Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Одговори на некои логични прашанja

Go down

Одговори на некои логични прашанja Empty Одговори на некои логични прашанja

Пишување by Гостин Пет Фед 17 2017, 20:48

Едно прашање за блгарите.
Зошто "блгарот" Гоце Делчев и останатите македонски револлуционери се залагале за формирање самостојна Македонска држава, а не за припојување на истата кон Блгарија?
Нели чим сите биле блгари, нема никаква логика да прават планови за посебна држава.

Одговор:
Те основачите на ВМРО јасно го напишали зашто!

Долго расправавме за целта на таа организација, и најпосле се задржавме врз автономија на Македонија со предимство на бугарскиот елемент. Не можевме да го прифатиме ставот за „директно присоединување на Македонија кон Бугарија“, затоа што увидувавме дека тоа ќе сретне големи тешкотии, поради спротивставувањето на големите сили и аспирациите на соседните мали држави и на Турција. Ни поминуваше низ мислата дека една автономна Македонија потем би можела полесно да се обедини со Бугарија, а во краен случај, ако не се постигне тоа, дека ќе може да послужи како обединувачка алка на една федерација на балканските народи...Откако се согласивме за целта на нашата организација - на истата средба се зафативме да изработиме статут на Организацијата. Прирака ми беше еден том од „Записите“ на Захариј Стојанов, и од нив го зедовме за урнек статутот на „Бугарскиот револуционерен комитет“. Го задолживме Поп Арсов, врз основа на тој статут, да изработи нацрт за нашиот статут.

Продолжуванjе:
Не се замарам дотолку со овие работи за да проверувам точност на напишаново, претпоставувам првиот устав на ВМРО.
Како и да е воопшто не е убедливо, доколку македонците недвојбено се чувствувале како блгари сигурно по секоја цена ќе оделе на спојување со Р. Блгарија, а не да заговараат создавање на посебна држава, Балканска федерација итн.
Дотолку повеќе напишаното ми личи на замачкување очи, се со цел да се добие што поголема помош и симпатии од бугарската држава и народ, со кои сме биле најблиски. Нешто, што не било некарактеристично и за другите славјански народи во нивните борби за ослободување од турскиот окупатор.

Одговор:
Па личи ти дека не се замараш. Ако се замараше би видел дека точно тоа и се случи през балканската воJна- сите соседи нападнаа бугариJа. Демек тоа што го мислеле дека ке стане ПОУМНИТЕ ТОГАШ ОД СЕГАШНИОТ ТЕБЕ оно и стана.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Одговори на некои логични прашанja Empty Re: Одговори на некои логични прашанja

Пишување by Веритес Пон Сеп 17 2018, 10:31

Гостин напиша:Едно прашање за блгарите.
Зошто "блгарот" Гоце Делчев и останатите македонски револлуционери се залагале за формирање самостојна Македонска држава, а не за припојување на истата кон Блгарија?
Нели чим сите биле блгари, нема никаква логика да прават планови за посебна држава.

Одговор:
Те основачите на ВМРО јасно го напишали зашто!

Долго расправавме за целта на таа организација, и најпосле се задржавме врз автономија на Македонија со предимство на бугарскиот елемент. Не можевме да го прифатиме ставот за „директно присоединување на Македонија кон Бугарија“, затоа што увидувавме дека тоа ќе сретне големи тешкотии, поради спротивставувањето на големите сили и аспирациите на соседните мали држави и на Турција. Ни поминуваше низ мислата дека една автономна Македонија потем би можела полесно да се обедини со Бугарија, а во краен случај, ако не се постигне тоа, дека ќе може да послужи како обединувачка алка на една федерација на балканските народи...Откако се согласивме за целта на нашата организација - на истата средба се зафативме да изработиме статут на Организацијата. Прирака ми беше еден том од „Записите“ на Захариј Стојанов, и од нив го зедовме за урнек статутот на „Бугарскиот револуционерен комитет“. Го задолживме Поп Арсов, врз основа на тој статут, да изработи нацрт за нашиот статут.

Продолжуванjе:
Не се замарам дотолку со овие работи за да проверувам точност на напишаново, претпоставувам првиот устав на ВМРО.
Како и да е воопшто не е убедливо, доколку македонците недвојбено се чувствувале како блгари сигурно по секоја цена ќе оделе на спојување со Р. Блгарија, а не да заговараат создавање на посебна држава, Балканска федерација итн.
Дотолку повеќе напишаното ми личи на замачкување очи, се со цел да се добие што поголема помош и симпатии од бугарската држава и народ, со кои сме биле најблиски. Нешто, што не било некарактеристично и за другите славјански народи во нивните борби за ослободување од турскиот окупатор.

Одговор:
Па личи ти дека не се замараш. Ако се замараше би видел дека точно тоа и се случи през балканската воJна- сите соседи нападнаа бугариJа. Демек тоа што го мислеле дека ке стане ПОУМНИТЕ ТОГАШ ОД СЕГАШНИОТ ТЕБЕ оно и стана.

Тука читам дека во поранешните техстови на оваа тема е одговорено на сите спорни прашања и недоразбирања. Браво... Laughing Јас мислам дека проблемот со бугаризирањето е политички чин реализиран поради руски интереси... и пради тоа што во Бугариоја има се' само бугари НЕ. Бугарите се срамат од своето минато и чинот на колективно одродување и татаризација. Very Happy Македонците никогаш не се чувствувале за бугари а постојаниот бугарскли притисик да се приклучат и МАКЕДОНЦИТЕ кон татаризацијата [color=#0000FF] е недостаток на реална историја во бугарското образование прполно со'' со научни папазјании'' кои всушност се смепни и во кои и самите бугари не веруваат.

Веритес

Број на мислења : 36
Join date : 2015-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот