blenheim Palace, Оксфордшир, АнглијаБленхеим Палатата е дом на војводата и војвотката од Marlborough и родното место на Винстон Черчил. Палатата е опкружена со прекрасен пејзаж, големо езеро и зелени градини.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:50 am

4. Dolmabahce Palace, Инстанбул, ТурцијаDolmabahce Палатата во Истанбул се наоѓа на европската страна на Босфорот и во минатото била главен административен центар на Отоманската империја. Палатата е составена од три дела: Mabeyn-i Humayun (конаци за мажи), Muayede Salonu (свечени сали) и Harem-i Humayun (простории за семејството на султанот). Палатата има површина од 45.000 м2, и содржи 285 соби, 46 сали, 6 амами и 68 тоалети.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:51 am

3. Chateau de Versailles, Версај, ФранцијаПалатата на Версај била официјалната резиденција на кралевите на Франција. Изградена е во 1624 од страна на Луј XIII, а во почетокот на 1669 палатата е проширена од страна на Луј XIV и е изграден прекрасниот парк околу неа. Палатата е дело на Жил Мансар Хардоин, главен архитект на царот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:52 am

2.Buckingham Palace, Лондон, АнглијаБакингемската палата е официјална лондонска резиденција на британската монархија. Лоцирана во Вестминстер, палатата служи за државни свечености и пречекување на кралски гости. Палатата е собирна точка за британскиот народ во време на националните радости и кризи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:52 am

1. Taj Lake Palace, Удаипур, ИндијаПалатата која порано била позната како Jag Niwas, сега е луксузен хотел од 83 соби и апартмани со бели мермерни ѕидови. Хотелот-палата се наоѓа на приватен остров во средината на езерото Pichola.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Јун 05, 2016 6:32 pm

Манастир „Тигрово гнездо” во долината Паро, Бутан


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Јун 05, 2016 6:33 pm

Метеори, Грција


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Гостин on Нед Јун 05, 2016 6:33 pm

Скала Кацхи, Грузија


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Величествени

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот